3. ԵՊՀ-ում անցկացվեց «ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ի եզրափակիչ փուլը
ԵՊՀ-ում կայացավ «ԵՊՀ օլիմպիադա-2025»-ի եզրափակիչ փուլը, որին մասնակցեցին առաջին փուլի հաղթողները։ 1131 մասնակիցներից առաջին փուլը հաղթահարած 526 աշակերտները հնարավորություն էին ստացել շարունակելու պայքարը երկրորդ փուլում։
Ի տարբերություն առաջին փուլի, որն անցկացվել էր ինչպես Երևանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերում, եզրափակիչ փուլն անցկացվեց միայն ԵՊՀ-ում։ Մարզերում հաջողություն գրանցած բոլոր աշակերտները ժամանել էին մայրաքաղաք՝ իրենց ուժերը փորձելու նոր մակարդակում։
Օլիմպիադայում ամենամեծ հետաքրքրությունը գրանցվել է «Հայոց լեզու և գրականություն», «Հայոց պատմություն» և «Անգլերեն» առարկաների նկատմամբ․ այդ է պատճառը, որ մասնակիցների մեծ մասը հենց նշյալ ոլորտներից է։
ԵՊՀ դիմորդների հետ տարվող աշխատանքների բաժնի վարիչ, օլիմպիադայի կազմակերպիչ և պատասխանատու Քրիստինե Հարությունյանը նշեց, որ մրցույթը, կրթական նշանակությունից զատ, նաև ճանաչողական է ու մոտիվացնող։
«Այս տարի հատկապես ուրախալի է տեսնել, թե որքան մեծ ակտիվություն կա ինչպես Երևանից, այնպես էլ ՀՀ բոլոր մարզերից։ Մեզ համար կարևոր է ոչ միայն մրցութային մասը, այլև այն, որ աշակերտները զգան համալսարանական միջավայրի «շունչը» և տեսնեն իրենց ապագան ԵՊՀ-ում»,- ընդգծեց նա։
Մասնակիցներից շատերը մեծ ոգևորությամբ շեշտեցին, որ նպատակ ունեն ապագայում իրենց բարձրագույն կրթությունն ստանալու հենց ԵՊՀ-ում։
Հիշեցնենք, որ մրցույթի շրջանակում առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի դիպլոմների արժանացած մասնակիցները կստանան համապատասխանաբար 50, 40 և 30% ուսման վարձի զեղչ 1-ին կուրսում վճարովի համակարգով ԵՊՀ ընդունվելու դեպքում։ Մնացյալ մասնակիցները կպարգևատրվեն գովասանագրերով։

3. Final stage of YSU Olympiad-2025 held at YSU
Yerevan State University hosted the final stage of YSU Olympiad-2025, bringing together the winners of the first stage. Out of 1,131 participants, 526 students advanced to the second stage.
Unlike the first stage, which took place both in Yerevan and the provinces of Armenia, the final stage was held exclusively at YSU. All students who had succeeded in the provinces arrived in the capital to compete at a new level.
The greatest interest in the olympiad was observed in the subjects of Armenian Language and Literature, Armenian History, and English, which is why the majority of participants were from these fields.
Christine Harutyunyan, Head of YSU Center for Admissions and Affairs with Applicants and the organizer of the olympiad, noted that the competition is not only educational but also cognitive and motivating.
"This year, it is especially pleasing to see such great activity from both Yerevan and all the provinces of Armenia. For us, it is important not only to focus on the competitive aspect but also for the students to feel the 'spirit' of university life and to see their future at YSU," she emphasized.
Many participants expressed with great enthusiasm that they aim to pursue their higher education at YSU in the future.
It is important to highlight that the winners of the competition, who are awarded first, second, and third-degree diplomas, will receive a 50%, 40%, and 30% discount on tuition fees for the first year in case of admission to YSU under the paid system. The remaining participants will be awarded certificates of appreciation.