3. ԵՊՀ-ի և ՀՀ գլխավոր դատախազության միջև կնքվեց հուշագիր՝ ի նպաստ կրթություն-գիտություն-փորձնակություն արդյունավետ համագործակցության
Մարտ 21, 2025 | 12:02
ԵՊՀ-ի և ՀՀ գլխավոր դատախազության միջև կնքվեց հուշագիր՝ ի նպաստ կրթություն-գիտություն-փորձնակություն արդյունավետ համագործակցության
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր՝ կարևորելով իրավաբանական կրթության, գիտության և պրակտիկայի արդյունավետ, կառուցողական ու շարունակական համագործակցության մշակույթի զարգացումը։
Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջև կնքված հուշագիրը նպատակ ունի ամրապնդելու երկու հաստատությունների միջև համագործակցությունը, աջակցելու իրավաբանական կրթության որակի բարելավմանը, ինչպես նաև ապահովելու տեսական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ ունեցող իրավաբան կադրերի պատրաստումը:
Կարևորելով անհրաժեշտ տեսական գիտելիքներով զինված և գործնական հմտություններ ունեցող իրավաբաններ պատրաստելու՝ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի որդեգրած ուղղությունը, ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության սահմանադրական առաքելությունը, դատախազական բացառիկ լիազորությունների կարևորությունը, հանցավորության դեմ պայքարի քաղաքականության և պետական շահերի պաշտպանության ոլորտներում առաջնահերթ դերակատարումը՝ կողմերը կհամագործակցեն մի շարք ուղղություններով։
Նախ՝ նախատեսվում է կազմակերպել ուսանողների մասնագիտական պրակտիկա, որն ուղղված կլինի տեսական գիտելիքները գործնականում կիրառելու կարողությունների զարգացմանը։ Ուսանողների գիտելիքների խորացման նպատակով կանցկացվեն հրավիրյալ դասախոսների, տեսաբանների և գործող իրավաբանների համատեղ դասախոսություններ։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, բարձր գնահատելով ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության շարունակականությունը, ընդգծեց, որ այս հուշագրի կնքումը նոր հեռանկարներ կբացի՝ խորացնելով և ամրապնդելով երկու կառույցների միջև գործակցությունը։
«Եռակողմ այս հուշագիրը հնարավորություն կընձեռի մեր ուսանողներին ծանոթանալու ՀՀ գլխավոր դատախազության գործունեությանը, գործառույթներին և ձեռք բերելու գործնական հմտություններ։ Մեզ համար կարևոր է, որ մեր ուսանողները ոչ միայն տեսական գիտելիքներ ստանան, այլև հնարավորություն ունենան դրանք գործնականում կիրառելու։ Համագործակցության շրջանակում ֆակուլտետի լավագույն շրջանավարտները հնարավորություն կունենան համալրելու ՀՀ գլխավոր դատախազության կազմը՝ նպաստելով կարևոր կառույցի շարունակական զարգացմանն ու արդյունավետ աշխատանքին»,– նշեց ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը կարևորեց հուշագրի ստորագրումը՝ որպես մայր բուհի հետ առկա համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված կարևոր քայլ: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծեց 2024 թվականին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև ստորագրված մտադրությունների վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության կարևորությունը՝ նշելով, որ Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ իրավաբանական լաբորատորիա հիմնելուն ուղղված աշխատանքներն ակտիվ փուլում են:
«Մենք արդեն իրականացնում ենք ենթակառուցվածքի վերանորոգման աշխատանքները: Տրամադրված ենք ունենալու ներկայանալի, տեխնիկապես հագեցած լաբորատորիա, որտեղ ՀՀ դատախազությունում պրակտիկա անցնող ուսանողները, դատախազների թեկնածուներն ու գործող դատախազները կզարգացնեն ու կարդիականացնեն կիբերհանցավորության և միջազգային դատական ատյաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով իրենց մասնագիտական գիտելիքներն ու պրակտիկ հմտությունները»,- ասաց հանրապետության գլխավոր դատախազը և շնորհակալություն հայտնեց մայր բուհին և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետին նախաձեռնության համար:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը, արժևորելով համատեղ գործակցությունը և դրա շրջանակում իրականացվելիք ծրագրերը, ասաց. «ԵՊՀ-ի, Իրավագիտության ֆակուլտետի և ՀՀ գլխավոր դատախազության միջև համագործակցությունը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա։ Իհարկե, այն ունեցել է տարաբնույթ դրսևորումներ, սակայն այժմ մենք մեկնարկում ենք համատեղ գործունեության նոր կարևոր փուլ, որն առավել արդյունավետ կդարձնի համատեղ աշխատանքն ու կնպաստի ակնկալվող արդյունքների ստացմանը»։
Կողմերը նաև կկազմակերպեն համատեղ գիտաժողովներ, քննարկումներ, դատախաղ-մրցույթներ և այլ միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն մասնագիտական փորձի փոխանակմանն ու իրավաբանական ոլորտում նոր մտքեր ներկայացնելուն։
Հուշագրի համաձայն՝ նախատեսվում է իրականացնել նաև գիտահետազոտական համատեղ աշխատանքներ և ծրագրեր, ինչպես նաև գիտագործնական տարբեր պարբերականներում հրապարակել գիտական հոդվածներ, մենագրություններ և գործնական ուղեցույցներ։
Կողմերը հույս հայտնեցին, որ փոխադարձ համաձայնությամբ կարող են ընտրել լրացուցիչ համագործակցության ուղղություններ՝ համատեղ ծրագրերի ու նախաձեռնությունների շրջանակն ընդլայնելու նպատակով։

3. YSU and Prosecutor General's Office sign memorandum of understanding to enhance cooperation in legal education, research, and practice
March 21, 2025 | 12:02
YSU and Prosecutor General's Office sign memorandum of understanding to enhance cooperation in legal education, research, and practice
The Prosecutor General of Armenia, Anna Vardapetyan, the Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, and the Dean of the Faculty of Law, Harutyun Khachikyan, have signed a memorandum of understanding with a view to developing an effective, constructive, and continuous culture of cooperation in legal education, research, and practical training.
The memorandum signed between Yerevan State University and the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia aims to strengthen the cooperation between the two institutions, support the improvement of the quality of legal education, and ensure the training of legal professionals with both theoretical knowledge and practical skills.
Emphasizing the approach adopted by YSU Faculty of Law to prepare legal professionals equipped with the necessary theoretical knowledge and practical skills, as well as the constitutional mission of the Prosecutor General's Office of Armenia, the importance of its exceptional powers, and its leading role in the fight against crime and the protection of state interests, both parties will cooperate in a number of areas.
Firstly, it is planned to organize professional practice for students aimed at developing their ability to apply theoretical knowledge in practice. To deepen students' knowledge, joint lectures will be held by invited professors, theorists, and practicing lawyers.
Hovhannes Hovhannisyan, the Rector of Yerevan State University, highly appreciated the continuity of cooperation with the Prosecutor General's Office and emphasized that the signing of this memorandum will open new horizons, deepening and strengthening the cooperation between the two institutions.
"This trilateral memorandum will provide our students with the opportunity to learn more about the activities and functions of the Prosecutor General's Office and to gain practical skills. It is important for us that our students not only acquire theoretical knowledge but also have the opportunity to apply it in practice. Within the framework of the cooperation, the best graduates of the faculty will have the opportunity to join the Prosecutor General's Office, contributing to the continued development and effective work of this important institution," stated Rector Hovhannes Hovhannisyan.
Prosecutor General Anna Vardapetyan highlighted the signing of the memorandum as an important step towards developing the existing cooperation with the alma mater. In this context, Anna Vardapetyan emphasized the significance of the trilateral declaration signed in 2024 between Yerevan State University Foundation, the Prosecutor General's Office of Armenia, and the Armenian Bar Association, noting that work is actively underway to establish a legal laboratory, affiliated with Yerevan State University, at the Prosecutor General's Office.
"We are already carrying out renovation work on the infrastructure. We are committed to having a modern, well-equipped laboratory, where students undergoing practice at the Prosecutor's Office, candidates for prosecutors, and current prosecutors will develop and advance their professional knowledge and practical skills in cybercrime and human rights protection in international judicial bodies," said the prosecutor general and expressed gratitude to the alma mater and YSU Faculty of Law for the initiative.
Harutyun Khachikyan, Dean of YSU Faculty of Law, valuing the cooperation and the programs to be implemented within its framework, said, "The cooperation between Yerevan State University, the Faculty of Law, and the Prosecutor General's Office has always been at a high level. Of course, it has manifested in various forms, but now we are embarking on a new, important phase of joint activities that will make our cooperation more effective and contribute to achieving the expected results."
The parties will also organize conferences, discussions, moot court competitions, and other events through joint efforts, which will facilitate the exchange of professional experience and the introduction of new ideas in the legal field.
According to the memorandum, joint research and academic projects will also be carried out, and scientific articles, monographs, and practical guides will be published in various academic journals.
The parties expressed hope that by mutual agreement, they will be able to identify additional areas of cooperation with the aim of expanding the scope of joint programs and initiatives.