3. ԵՊՀ-ն՝ հայ-իրանական բարեկամության կամուրջ
Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետում հյուրընկալվեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի գլխավորած պատվիրակությունը։ Այցի շրջանակում դեսպանը պարգևատրվեց ԵՊՀ ոսկե մեդալով, հանդես եկավ դասախոսությամբ, ինչից հետո իրանական կողմը ներկայացրեց մշակութային միջոցառում՝ նվիրված երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով այսօրինակ միջոցառումների անցկացումը, ընդգծեց հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների կարևոր նշանակությունը երկու երկրների համար, ինչպես նաև ԻԻՀ դեսպանի անձնական ներդրումը երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում։
Անդրադառնալով վերջին երեք տարիների ընթացքում Իրանի դեսպանատան հետ համագործակցության սերտացմանը՝ ԵՊՀ ռեկտորը նշեց․ «Մեհդի Սոբհանին այն եզակի դեսպանն է, որն իմ պաշտոնավարման ընթացքում պարգևատրվում է ԵՊՀ ոսկե մեդալով։ Այս պարգևը մեր երախտագիտության դրսևորումն է դեսպանի արդյունավետ և անմիջական համագործակցության համար»։
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը նույնպես իր ելույթում կարևորեց դեսպանի մեծ ներդրումը գործընկերային կապերի ամրապնդման գործում՝ նշելով, որ նա ֆակուլտետի «սպասված բարեկամն է»։
«Եթե մի քանի շաբաթ ԻԻՀ դեսպանը չի այցելում մեր ֆակուլտետ, ուսանողները հարցնում են՝ որտե՞ղ է մեր մեծանուն բարեկամը։ Սա խոսում է այն մասին, որ դեսպան Մեհդի Սոբհանին ոչ միայն պաշտոնական ներկայացուցիչ է, այլև մեր հարազատ գործընկերը»,- մատնանշեց դեկանը։
Երևանի պետական համալսարանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև հաստատված ամուր կրթական և մշակութային համագործակցության խորհրդանիշ դարձավ դեսպանի պարգևատրումը ԵՊՀ ոսկե մեդալով՝ ի նշան հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման և ԵՊՀ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության համար։ Բացի դրանից՝ ԵՊՀ շնորհակալագիր հանձնվեց նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության մշակութային հարցերով խորհրդական Մոհամմադ Ասադի Մովահեդին՝ կրթական և մշակութային կապերի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար։
Բարձր գնահատելով այս պատվավոր պարգևը՝ Մոհամմադ Ասադի Մովահեդը շեշտեց․ «Սա ոչ միայն իմ, այլև երկու բարեկամ պետությունների ամուր կապերի խորհրդանիշն է։ Հայաստանի հետ մշակութային կապերի զարգացումը մեր առաջնահերթություններից է»,- ասաց նա։
Արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Ոսկանյանը, խոսելով համալսարանի և Իրանի գիտակրթական կապերից, հավելեց, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության անմիջական ջանքերով վերանորոգվել է ԵՊՀ մեծ դահլիճներից մեկը՝ Ֆիրդուսիի անվան դահլիճը։
«Վերանորոգումը կատարվել է ամբողջությամբ, ապահովվել է նաև տեխնիկական հագեցվածություն՝ տեսաձայնային համակարգերով։ Սա, ըստ էության, կարելի է կոչել «ակադեմիական դիվանագիտություն», քանի որ ԵՊՀ-ն՝ որպես գիտակրթական խոշոր հաստատություն, կատարում է գործողություններ՝ ի նպաստ ոչ միայն համալսարանի, այլև Հայաստանի և Իրանի միջև առկա կապերի ամրապնդման»,- ընդգծեց Վ․ Ոսկանյանը։
Նա հավելեց, որ ԵՊՀ-ն ունի մշակութային այլ ծրագրեր, այդ թվում՝ դեսպանի դասախոսությունների շարքը, որն արդեն երկրորդն է։ Այս դասախոսությունների շրջանակում ներկայացվում են տարբեր խնդիրներ, ինչպես նաև իրանական դիվանագիտության հմտությունները։ Բացի դրանից՝ Երևանի պետական համալսարանի և Իրանի համագործակցության շրջանակում հայ ուսանողները հնարավորություն են ունենում այցելելու Իրանի տարբեր համալսարաններ՝ մասնակցելով գիտաճանաչողական այցերի։ Այս տարվա ամռանը ևս կազմակերպվել է նման այց, որի շրջանակում ուսանողները ճանաչողական ծրագրերով եղան Իրանի մի շարք բուհերում։
Միջոցառման ավարտին իրանական պատվիրակությունն ուսանողների ուշադրությանը ներկայացրեց մշակութային ծրագիր, որի շրջանակում հնչեցին իրանական ազգային երաժշտական կատարումներ, ցուցադրվեցին իրանական մշակույթն ու ավանդույթները ներկայացնող տարրեր։ Ծրագիրը ևս մեկ անգամ ընդգծեց երկու ժողովուրդների պատմական կապերն ու բարեկամությունը՝ ամրապնդելով փոխադարձ հարգանքն ու համագործակցությունը։
ԵՊՀ ղեկավարությունը և Արևելագիտության ֆակուլտետի ներկայացուցիչները վստահություն հայտնեցին, որ հայ-իրանական համագործակցությունը կլինի շարունակական, և նման միջոցառումները կդառնան լավ ավանդույթ՝ նպաստելով երկու ժողովուրդների գործընկերային կապերի ամրապնդմանը։
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ինչպես նաև ԻԻՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ, ուսանողներ։
Ամփոփվեցին «Mini MBA» ծրագրի առաջին փուլի արդյունքները․ հայտնի է հաղթող նախագիծը
03.07.2026
Գիտությունը՝ առանց սեռերի և սահմանների․ ուսանող Վարդուհի Գալստյանի ուղին դեպի տեխնոլոգիաների աշխարհ
«Այստեղ ինձ իսկապես անվտանգ եմ զգում». ԵՊՀ-ն ու Հայաստանը՝ ամերիկացի ուսանողների աչքերով
02.07.2026
Միջազգային հոբելյանական գիտաժողովի բաց կանչ. «Լեզուն մշակույթների և քաղաքակրթությունների խաչմերուկներում»

February 11, 2025 | 15:51
A delegation led by Mehdi Sobhani, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia, was hosted at the Faculty of Oriental Studies, Yerevan State University. During the visit, the ambassador was awarded YSU Gold Medal, delivered a lecture, and the Iranian side presented a cultural event dedicated to the centuries-old fraternal relationship between the two nations.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, in his welcoming speech, emphasized the significance of Armenian-Iranian friendly relations for both countries and highlighted the personal contribution of the Iranian Ambassador in strengthening bilateral ties.
Reflecting on the deepening of cooperation with the Iranian Embassy in the past three years, the rector noted, "Mehdi Sobhani is the unique ambassador who, during my tenure, is being awarded YSU Gold Medal. This award is a manifestation of our gratitude for the ambassador’s effective and direct cooperation."
Ruben Melkonyan, the Dean of YSU Faculty of Oriental Studies, also highlighted the ambassador’s significant role in strengthening partnerships, describing him as the faculty's "expected friend".
"If the Iranian ambassador does not visit our faculty for a few weeks, the students ask, 'Where is our distinguished friend?' This shows that Ambassador Mehdi Sobhani is not only an official representative but also our close partner," the dean pointed out.
The award of YSU Gold Medal to the ambassador symbolized the strong educational and cultural cooperation between Yerevan State University and the Islamic Republic of Iran, marking the strengthening of Armenian-Iranian relations and fruitful cooperation with YSU. Additionally, an appreciation letter was presented to Mohammad Asadi Movahed, Cultural Attaché at the Iranian Embassy in Armenia, for his significant contribution to the development of educational and cultural ties.
Expressing his appreciation for the honorary award, Mohammad Asadi Movahed emphasized, "This is not only a symbol of my work but also of the strong ties between the two friendly nations. The development of cultural relations with Armenia is one of our priorities," he stated.
Professor Vardan Voskanyan, Head of the Chair of Iranian Studies at the Faculty of Oriental Studies, discussed the university’s and Iran’s academic relations, adding that with the direct efforts of the Iranian Embassy, one of YSU's large halls, the Ferdowsi Hall, has been renovated.
"The renovation was comprehensive, and technical enhancements, including audiovisual systems, were also provided. This, in essence, can be called 'academic diplomacy', as YSU, as a major educational institution, is taking actions to strengthen not only the university but also the ties between Armenia and Iran," V. Voskanyan emphasized.
He also noted that YSU has other cultural programs, including a series of lectures by the ambassador, the second of which has already taken place. These lectures address various issues, as well as the skills of Iranian diplomacy. Furthermore, within the framework of cooperation between YSU and Iran, Armenian students have the opportunity to visit different Iranian universities and participate in study visits. This summer, such a visit was organized, during which students visited and explored several Iranian universities.
At the conclusion of the event, the Iranian delegation presented a cultural program to the students, featuring traditional Iranian music performances and showcasing elements representing Iranian culture and traditions. The program once again emphasized the historical connections and close relations between the two peoples, strengthening mutual respect and cooperation.
The leadership of YSU and representatives of the Faculty of Oriental Studies expressed confidence that Armenian-Iranian cooperation would be long-term and that such events would become a good tradition, contributing to the strengthening of partnership ties between the two nations.
The event was attended by YSU faculty members, representatives from the Iranian Embassy, and students.