3. ԵՊՀ-ն ու Լյուբլինի համալսարանը խորացնում են գիտակրթական կապերը
Երևանի պետական համալսարանում հյուրընկալվեց Լյուբլինի Հովհաննես Պողոս II կաթոլիկ համալսարանի (Լեհաստան) ռեկտոր Միրոսլավ Կալինովսկին։ Այցի շրջանակում քննարկվեցին երկու բուհերի միջև առկա գործակցային կապերն ու զարգացման հեռանկարները։
Տասնամյակների համագործակցությունից՝ նոր հնարավորություններ
ԵՊՀ-ն և Լյուբլինի համալսարանը միջբուհական մակարդակում համագործակցում են արդեն երկար տարիներ, այդ թվում՝ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում։ Վերջինիս շնորհիվ երկկողմ ձևաչափով իրականացվել են ուսանողների, դասախոսների և վարչական կազմի փոխանակման ծրագրեր։ Այս ծրագրերի հաջող ընթացքը նպաստել է միջբուհական պայմանագրի կնքմանը, ինչը հիմք է դարձել համագործակցության հետագա ընդլայնման համար։
Վերջին տարիներին երկու համալսարանները ստեղծել են պայմաններ, որոնք փոխայցելությունների հնարավորություն են ընձեռում դասախոսներին՝ գիտական ու կրթական ոլորտում փորձի փոխանակման նպատակով։ Թեև այս ծրագրերը ֆինանսական աջակցություն չեն ստանում «Էրազմուս+»-ի ձևաչափով, գործընկեր համալսարանները հոգում են ծախսերի մի մասը, մասնավորապես՝ կեցության ապահովման հարցում։
Այցի առանցքային նպատակը՝ համագործակցության նոր հորիզոններ
Լյուբլինի համալսարանի ռեկտորի այցի առանցքում համագործակցության ընդլայնումն էր՝ նոր ոլորտների ներգրավմամբ։ Հատուկ ուշադրություն դարձվեց ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի հետ կապերի խորացմանը, քանի որ Լյուբլինի կաթոլիկ համալսարանի համար այս ոլորտը ռազմավարական նշանակություն ունի։ Բացի դրանից՝ քննարկվեցին նաև փիլիսոփայության, կենսաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Երկու բուհերը հաստատակամ են շարունակելու փոխգործակցությունը՝ նոր նախաձեռնություններով և գիտակրթական նախագծերով հարստացնելով արդեն իսկ կայացած գործընկերային հարաբերությունները։

3. YSU and Catholic University of Lublin strengthen scientific and educational ties
Yerevan State University hosted Mirosław Kalinowski, Rector of the John Paul II Catholic University of Lublin, Poland. During the visit, discussions focused on the existing collaborative ties between the two universities and the development prospects.
From Decades of Collaboration to New Opportunities
YSU and the Catholic University of Lublin have been cooperating at the inter-university level for many years, including through the Erasmus+ program. This collaboration has facilitated bilateral exchange programs for students, as well as academic and administrative staff. The successful implementation of these programs has led to the signing of an inter-university agreement, laying the foundation for the further expansion of cooperation.
In recent years, the two universities have created opportunities for professors to engage in mutual visits with the aim of exchanging knowledge and academic experience. Although these programs do not receive financial support under the Erasmus+, the partner universities cover part of the expenses, particularly those related to accommodation.
The Key Objective of the Visit: New Horizons for Cooperation
The main focus of the rector's visit was the expansion of cooperation by involving new areas. Special attention was given to strengthening ties with YSU Faculty of Theology, as this field holds strategic importance for the Catholic University of Lublin. Additionally, opportunities for joint programs in philosophy, biology, and biotechnology were discussed.
Both sides expressed willingness to continue their collaboration, enriching their already established partnership with new initiatives and scientific-educational projects.