3. ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տարեկան գիտաժողովը՝ գիտական արդյունքների ամփոփման հարթակ
Մարտ 27, 2025 | 15:59
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տարեկան գիտաժողովը՝ գիտական արդյունքների ամփոփման հարթակ
Ոլորտի առաջատար գիտնականներին, փորձագետներին, ինչպես նաև երիտասարդ հետազոտողներին համախմբելու և վերջին տարիներին կատարված հետազոտական աշխատանքների արդյունքները ներկայացնելու նպատակով ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտում մարտի 27-28-ը անցկացվում է տարեկան երկօրյա գիտաժողով։ Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող այս գիտաժողովը յուրահատուկ հարթակ է ոլորտի նորարարություններին հաղորդակցվելու համար։
Գիտական հետազոտությունների ամփոփ ներկայացում
«Գիտաժողովը հիանալի հնարավորություն է ոլորտի մասնագետների համար՝ ներկայացնելու իրենց հետազոտական աշխատանքները և քննարկելու նորագույն գիտական ձեռքբերումները»,– նշեց Կարեն Թռչունյանը։
Գիտաժողովի ընթացքում զեկուցումներով հանդես եկան ամբիոնի վարիչներ, գիտաշխատողներ և դասախոսներ՝ ներկայացնելով տարբեր լաբորատորիաներում կատարված հետազոտություններն ու դրանց արդյունքները։ Հիմնարար և ախտաբանական կենսաքիմիայի, Մարդու և կենդանիների ինտեգրատիվ և հարմարողական ֆիզիոլոգիայի և այլ լաբորատորիաների հետազոտողները, ներկայացնելով իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքները, ընդգծեցին դրանց գիտական ու գործնական կարևորությունը։
Ներկայացված գիտական աշխատանքներն առանձնահատուկ են իրենց արդիական ու կիրառական նշանակությամբ։ «Ֆիզիկաքիմիական գործընթացները ՀՀ ավանդական գինեգործության մեջ և դրա ազդեցությունը գինու ֆերմենտացման և հնեցման գործընթացում», «Covid-19-ի ազդեցությունը ծայրամասային արյան և սրտի ցուցանիշների վրա» և այլ արդիական թեմաներով ուսումնասիրություններում հետազոտողները շոշափել են հրատապ խնդիրներ և առաջ քաշել լուծումներ։ Ներկայացվող թեմաներն ընդգրկում են լայնածավալ հետազոտություններ, որոնք տարիների ընթացքում հանգում են նորարարական և կարևոր գիտական արդյունքների։
Երիտասարդ գիտնականների ներգրավվածություն
«Երիտասարդ հետազոտողների համար այս գիտաժողովը ոչ միայն նոր գիտելիքներ ստանալու, այլև գիտական համայնքի աշխատանքներում ներգրավվելու, ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ ծանոթանալու, ինչպես նաև գիտական քննարկումների մշակույթը յուրացնելու հնարավորություն է»,– ընդգծեց Կարեն Թռչունյանը՝ հավելելով, որ նմանօրինակ նախաձեռնությունները խթանում են հետազոտական մտածողությունը և գիտական փորձի փոխանցումը նոր սերունդներին։
Փորձառությունը՝ արդյունավետության հիմք
Գիտաժողովի կազմակերպումը անցավ առանց խոչընդոտների, ինչը վկայում է նախորդ տարվա փորձի և հստակ ձևավորված ծրագրի արդյունավետության մասին։
«Եթե դու պատկերացնում ես, թե ինչ ես ուզում, ապա իրագործելու համար ոչինչ չի կարող խանգարել»,– նշեց Կարեն Թռչունյանը՝ ընդգծելով նմանօրինակ գիտական միջոցառումների կարևորությունը ոլորտի զարգացման համար։
Այս ձևաչափով գիտաժողովների անցկացումը նպաստում է Կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական գործունեության հանրայնացմանը և ոլորտի առաջընթացին՝ ամրապնդելով համագործակցությունը փորձառու և երիտասարդ մասնագետների միջև։

3. YSU Research Institute of Biology hosts annual conference to present research outcomes
To bring together leading scientists, experts, and young researchers in the field and to present the outcomes of recent research, the annual two-day conference is being held on March 27-28 at YSU Research Institute of Biology. Organized for the second time, this conference serves as a unique platform for exploring innovations in the field.
Summary Presentation of Scientific Research
"The conference provides an excellent opportunity for experts in the field to present their research work and discuss the latest scientific achievements," noted Karen Trchounian.
During the conference, chair heads, researchers, and lecturers presented reports on research conducted in various laboratories and their results. Researchers from several labs, including the Basic and Pathological Biochemistry Laboratory and the Laboratory of Integrative and Adaptive Physiology of Humans and Animals, highlighted the scientific and practical significance of their studies while sharing their findings.
The scientific works presented were distinguished by their relevance and practical importance. Research on topics such as "Physicochemical Processes in Traditional Wine Production in Armenia and Their Impact on Wine Fermentation and Aging" and "The Impact of Covid-19 on Peripheral Blood and Heart Indicators" addressed pressing issues and proposed solutions. The topics covered extensive research that, over the years, has led to innovative and significant scientific findings.
Involvement of Young Scientists
"For young researchers, this conference offers not only the chance to acquire new knowledge but also an opportunity to engage in the activities of the scientific community, meet with leading experts in the field, and master the culture of scientific discussions," emphasized Karen Trchounian, adding that such initiatives promote research-oriented thinking and the transfer of scientific experience to the new generation.
Experience as Basis for Efficiency
The organization of the conference proceeded smoothly, reflecting the effectiveness of the previous year’s experience and the well-established program.
"If you know what you want to achieve, nothing can prevent its realization," noted Karen Trchounian, highlighting the importance of such scientific events for the advancement of the field.
Holding conferences in this format contributes to the popularization of the scientific activities of the Research Institute of Biology and to the advancement of the field, enhancing cooperation between experienced and young specialists.