3. Ինֆորմատիկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլը ԵՊՀ-ում
Երևանի պետական համալսարանում կայացավ Ինֆորմատիկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլը։ Օլիմպիադան անցկացվում է ամեն տարի՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու դպրոցականների հետաքրքրությունը ծրագրավորման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նկատմամբ, բացահայտելու տաղանդավոր մասնակիցներին և ամրապնդելու կրթական հաստատությունների միջև առկա համագործակցությունը։
Մրցույթին այս անգամ մասնակցեցին Հայաստանի տարբեր մարզերից 48 աշակերտներ։ Նրանք մրցեցին տարիքային երկու խմբերում՝ կրտսեր (6-9-րդ դասարաններ) և ավագ (10-12-րդ դասարաններ)։
Օլիմպիադան անցկացվեց առցանց ձևաչափով, ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի համակարգչային դահլիճում, առաջադրանքները կազմել էին ԵՊՀ մասնագետները։ Գործընթացը համակարգում էր հանձնաժողովի նախագահ, ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Անդրեասյանը։
Անդրադառնալով մրցույթի անցկացմանը՝ նա ընդգծեց․ «Ինֆորմատիկայի օլիմպիադայի կազմակերպման պատասխանատվությունը ԵՊՀ-ն ստանձնել է դեռ 25 տարի առաջ, երբ միայն համալսարանն էր, որ ուներ նմանօրինակ լայնածավալ տեխնիկական հնարավորություններ։ Չնայած այսօր բազում կրթական հաստատություններ նույնպես ունեն անհրաժեշտ պայմաններ՝ ԵՊՀ-ն հավատարիմ է մնում իր ավանդույթներին և շարունակում է հյուրընկալել օլիմպիադայի հանրապետական փուլը»։
Նա շեշտեց, որ մրցույթը կարևոր հարթակ է՝ բացահայտելու տաղանդավոր երիտասարդներին, որոնցից շատերը հետագայում դառնում են ոլորտի բարձրակարգ մասնագետներ։
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դարաշրջանում նման միջոցառումները ոչ միայն խթանում են դպրոցականների հետաքրքրությունը ոլորտի նկատմամբ, այլև մեծապես նպաստում են որակյալ կադրերի ձևավորմանը»,- մատնանշեց Ա․ Անդրեասյանը։
Նշենք, որ օլիմպիադայի արդյունքները հասանելի կլինեն մրցույթի ամփոփումից հետո։ Արդյունքներին հնարավոր կլինի ծանոթանալ հետևյալ կայքէջում՝ https://www.olymp.am/:

3. Republican Stage of Informatics Olympiad held at YSU
The Republican Stage of the Informatics Olympiad took place at Yerevan State University. Held annually, the olympiad aims to foster students’ interest in programming and information technologies, identify talented participants, and strengthen collaboration between educational institutions.
This time, 48 students from various provinces of Armenia participated in the competition. They competed in two age groups: junior (grades 6-9) and senior (grades 10-12).
The olympiad was conducted in an online format, hosted in the computer lab of YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics. The tasks were designed by specialists from YSU. The process was overseen by the chair of the commission, Assistant Professor Armen Andreasyan from the Chair of Programming and Information Technologies at YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics.
Commenting on the organization of the competition, he emphasized: "YSU took on the responsibility of organizing the Informatics Olympiad 25 years ago, at a time when only the university had such large-scale technical facilities. Although today many educational institutions also have the necessary conditions, YSU remains committed to its traditions and continues to host the republican stage of the olympiad."
He highlighted that the competition serves as an important platform for discovering talented youth, many of whom later become high-level specialists in the field.
"In the age of information technologies, such events not only stimulate students' interest in the field but also significantly contribute to the training of high-quality professionals," noted Armen Andreasyan.
The results of the olympiad will be available after the summary of the competition. The results can be accessed on the following website: https://www.olymp.am/