3. Ֆարմացիայի ինստիտուտը քաղցկեղի դեմ պայքարում կմշակի նոր մոտեցումներ` առաջատար հետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցությամբ
Փետրվար 19, 2025 | 15:50
Ֆարմացիայի ինստիտուտը քաղցկեղի դեմ պայքարում կմշակի նոր մոտեցումներ` առաջատար հետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցությամբ
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը մի շարք երկրների առաջատար հետազոտական ինստիտուտների հետ համագործակցությամբ կատարելու է գիտական ուսումնասիրություններ` ուղղված քաղցկեղի բուժման բարելավմանը: Հետազոտությունները կատարվելու են Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից տրամադրված դրամաշնորհի շրջանակում:
Ֆարմացիայի ինստիտուտը՝ որպես շահառու անդամ, ընդգրկվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորված «Հորիզոն Եվրոպա» Մարի Սկլոդովսկա-Կյուրի անձնակազմի փոխանակումներ (MSCA Staff Exchanges) ծրագրի «Պուրինի de novo բիոսինթեզի խախտում քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար՝ մոլեկուլներից դեպի բջիջներ և in vivo ուսումնասիրություններ (PurHumanDrome)» («Disrupting purine de novo biosynthesis to fight cancer - from molecules to cells to in vivo studies») թեմայով դրամաշնորհի շրջանակում կատարվող հետազոտական աշխատանքներում։
Դրամաշնորհի շրջանակում ֆինանսավորվել են երեք մայրցամաքների հինգ տարբեր երկրների (Հայաստան, Լեհաստան, Իտալիա, ԱՄՆ և Ավստրալիա) հետազոտական ինստիտուտներ և համալսարաններ։ Երևանի պետական համալսարանը, Օպոլեի համալսարանը (Լեհաստան), Նեապոլի ազգային հետազոտությունների խորհրդի կենսակառուցվածքների և կենսապատկերների ինստիտուտը (Իտալիա)  դրամաշնորհի շահառու անդամներ են, իսկ Ափամերձ Կարոլինայի համալսարանը (ԱՄՆ) և Մելբուրնի թագավորական տեխնոլոգիական համալսարանը (Ավստրալիա) դրամաշնորհի ասոցիացված գործընկերներ են:
Հետազոտության նպատակն է ընդլայնել և խորացնել առողջ և քաղցկեղային բջիջներում պուրինային de novo կենսասինթետիկ ուղու մասին գիտելիքները և բարելավել քաղցկեղի բուժումը՝ արգելակելով ATIC (5-ամինոիմիդազոլ-4-կարբօքսամիդ ռիբոնուկլեոտիս տրանսֆորմիլազ/ինոզին 5'-մոնոֆոսֆատ ցիկլոհիդրոլազ) ֆերմենտի հոմո-դիմերացման գործընթացը։ ATIC ֆերմենտը կատալիզում է պուրինային de novo կենսասինթետիկ ուղու վերջին երկու փուլերը, որոնք շատ ինտենսիվ են ընթանում ուռուցքի զարգացմանը բնորոշ բջիջների անվերահսկելի բաժանման ժամանակ։ Նախագծի շրջանակում կմշակվեն թերապևտիկ պոտենցիալով նոր պապտիդոմիմետիկ միացություններ։
Այս միջգիտակարգային նախագծի շրջանակում հետազոտությունները կատարվելու են կենսաինֆորմատիկայի, կենսաբանության, օրգանական քիմիայի, կենսաֆիզիկայի և բժշկության/առողջապահության բնագավառներում մասնագիտացված, միմյանց փոխլրացնող գիտական խմբերում: Սա ապահովելու է նախագծի հաջողությունը՝ նպաստելով մարդկության առջև ծառացած ամենամեծ խնդիրներից մեկի՝ քաղցկեղի դեմ պայքարում նոր մոտեցումների ներդրմանը։
Վերոնշյալ դրամաշնորհը մեկնարկել է 2024 թ. նոյեմբերի 1-ին և կտևի 48 ամիս։
Նախագծի իրականացման 48 ամիսների ընթացքում նախատեսվում են փոխադարձ գործուղումներ։
Մելբուրնի թագավորական տեխնոլոգիական համալսարանում կատարվելու են համակարգչային հետազոտություններ ATIC ֆերմենտի նոր արգելակիչներ նախագծելու նպատակով։
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում սինթեզվելու են պեպտիդների նմանակներ՝ որպես ATIC ֆերմենտի պոտենիցալ արգելակիչներ։
Նեապոլի ազգային հետազոտությունների խորհրդի կենսակառուցվածքների և կենսապատկերների ինստիտուտում կատարվելու են կենսաբժշկական կարևոր թիրախների հետ նոր սինթեզված միացությունների կապվելու հնարավորությունների սպեկտրոսկոպիական ուսումնասիրություններ։
Օպոլեի համալսարանում կատարվելու են մոդելային նորմալ բջջիջների և ընտրված քաղցկեղային գծերի վրա  սինթեզված  միացությունների ցիտոտոքսիկության որոշում և ATIC ֆերմենտի ու ATIC դիմերի հետ սինթեզված միացությունների փոխազդեցության ուսումնասիրություններ։
Ափամերձ Կարոլինայի համալսարանում կատարվելու են սինթեզված կացությունների in vivo հետազոտություններ Drosophila melanogaster պտղաճանճերի վրա։
Այս ծրագրի ամենակարևոր և չափելի նպատակն է նաև գործընկեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության ամրապնդումը և ծրագրում ընդգրկված անհատ գիտնականների զարգացումը, որոնք հնարավորություն են ունենալու ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ և փափուկ հմտություններ փոխադարձ գործուղումների և համատեղ հանդիպումների ընթացքում:

February 19, 2025 | 15:50
Institute of Pharmacy partners with leading research centers to develop innovative cancer treatments
The Institute of Pharmacy at Yerevan State University will conduct scientific studies focused on advancing cancer treatment in collaboration with leading research institutes from several countries. These studies will be carried out within the framework of a grant provided by the European Commission.
The project has funded research institutions and universities from five countries across three continents (Armenia, Poland, Italy, the USA, and Australia). Yerevan State University, University of Opole (Poland), and the Institute of Biostructures and Bioimaging at the National Research Council of Naples (Italy) are beneficiary partners, while Coastal Carolina University (USA) and the Royal Melbourne Institute of Technology (Australia) are associated partners.
The research aims to broaden and deepen the knowledge of the purine de novo biosynthetic pathway in healthy and cancer cells and improve cancer treatment by inhibiting the homo-dimerisation process of the ATIC enzyme. ATIC (5-aminoimidazole-4-carboxamide ribonucleotide transformylase/inosine 5'-monophosphate cyclohydrolase) catalyzes the last two steps of the de novo purine biosynthetic pathway, which is very intense in the uncontrolled cell division characteristic of tumor development. As part of the project, new peptidomimetics with therapeutic potential will be developed.
The research will be carried out in collaborating centers with complementary specialization in bioinformatics, biology, organic chemistry, biophysics and medicine/health sciences. This will ensure the success of this project and help in the fight against one of mankind's greatest health problems - cancer.
The project started on November 1, 2024, and will last for 48 months.
Mutual secondments are planned throughout the 48 months of the project's implementation.
Computational research will be carried out at the Royal Melbourne Institute of Technology to design new inhibitors of the ATIC enzyme.
Peptide analogs will be synthesized at YSU Institute of Pharmacy as potential inhibitors of the ATIC enzyme.
Spectroscopic studies on the binding potential of the newly synthesized compounds to key biomedical targets will be conducted at the Institute of Biostructures and Bioimaging, the National Research Council in Naples.
The determination of the cytotoxicity of the synthesized compounds on model normal cells and selected cancer cell lines, as well as the interactions of the synthesized compounds with the ATIC protein and ATIC dimer dissociation, will be conducted at the University of Opole.
The in vivo studies of the synthesized compounds on Drosophila melanogaster will be carried out at Coastal Carolina University.
The most important and measurable goal of this project is also the deepening of collaboration between the partner organizations and the development of the individual scientists involved in the project, who will acquire new knowledge and soft skills during the secondments and joint meetings.