3. Շարունակական կրթության զարգացման նոր հնարավորություններ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ն և Գերմանիայի ժողովրդական բարձրագույն դպրոցների միության միջազգային համագործակցության ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակը՝ «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալը», ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որը նպատակ ունի համատեղ ծրագրերով նպաստելու մեծահասակների ուսումնառության և շարունակական կրթության համակարգի զարգացմանը։
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի միջոցով տարիներ շարունակ իրականացվում են հետբուհական լրացուցիչ և շարունակական կրթական մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ դասախոսների, մինչբուհական կրթական հաստատություններում դասավանդողների մասնագիտական և մանկավարժական որակավորման բարձրացման, ինչպես նաև պետական և քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստման ուղղությամբ։
Մեծահասակների կրթության ոլորտում շուրջ 20 տարվա փորձ ունեցող «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալը» Գերմանիայի կառավարության և միջազգային կառույցների աջակցությամբ Հայաստանում իրականացրել է մի շարք կրթական նախաձեռնություններ։ Իր ծրագրերի շրջանակում կառույցը նախատեսում է 2025-2027 թթ․ ԵՊՀ-ի հետ համատեղ իրականացնել մի շարք նախաձեռնություններ՝ ներդնելով ուսուցման նոր մեթոդներ և զարգացնելով շարունակական կրթության ոլորտը։
Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է ԵՊՀ դասախոսների համար անցկացնել «Մեծահասակների ուսումնառության և կրթության հիմունքներ» դասընթացը, ինչպես նաև ներդնել «Անդրագոգիա» նոր դասընթացը ԵՊՀ-ի բակալավրիատում և մագիստրատուրայում։ Բացի դրանից՝ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է զարգացնել էլեկտրոնային ուսուցումը, կատարել հետազոտություններ և կազմակերպել համաժողովներ։
Հուշագրի համաձայն՝ «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալը» և ԵՊՀ-ն կաշխատեն ոչ ֆորմալ կրթության ծրագրերի մշակման և հանրայնացման ուղղությամբ, ինչպես նաև կմշակեն նորարարական ուսումնական մոդուլներ, որոնք կհամապատասխանեն ժամանակակից պահանջներին։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով համագործակցությունը, ընդգծեց, որ այն կարևոր քայլ է համալսարանի շարունակական կրթության և հասարակության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների ամրապնդման գործում։
«Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի» հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը ևս կարևորեց համագործակցության հեռանկարները՝ նշելով, որ հուշագրի շրջանակում նախատեսված ծրագրերի իրագործումը կնպաստի Հայաստանի կրթական համակարգում մեծահասակների ուսումնառության բարելավմանը և ընդլայնմանը։
Կողմերը հավաստիացրին, որ շարունակական կրթության ոլորտում համատեղ ջանքերով կօժանդակեն նոր հնարավորությունների ստեղծմանն ու գիտելիքի հասանելիության ընդլայնմանը։
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Լուսինե Խառատյանը, ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի տնօրեն Ավետիք Մեջլումյանը:

3. New opportunities for advancing continuing education at YSU
Yerevan State University and the Armenian office of DVV International, the Institute for International Cooperation of the German Adult Education Association, have signed a memorandum of understanding with the view to promoting the development of the adult education and continuing education system through collaborative programs.
For years, YSU Continuing Education Center has been implementing various postgraduate and continuing education programs, particularly aimed at enhancing the professional and pedagogical qualifications of faculty members, teachers in pre-university educational institutions, and retraining state and civil servants.
DVV International, with around 20 years of experience in the field of adult education, has carried out several educational initiatives in Armenia with the support of the German government and international organizations. As part of its program, the organization plans to implement a number of initiatives with YSU from 2025 to 2027, introducing new teaching methods and advancing the field of continuing education.
Within the framework of the cooperation, it is planned to conduct a course on the "Fundamentals of Adult Learning and Education" for YSU faculty members, as well as introduce a new course on "Andragogy" in bachelor’s and master’s programs at YSU. Furthermore, the cooperation will focus on developing e-learning, conducting research, and organizing conferences.
According to the memorandum, DVV International and YSU will work on the development and dissemination of non-formal education programs, as well as create innovative educational modules that meet modern requirements.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized the importance of this cooperation, noting that it is a significant step towards strengthening the university's initiatives aimed at continuing education and societal development.
The Director of the Armenian Office of DVV International, Esther Hakobyan, also highlighted the potential of the cooperation, stating that the implementation of the programs outlined in the memorandum will foster the improvement and expansion of adult education in the Armenian educational system.
Both parties assured that, through joint efforts, they will support the creation of new opportunities and the expansion of access to knowledge in the field of continuing education.
The meeting was also attended by Lusine Kharatyan, Director of YSU Continuing Education Center, and Avetik Mejlumyan, Director of YSU Library after Sarkis and Marie Izmirlian.