3. Միջազգային հարաբերությունների ամրապնդումը՝ կարևորագույն նպատակ
Համատեղ առցանց հանդիպումներ, որոնք դառնում են կարևորագույն գործիքներ կրթական ոլորտում միջազգային համագործակցությունների հաստատման և զարգացման համար․ ԵՊՀ ռեկտորի, միջազգային համագործակցության վարչության պետի, եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության, միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների դեկանների մասնակցությամբ տեղի ունեցած առցանց հանդիպումը Դոմինիկյան Հանրապետության գործընկերների հետ դարձավ մի նոր քայլ միջազգային կապերի ընդլայնման և նոր ծրագրերի իրականացման գործում։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, ԵԼՀ և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների դեկաններ Գևորգ Բարսեղյանը և Տիգրան Եփրեմյանը առցանց հանդիպում են ունեցել Դոմինիկյան Հանրապետության դիվանագիտական և հյուպատոսական ուսուցման բարձրագույն կրթության ինստիտուտի (Institute of Higher Education in Diplomatic and Consular Training) ռեկտոր Խոսե Ռաֆայել Էսպայլատի (Jose Rafael Espaillat) և պրոռեկտորի, ՀՀ-ում Դոմինիկյան Հանրապետության ներկայացուցչության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սանդրա Սանտանայի հետ՝ քննարկելու համագործակցության զարգացման ուղիները։ Հանդիպման նախաձեռնողն էր Հայաստանում Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանատունը:
Նպատակն ու քննարկված թեմաները
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր քննարկել նոր համագործակցությունների և նախագծերի հնարավորությունները։ Ալեքսանդր Մարգարովի խոսքով՝ կողմերը ներկայացրել են իրենց բուհերի առաջնահերթությունները, գործունեությունը և իրենց պատրաստակամությունը հայտնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցելու, ինչպես նաև նոր ծրագրեր զարգացնելու գործում։
Նոր լսարանը՝ միջազգային կապերի ամրապնդման հարթակ
Հայաստանում Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանատան ներկայացուցիչը դեռ նախորդ տարի հանդիպել էր ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի և ԵԼՀ դեկան Գևորգ Բարսեղյանի հետ։ Հանդիպումների և քննարկումների արդյունքում ներկայացվել է առաջարկ՝ բացելու լսարան (այն ֆինանսավորվել է Հայաստանում Դոմինիկյան Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսի՝ Միքայել Կարապետյանի աջակցությամբ) և ամրապնդելու կրթական կապերը Դոմինիկյան Հանրապետության բուհերի հետ։ Դոմինիկյան կողմն առաջարկել է կրթական ծրագրերի երկու հիմնական ուղղություններ՝ եվրոպական լեզուներ և հաղորդակցություն, ինչպես նաև միջազգային հարաբերություններ, որոնք էլ կդառնան համագործակցության հիմնական ոլորտները։
Շարունակական քայլեր՝ ուղղված համագործակցության զարգացմանը
Փետրվարի 20-ին Երևանի պետական համալսարան է այցելելու Հայաստանում Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանը՝ հանդիպում ունենալու ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ և մասնակցելու լսարանի պաշտոնական բացման արարողությանը։ Համագործակցության հետագա զարգացումների մասին կտեղեկանանք դեսպանի այցից հետո։

February 14, 2025 | 13:57
Joint online meetings are becoming essential tools for establishing and developing international cooperation in education. An online meeting between YSU rector, the head of the International Cooperation Office, and the deans of the Faculties of European Languages and Communication, and International Relations with partners from the Dominican Republic marked a significant step in expanding international ties and implementing new programs.
The Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, the Head of the International Cooperation Office, Alexander Markarov, and the Deans of the Faculties of European Languages and Communication, and International Relations, Gevorg Barseghyan and Tigran Yepremyan, held an online meeting with the Rector of the Institute of Higher Education in Diplomatic and Consular Training of the Dominican Republic, Jose Rafael Espaillat, and the vice-rector, as well as the Chargé d'Affaires of the Dominican Republic in Armenia, Sandra Santana, to discuss ways to enhance cooperation. The meeting was initiated by the Embassy of the Dominican Republic in Armenia.
Purpose and Topics Discussed
The primary aim of the meeting was to explore the paths for new collaborations and projects. According to Alexander Markarov, the parties presented the priorities and activities of their respective universities and expressed their willingness to cooperate in areas of mutual interest, as well as to develop new programs together.
New Auditorium to Serve as a Platform for Strengthening International Relations
The representative of the Embassy of the Dominican Republic in Armenia had previously met with Rector Hovhannes Hovhannisyan and Dean Gevorg Barseghyan last year. Following these discussions, a proposal was made to establish an auditorium (funded with the support of the Honorary Consul of the Dominican Republic in Armenia, Mikayel Karapetyan) to strengthen educational ties with Dominican Republic universities. The Dominican side proposed two main educational program directions: European languages and communication, as well as international relations, which will serve as the primary areas of collaboration.
Progressive Steps Towards Developing Cooperation
On February 20, the ambassador of the Dominican Republic to Armenia will visit Yerevan State University for a meeting with Rector Hovhannes Hovhannisyan and to participate in the official opening ceremony of the new auditorium. Further developments regarding the collaboration will be reported following the ambassador's visit.