3. Հնարավորություններ, գիտելիքներ, փորձառություն. ԵԼՀ ուսանող Ռուզաննա Սարգսյանը՝ Գերմանիայում կրթություն ստանալու մասին
Մարտ 13, 2025 | 12:27
Հնարավորություններ, գիտելիքներ, փորձառություն. ԵԼՀ ուսանող Ռուզաննա Սարգսյանը՝ Գերմանիայում կրթություն ստանալու մասին
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի «Անգլերեն, գերմաներեն և հաղորդակցություն» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանող Ռուզաննա Սարգսյանը մեկ ամիս առաջ է վերադարձել Գրայֆսվալդի համալսարանից (Գերմանիա), որտեղ ուսանել է մեկ կիսամյակ։ Այդ ժամանակահատվածում նրա հիմնական նպատակներից է եղել կատարելագործել գերմաներենի իմացությունը, ինչպես նաև օտարերկրյա ուսանողներին փոխանցել Հայաստանի և հայկական մշակույթի մասին ճշգրիտ տեղեկություններ։
Գերմանիայում ուսանելու փորձը ուսանող Ռուզաննա Սարգսյանի համար ոչ միայն գիտելիքների, այլև մշակութային նոր հորիզոնների բացահայտման հնարավորություն էր։ Oգտվելով «Էրազմուս+» ծրագրի ընձեռած հնարավորություններից՝ նա հինգ ամիս ուսանել է Գրայֆսվալդի համալսարանում. այնտեղ ստացած նոր գիտելիքները և փորձը թույլ են տվել նորովի մոտենալ լեզվաբանությանը, մշակույթների փոխգործակցությանը և միջմշակութային հարցերին։ Այս ամենը և՛ նպաստել է նրա մասնագիտական աճին, և՛ առիթ է դարձել պատմելու գերմանացի ուսանողներին Հայաստանի, հայկական մշակույթի մասին։
-Գրայֆսվալդի համալսարանում (Գերմանիա) մեկ կիսամյակ ուսանելու ընթացքում ի՞նչ նոր գիտելիքներ ձեռք բերեցիք: Դասընթացներն ու պրակտիկան ի՞նչ հմտություններ տվեցին ձեզ։
-«Էրազմուս+» ծրագիրը լավ հնարավորություն է ստեղծում ուսանողների համար՝ բարելավելու գիտելիքները ոչ միայն լեզուների, այլ նաև միջմշակութային շփումների հարցերում։ Արտերկրում ուսանելու փորձը, անշուշտ, շատ արժեքավոր է: Այս ընթացքում ուսումնասիրեցի նոր մշակույթներ, սովորեցի նոր լեզուներ և ձեռք բերեցի օտարերկրացի նոր ընկերներ։ Բացի այդ՝ արտերկրում ծանոթացա գերմաներենի դասավանդման մեթոդներին և ձեռք բերեցի նոր միջմշակութային փորձառություն։ Վերջին հինգ ամիսների ընթացքում կատարելագործեցի այնպիսի հմտություններ՝ ինքնավստահություն, հաղորդակցում, ինքնուրույնություն, որոնք պետք են գալու ամբողջ կյանքիս ընթացքում։ Մի բան, սակայն, ինձ համար ակնհայտ է. մեր համալսարանն ավելի խստապահանջ և պատասխանատու է ուսանողին կրթելու գործում։ Երբեմն մենք այստեղ սովորում ենք ավելին, քան պետք է (ժպտում է)։
ԵՊՀ-ն տվել է և շարունակում է տալ հնարավորություններ՝ տարբեր ոլորտներում ինքնադրսևորվելու և անձնային շատ որակներ բացահայտելու առումով։ Լեզվի իմացության շնորհիվ, օրինակ, այսօր կարողանում եմ հեշտությամբ հաղորդակցվել օտարերկրացիների հետ: Դրանից բացի՝ ՈՒԽ-ի կազմակերպած յուրաքանչյուր միջոցառում և ծրագիր ընձեռում է ինքնազարգացման ու ընկերներ գտնելու նոր հնարավորություն»։
-Ի՞նչ խոչընդոտների հանդիպեցիք և ինչպե՞ս հաղթահարեցիք դրանք:
-Հետաքրքիր էր ճանաչել գերմանացիների մտածելակերպն ու ծանոթանալ նրանց սովորույթներին։ Առաջին իսկ օրը մշակութային շոկ ապրեցի. երեք ծանր ճամպրուկով փորձում էի գնացքից դուրս գալ և սպասում էի, որ կողքիս կանգնածներից որևէ մեկն ինձ օգնելու է: Մինչդեռ նրանք պարզապես սպասում էին՝ գնացքից դուրս գամ։ Այդ պահից հասկացա՝ այստեղ պետք է հույսս դնեմ միայն ինձ վրա և համակերպվեմ, որ Հայաստանում չեմ։ Հաջորդը՝ պայմանագիր ստորագրելուց առաջ սովորեցի նախ կարդալ այն․ Գերմանիայում ստորագրել էի համացանցի հասանելիության պայմանագիր առանց իմանալու, որ այն 2 տարի ժամկետով է և այն էլ ոչ թե հեռախոսի համար է, այլ տան: Եթե չլինեին խոչընդոտները, ապա կյանքը չէր լինի այդքան հետաքրքիր։
-Ինչպիսի՞ն էր ուսման կազմակերպման գործընթացը։ Կպատմե՞ք ուսանողական կյանքի մասին։
-Գրայֆսվալդի համալսարանում ուսանողը, ըստ իր մասնագիտացման, ինքն էր ընտրում իր կիսամյակի առարկաներն ու պարտաճանաչ կերպով հաճախում դասերի՝ յուրաքանչյուրը 1 ժամ 30 րոպե տևողությամբ։ Տնային հանձնարարություն քիչ էր տրվում, իսկ կրեդիտներ հավաքում էինք թեմայի վերաբերյալ սահիկաշար ներկայացնելով։
Հետաքրքիր էր մասնակցել «Միջմշակութային հարաբերություններ» («Interkulturalität») դասաժամին, որի ուսանողները տարբեր երկրների և մշակույթների ներկայացուցիչներ էին։ Մեր դասախոսը, իմանալով Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների մասին, առաջարկեց վերլուծել թուրք հեղինակի գիրք։ Նույնիսկ դասաժամերից մեկի ընթացքում ցուցադրեց մի ֆիլմ, որտեղ թուրքերը տարածում էին կեղծ տեղեկություններ։ Առիթը բաց չթողնելով՝ մենք՝ հայ ուսանողներս, խոսեցինք մեր պատմության և մշակույթի մասին։
-Ռուզաննա՛, ի՞նչ նախասիրություններ ունեք և ինչո՞վ եք զբաղվում։ Արդյո՞ք կիրառում եք Ձեր մասնագիտական հմտությունները։
-Ազատ ժամանակս հաճախ տրամադրում եմ հայկական ազգային պարերին։ Սովորում եմ, նաև դասավանդում գերմաներեն մասնավոր ընկերությունում։
Ակնհայտ է, որ «Էրազմուս+» ծրագիրն ինձ տվեց այնպիսի կարևոր գիտելիքներ և հմտություններ, որոնք օգնում են գերմաներենն առավել մատչելի և հետաքրքիր դասավանդելու գործում: Սկսեցի դասընթացը վարել ոչ միայն հայերենով, այլև ռուսերենով։
Ուսումնառության ժամանակահատվածում տարբեր լեզուներով հաղորդակցվելն օգնեց ինձ չշփոթել իմացածս լեզուները։ Իսկ հաղորդակցական հմտություններիս բարելավումն ու բոլորի հետ լեզու գտնելու ունակության կատարելագործումը մեծապես օժանդակեցին ավելի հմտանալու HR ոլորտում։
-Իսկ ի՞նչ նպատակներ ունեք, արդյո՞ք ցանկանում եք շարունակել ուսումը։
-Նպատակներս բազմազան են: Ամենակարևորն այն է, որ իմ մասնագիտության ոլորտում լինեմ լավագույններից մեկը։ Ցանկանում եմ նաև լինել նրանցից, ովքեր, նոր սերնդին փոխանցելով մեր հարուստ ժառանգությունը, միաժամանակ օտարներին շարունակաբար ծանոթացնում են հայկական մշակույթին և պատմությանը, ակտիվորեն նպաստում դրանց պահպանմանն ու տարածմանը:

3. Opportunities, knowledge, experience: YSU student Ruzanna Sargsyan on studying in Germany
Ruzanna Sargsyan, a third-year student in the "English, German, and Communication" program at YSU Faculty of European Languages and Communication, returned from the University of Greifswald (Germany) one month ago, where she studied for one semester. During that period, one of her main goals was to improve her German language skills, as well as to pass on accurate information about Armenia and Armenian culture to foreign students.
The experience of studying in Germany was not only an opportunity for gaining knowledge but also a chance to discover new cultural horizons for student Ruzanna Sargsyan. By taking advantage of the opportunities offered by the Erasmus+ program, she studied at the University of Greifswald for five months. The new knowledge and experience she acquired there allowed her to approach linguistics, intercultural interactions, and intercultural issues in a new light. All of this not only contributed to her professional growth but also gave her the opportunity to share insights about Armenia and Armenian culture with German students.
- What new knowledge did you gain during your semester at the University of Greifswald in Germany? What skills did the courses and practical experience provide you with?
- The Erasmus+ program provides a great opportunity for students to improve their knowledge, not only in languages but also in intercultural communication. The experience of studying abroad is undoubtedly very valuable. During this period, I explored new cultures, learned new languages, and made new foreign friends. Additionally, I became familiar with the methods of teaching the German language and gained new intercultural experience. Over the last five months, I have developed skills such as self-confidence, communication, and independence, which will be useful throughout my entire life. One thing, however, is quite clear to me: our university is much more demanding and responsible in educating students. Sometimes, we learn even more than we need to (smiles).
YSU has provided and continues to provide opportunities for self-expression in various fields and discovering many personal qualities. Thanks to my language skills, for example, today I can easily communicate with foreigners. Additionally, every event and program organized by the Student Council provides a new opportunity for self-development and making new friends.
- What obstacles did you encounter, and how did you overcome them?
- It was interesting to get to know the mindset of the Germans and learn about their customs. On the very first day, I experienced a cultural shock. I was trying to get off the train with three heavy suitcases, expecting that someone standing next to me would help me. However, they simply waited for me to get off the train. From that moment on, I realized that here, I can only rely on myself and I had to adjust to the fact that I am no longer in Armenia. Another thing was that before signing a contract, I learned to first read it carefully. In Germany, I signed an internet access contract without knowing that it was for two years, and that it wasn’t even for my phone, but for my home. If it weren't for these obstacles, life wouldn't be as interesting.
- How was education organized there? Could you tell us about student life?
- At the University of Greifswald, students choose their semester subjects according to their specialization and attend classes regularly, each lasting 1 hour and 30 minutes. There was little homework, and we earned credits by presenting a slide presentation on the topic.
It was interesting to participate in the 'Intercultural Relationships' course, where students came from various countries and cultures. Our lecturer, knowing about the relationship between Armenia and Turkey, suggested analyzing a book by a Turkish author. Even during one of the courses, the professor showed a film in which Turks were spreading fake information. Seizing the opportunity, we, the Armenian students, spoke about our history and culture.
- Ruzanna, could you share what your hobbies are and how you spend your free time? Additionally, do you use your professional skills in your daily life?
- In my free time, I often engage in Armenian national dances. I am also learning and teaching German at a private company. Clearly, the Erasmus+ program has provided me with important knowledge and skills that help make teaching German more accessible and interesting. I began conducting courses not only in Armenian but also in Russian. During my studies, communicating in different languages helped me avoid confusing the languages I knew. Furthermore, improving my communication skills and my ability to get along with everyone greatly contributed to my further expertise in the HR field.
- What are your goals? Do you plan to continue your studies?
- My goals are diverse. The most important one is to be one of the best in my field of expertise. I also want to be among those who, by passing on our rich heritage to the new generation, simultaneously introduce Armenian culture and history to foreigners, actively contributing to their preservation and dissemination.