3. Արևելագիտության ոլորտը՝ միջբուհական համագործակցության առանցքում․ ԵՊՀ են այցելել ՌԴ գիտնականներ
ԵՊՀ-ում այսօր հյուրընկալվեցին Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսեյ Մասլովը, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ամբիոնի վարիչ Ալեքսեյ Մուրավյովը և ինստիտուտի տնօրենի միջազգային հարաբերությունների հարցերով տեղակալ Եկատերինա Սինցովան։ Հյուրերը հանդիպեցին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ, քննարկեցին համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ապա այցելեցին Արևելագիտության ֆակուլտետ և անդրադարձան առկա գործակցային կապերի ամրապնդման ուղիներին։ Այցի շրջանակում հյուրերը հանդես եկան նաև դասախոսություններով։
ԵՊՀ ռեկտորի հետ հանդիպմանը, որին ներկա էին նաև ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը և Աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, ներկայացվեցին երկու կառույցների գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա ծրագրերը։
Բացի դրանից՝ քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ու նախագծերի իրագործման հնարավորություններն ու համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները։ Մասնավորապես՝ կարևորվեցին դասախոսների և ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում լավագույն փորձի փոխանակումը։ Ալեքսեյ Մասլովը նշեց, որ նախատեսում են վերաբացել հայագիտության կենտրոնը, որի շրջանակում ևս կիրագործվեն մի շարք համատեղ ծրագրեր։
Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը, ֆակուլտետում ներկայացնելով հյուրերին, այցի մանրամասների մասին նշեց. «Հյուրերը համալսարան այցելեցին երկու ֆակուլտետների միջև գործակցության շրջանակում՝ տեղում քննարկելու համագործակցության նոր փուլը և կոնկրետ ծրագրեր: Համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են դասախոսների և ուսանողների փոխանակման, հետազոտական համատեղ ծրագրերի իրականացում և հրատարակությունների պատրաստում, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի հետ ամառային արևելագիտական դպրոցի անցկացում և այլ ծրագրեր»:
Գիտակրթական ոլորտում գործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի քննարկումներից հետո Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի տնօրեն, հայտնի չինագետ, պրոֆեսոր Ա. Մասլովը ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում հանդես եկավ դասախոսությամբ։ Արևելքի ժողովուրդների պատմության ուսումնասիրության կարևորությունն ընդգծելով՝ նա դասախոսության ընթացքում մասնավորապես անդրադարձավ արևելագիտության արդի հիմնահարցերին, ներկայացրեց մասնագիտական վերլուծություն։ Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների ամբիոնի վարիչ Ա. Մուրավյովն իր դասախոսությամբ անդրադարձավ ՌԴ գիտության մեջ Հարավային Կովկասի գրականությանը՝ որպես արևելագիտության առարկա:
Արևելագիտության ֆակուլտետի ուսխորհրդի նախագահ Մանե Մամյանը, կարևորելով երկու համալսարանների համագործակցության ընդլայնումը, նշեց, որ արևելագիտության հիմնահարցերին առնչվող այս դասախոսությունները կընդլայնեն ուսանողների աշխարհայացքն ու կնպաստեն մասնագիտական զարգացմանը:
Դասախոսություններին ներկա էին Արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ և հյուրեր։ Ավարտին բանախոսները պատասխանեցին ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին:

3. Oriental studies at the core of inter-university cooperation: Russian scholars visit YSU
Today, Yerevan State University hosted a delegation from Moscow State University, including Alexey Maslov, Director of the Institute of Asian and African Studies, Alexey Muravyov, Head of the Department of Caucasian and Central Asian Studies, and Ekaterina Sintsova, Deputy Director of International Relations at the Institute. The guests met with the Rector of YSU, Hovhannes Hovhannisyan, to discuss opportunities for expanding cooperation. They then visited the Faculty of Oriental Studies, focusing on ways to strengthen existing collaborative ties. During the visit, the guests also delivered lectures.
During the meeting with the rector of YSU, which was also attended by Alexander Markarov, the Head of YSU International Cooperation Office, Ruben Melikonyan, the Dean of the Faculty of Oriental Studies, and Bishop Anushavan Zhamkochyan, the Dean of the Faculty of Theology, the main directions of the activities of both institutions and their upcoming plans were presented.
The discussions also focused on potential joint projects and initiatives in areas of mutual interest, as well as ways to expand cooperation. Special emphasis was placed on implementing exchange programs for professors and students and organizing initiatives for the exchange of best practices. Alexei Maslov mentioned plans to reopen the Center for Armenian Studies, where several joint programs will be implemented.
Ruben Melkonyan, the Dean of the Faculty of Oriental Studies, while introducing the guests, noted: "The guests visited the university within the framework of cooperation between the two faculties to discuss the new phase of cooperation and specific programs. The cooperation plans include exchange programs for professors and students, joint research projects, publication preparation, a summer school on oriental studies in collaboration with St. Petersburg State University, and other initiatives."
Following the discussions on expanding cooperation in the academic sector, renowned Chinese scholar, Professor Alexey Maslov, the Director of the Institute of Asian and African Studies at Moscow State University, delivered a lecture at YSU Faculty of Oriental Studies. Emphasizing the importance of studying the history of Eastern peoples, he specifically addressed the current issues in oriental studies and presented a professional analysis. Alexey Muravyov, Head of the Department of Caucasian and Central Asian Studies, gave a lecture on the literature of the South Caucasus in Russian science, exploring it as a subject of oriental studies.
Mane Mamyan, President of the Student Council of the Faculty of Oriental Studies, underlined the significance of expanding cooperation between the two universities and stated that these lectures related to key issues in oriental studies will broaden students' worldviews and contribute to their professional development.
The lectures were attended by the faculty members and students from the Faculty of Oriental Studies, as well as guests. At the end of the event, the speakers answered questions from the students.