3. Համալսարանում մեկնարկել է «ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ի առաջին փուլը
«ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանը կրկին համախմբել է բազմաթիվ տաղանդավոր դպրոցականների: Այս կարևոր միջոցառումը նպատակ ունի խթանելու դպրոցականների գիտական հետաքրքրությունները, բացահայտելու լավագույններին և խրախուսելու նրանց հետագա ուսումնառությունը ԵՊՀ-ում։
Դպրոցականների օլիմպիադան անցկացվում է երկու փուլով․ առաջին փուլը մեկնարկել է ինչպես համալսարանում, այնպես էլ ՀՀ բոլոր մարզերում, իսկ երկրորդ փուլը, որին կմասնակցեն առաջին փուլում լավագույն արդյունքներ գրանցած աշակերտները, կկայանա ս․թ․ ապրիլի 12-ին ԵՊՀ-ում։
Օլիմպիադայի շրջանակում մասնակիցներն իրենց ուժերն են չափում հանրակրթական (մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն, աշխարհագրություն, հայոց պատմություն, հայոց լեզու և գրականություն, ռուսաց լեզու, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, ինֆորմատիկա) և լրացուցիչ կրթական (հայոց եկեղեցու պատմություն, տրամաբանություն, սոցիոլոգիա, պետության և իրավունքի հիմունքներ, էկոլոգիայի և կայուն զարգացման հիմունքներ, տնտեսագիտություն) առարկաներից։
Օլիմպիադայի մասնակիցներն ու նրանց ընձեռվող հնարավորությունները
Մրցույթին մասնակցում են բազմաթիվ դպրոցականներ ՀՀ բոլոր մարզերից և Երևանից։ Օլիմպիադան հնարավորություն է ընձեռում դպրոցականներին ոչ միայն ստուգելու իրենց գիտելիքները, այլև կողմնորոշվելու ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում։ Հաղթողները կստանան առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի դիպլոմներ, ինչպես նաև ուսման վարձի զեղչ 1-ին կուրսում վճարովի համակարգով ԵՊՀ ընդունվելու դեպքում՝ համապատասխանաբար 50, 40 և 30%։
Դպրոցականների օլիմպիադայի կազմակերպման գործընթացը
ԵՊՀ հանձնաժողովի անդամները օլիմպիադայի շրջանակում այցելել են մարզեր՝ իրենց հետ տանելով անհրաժեշտ նյութերը։ Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին գրանցվել է 1500-ից ավելի աշակերտ, սակայն մասնակիցների վերջնական թիվը պարզ կդառնա առաջին փուլի արդյունքում։
«ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ի առանձնահատկությունները
ԵՊՀ դիմորդների հետ տարվող աշխատանքների բաժնի վարիչ, օլիմպիադայի կազմակերպիչ և պատասխանատու Քրիստինե Հարությունյանը նշեց, որ արդեն ավանդույթ դարձած օլիմպիադան իր հաստատուն տեղն ունի կրթական ոլորտում։
«Մենք ամեն տարի կազմակերպում ենք այս օլիմպիադան, որին հիմնականում մասնակցում են 12-րդ դասարանի աշակերտները: Մրցույթն անցկացվում է ամբողջ հանրապետության մասշտաբով՝ նպատակ ունենալով ապագա դիմորդներին ծանոթացնելու համալսարանի հետ և ներգրավելու նրանց համալսարանական կյանքում»,- ընդգծեց նա։
ԵՊՀ-ն շարունակում է մնալ ՀՀ բարձրագույն կրթության կարևոր կենտրոն, իսկ «ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ը ևս մեկ քայլ է դեպի գիտական ու կրթական առաջընթաց։

3. YSU Olympiad-2025 kicks off with first phase at the university
Within the framework of YSU Olympiad-2025, Yerevan State University has once again brought together numerous talented school students. This significant event aims to stimulate the scientific interests of students, identify the best among them, and encourage them to pursue their further studies at YSU.
The school Olympiad is held in two phases. The first phase has already commenced both at the university and in all regions of Armenia. The second phase, in which students with the best results from the first phase will participate, is scheduled to take place on April 12 at YSU.
Participants compete in general education subjects (Mathematics, Physics, Chemistry, Biology, Geography, Armenian History, Armenian Language and Literature, Russian Language, English, German, French, and Informatics) as well as additional educational subjects (History of the Armenian Church, Logic, Sociology, Fundamentals of State and Law, Fundamentals of Ecology and Sustainable Development, Economics).
Participants and Opportunities
The competition brings together numerous school students from Yerevan and all provinces of Armenia. The Olympiad not only allows participants to assess their knowledge but also helps them orient themselves in choosing a future profession. Winners will receive first, second, and third-degree diplomas, along with tuition fee discounts for their first year of study at YSU’s paid programs—50%, 40%, and 30%, respectively.
Organizational Process of the Olympiad
YSU commission members have traveled to the provinces, delivering the necessary materials for the competition. In total, over 1,500 students have registered for the Olympiad, but the final number of participants will be determined based on the results of the first phase.
Highlights of YSU Olympiad-2025
Kristine Harutyunyan, Director of the Center for Admissions and Affairs with Applicants and organizer of the Olympiad, emphasized that this annual event has firmly established its place in the education sector.
"We organize this Olympiad every year, primarily for 12th-grade students. The competition is held on a countrywide scale to familiarize future applicants with the university and involve them in university life," she noted.
YSU continues to be a key center of higher education in Armenia, and YSU Olympiad 2025 marks another step toward scientific and academic advancement.