3. «Մտքի խնդիրներ. մտածողությունը արհեստական բանականության դարաշրջանում»․ մտորումների ֆորում
«ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամը «SmartGateVC» վենչուրային հիմնադրամի «Հերո հաուս» տեխնոլոգիական կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակում ս․թ․ ապրիլի 3-ին կազմակերպել էր «Մտքի խնդիրներ. մտածողությունը արհեստական բանականության դարաշրջանում» խորագրով մտորումների ֆորում, որը մեկ հարթակում համախմբեց ավելի քան 120 մասնակիցների, այդ թվում՝ ԵՊՀ շրջանավարտների:
Մտորումների ֆորումի բանախոսներն էին «SmartGateVC»-ի գործընկեր Աշոտ Արզումանյանը, «GritGen Therapeutics և Proone Labs»-ի համահիմնադիր Լուսինե Աբգարյանը, տեխնոլոգիական ղեկավար, «Meta»-ի և «Netflix»-ի նախկին աշխատակից Լիլիթ Ենոքյանը։ Ֆորումի մոդերատորն էր «SmartGateVC»-ի՝ Հյուսիսային Ամերիկայի գործառնությունների ղեկավար և գլխավոր ներկայացուցիչ Արմինե Գալստյանը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմադրամի խորհրդի նախագահ, դեսպան Արմեն Բայբուրդյանը։ Նա ընդգծեց արհեստական բանականության կարևորությունն ու արագ զարգացումը՝ նշելով, որ ԵՊՀ-ն մեծ ուշադրություն է դարձնում այս ոլորտում կատարվող հետազոտություններին:
Այնուհետև տեսաուղերձի միջոցով ներկաներին իր ողջույնի խոսքը հղեց ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով այսօրինակ միջոցառումների կարևորությունը։
«Ձեր մասնակցությունը վկայում է այն մասին, որ դուք համամիտ եք մեր տեսլականի հետ, ըստ որի՝ Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացումը հիմնված է նրա ինտելեկտուալ ներուժի վրա։ Այդ ներուժն ապահովելու միակ ուղին հետևողական աջակցությունն է կրթությանն ու գիտությանը։ Այս առաքելության առաջատար հաստատությունը՝ ԵՊՀ-ն, առանցքային դեր է խաղում՝ ապահովելով Հայաստանի հասարակությանն անհրաժեշտ մասնագիտական և մտավոր ռեսուրսի մեծ մասը։ Ուստի աջակցել ԵՊՀ-ին նշանակում է երկարաժամկետ և կայուն ներդրում կատարել Հայաստանի ապագայի մեջ»,- նշեց ԵՊՀ ռեկտորը։
Քննարկման ընթացքում բանախոսները բարձրաձայնեցին արհեստական բանականության վերաբերյալ իրենց մտահոգություններն ու կանխատեսումները՝ ներկայացնելով յուրահատուկ տեսակետներ ոլորտի զարգացման ուղղությունների և ապագայում դրանց հետևանքների վերաբերյալ:
Ֆորումի մասնակիցների ուշադրությունը սևեռելով արհեստական բանականությանն առնչվող տարաբնույթ հարցերին՝ Արմինե Գալստյանը մատնանշեց Երևանի պետական համալսարանի կարևոր դերակատարումը ոլորտի հետազոտությունների առաջխաղացման գործում:
Քննարկումներին հաջորդեց հարցուպատասխանի փուլը, որը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին անմիջականորեն շփվելու բանախոսների հետ և առավել խորությամբ ուսումնասիրելու թեման:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի խորհրդի անդամները՝ տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, դատավոր Արմենուհի Աշվանյանը, դոկտոր Հարություն Յաղսեզյանը, Հայկ Նազարյանը, Սիլվանա Վարդանյանը և Վահե Սարգսյանը, որոնց ներկայությունն ընդգծեց ֆորումի կարևորությունը:
Ընդհանուր առմամբ, միջոցառումը մեծ հաջողություն ունեցավ՝ ստեղծելով արհեստական բանականության զարգացող դերի շուրջ իմաստալից երկխոսություն ակադեմիական և մասնագիտական ոլորտներում, մասնավորապես ԵՊՀ ներդրումների համատեքստում:

April 09, 2025 | 11:29
On April 3, YSU Friends Foundation, in collaboration with Hero House Technology Center of SmartGateVC venture fund, organized a forum titled "Mind Matters: Thinking in the Age of AI." The event brought together over 120 participants on one platform, including Yerevan State University alumni.
The speakers at the forum included Ashot Arzumanyan, partner at SmartGateVC; Lusine Abgaryan, co-founder of GrittGene Therapeutics and Proone Labs; and Lilith Yenokyan, a technology leader and former employee at Meta and Netflix. The forum was moderated by Armine Galstyan, Head of North American Operations and Principal at SmartGateVC.
The event began with a welcoming speech by Ambassador Armen Bayburdyan, Chair of the Board of YSU Friends Foundation. He emphasized the significance and rapid development of artificial intelligence, noting that Yerevan State University is placing great attention on research conducted in this field.
Following this, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan conveyed his greeting through a video message, highlighting the importance of such events. He noted, "Your involvement reflects your solidarity with our vision that Armenia’s long-term development relies on its intellectual potential. The only way to secure this potential is through unwavering support for education and research. As the leading institution in this mission, YSU plays a fundamental role by providing the majority of the professional and intellectual resources to Armenian society. Supporting YSU, therefore, means making a long-term, sustainable investment in Armenia’s future."
During the discussion, the speakers raised their concerns and predictions regarding artificial intelligence, presenting unique perspectives on the directions of its development and the potential consequences for the future.
Turning the participants’ attention to various issues related to artificial intelligence, Armine Galstyan highlighted the significant role of Yerevan State University in advancing research in this field.
The discussions were followed by a Q&A session, which provided participants the opportunity to interact directly with the speakers and delve deeper into the topic.
The event was also attended by members of YSU Friends Foundation Board, including Archbishop Hovnan Derderian, Judge Armenui Ashvanian, Dr. Haroutiun Yaghsezian, Haig Nazarian, Silvana Vartanian, and Vahe Sargsyan. Their presence underscored the importance of the forum.
Overall, the event was a great success, fostering a meaningful dialogue on the evolving role of artificial intelligence within academic and professional spheres, particularly in the context of YSU’s contributions.