3. ԵՊՀ-ում մեկնարկեց «ՄԱԿ մոդել» միջբուհական կրթական սիմուլյացիոն խաղը
Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողական գիտական ընկերության նախաձեռնությամբ ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում մեկնարկեց «ՄԱԿ մոդել» միջբուհական կրթական սիմուլյացիոն խաղը։ Յուրօրինակ ձևաչափով անցկացվող միջոցառումն այս անգամ միավորել էր ԵՊՀ և ՀՀ տարբեր բուհերի ուսանողներին ու երիտասարդ հետազոտողներին՝ հնարավորություն տալով նրանց ներգրավվելու դիվանագիտական բանավեճի և որոշումների կայացման գործընթացներում։
Այս տարվա «ՄԱԿ մոդել»-ի առանցքում էր արդիական ու մարտահրավերներով հագեցած թեմա՝ «Գլոբալ միգրացիոն ճգնաժամ և փախստականների իրավունքներ»։ Մասնակիցները հանդես եկան տարբեր երկրների ներկայացուցիչների դերերում, ուսումնասիրեցին թե՛ ծագման, թե՛ ընդունող երկրների առջև ծառացած խնդիրները, վերլուծեցին միգրացիոն քաղաքականություններն ու փախստականների իրավունքների խախտումները։
ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Սիրանուշ Բաղումյանը մատնանշեց, որ «ՄԱԿ մոդել»-ը ոչ միայն ֆակուլտետի, այլև ամբողջ համալսարանի ՈՒԳԸ-ի առանցքային ու մասշտաբային նախաձեռնություններից է։
«Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետն այս ձևաչափը գործարկել է դեռևս 2010 թվականից՝ համալսարանական մակարդակից այն տեղափոխելով ֆակուլտետային դաշտ։ Այժմ արդեն այն դարձել է սիրված և սպասված միջոցառում ողջ ուսանողական համայնքի համար։ Սա համալսարանի՝ միջբուհական համագործակցությունը խթանող կարևորագույն միջոցառումներից է»,- ընդգծեց նա։
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահ Կարինե Առաքելյանը, խոսելով միջոցառման ձևաչափից, ասաց․ «Միջոցառման ձևաչափն այնպիսին է, որ ուսանողները հանդես գան որպես պատվիրակներ, ներկայացնեն տվյալ երկրի դիրքորոշումը, բարձրաձայնեն առկա խնդիրների մասին և հանդես գան առաջարկներով։ Սա ոչ միայն տեսական գիտելիքի կիրառման, այլև հրապարակային խոսքի, բանակցային հմտությունների զարգացման հրաշալի հարթակ է»։
Ծրագրին մասնակցելու համար հայտեր են ներկայացրել ՀՀ մի շարք բուհերի ուսանողներ, որոնցից առանձնացվել են այն անձինք, որոնք լավագույնս տիրապետում էին թեմային և ունեին ներգրավվածության բարձր մակարդակ։ Հայտագրման փուլից հետո մասնակիցներն անցել են հարցազրույցի փուլ, իսկ այսօր արդեն ազդարարվեց սիմուլյացիոն խաղի պաշտոնական մեկնարկը։
Բացման արարողության ժամանակ ելույթ ունեցավ Հայկական համալսարանի տնօրեն Էդգար Էլբակյանը։ Նա համապարփակ ձևով անդրադարձ կատարեց միգրացիոն խնդիրներին՝ իրազեկելով հատկապես այն ուսանողներին, որոնք թեմայի որոշ ասպեկտներին դեռևս լավ չէին տիրապետում։
Այս տարի հատկապես մեծ ակտիվություն էին ցուցաբերել Հայաստանում ֆրանսիական, Հայ-ռուսական և Վ․ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանների ուսանողները, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ծրագրի կարևորությունը՝ որպես համագործակցային և միավորող հարթակ։

April 14, 2025 | 16:20
With the initiative of the Student Scientific Society of YSU Faculty of International Relations, the Model UN inter-university educational simulation was launched in YSU Academic Council Session Hall. This event, held in a unique format, brought together students and young researchers from YSU and various universities of Armenia, providing them with the opportunity to engage in diplomatic debates and decision-making processes.
This year’s Model UN centered on a highly relevant and challenging theme: "The Global Migration Crisis and the Rights of Refugees."Participants took on the roles of representatives from various countries, delving into the issues faced by both countries of origin and host nations, and analyzing migration policies and violations of refugee rights.
Siranush Baghumyan, President of YSU Student Scientific Society (SSS), emphasized that the Model UN is not only one of the key initiatives of the Faculty of International Relations but also one of the most large-scale and significant projects of the entire university’s SSS.
"The Faculty of International Relations launched this format back in 2010, transitioning it from a university-wide initiative to a faculty-specific platform. Today, it has become a much-anticipated and beloved event among the student community. It is one of the university’s most important events for fostering inter-university cooperation," she noted.
Karine Arakelyan, President of SSS of the Faculty of International Relations, speaking about the format of the event, explained: "The structure of the program enables students to act as delegates, present the official position of their assigned country, raise awareness about current challenges, and propose potential solutions. This serves not only as a means to apply theoretical knowledge but also as an excellent platform for developing public speaking and negotiation skills."
Students from several Armenian universities submitted applications to participate in the program. Those selected demonstrated both strong command of the topic and a high level of engagement. After the initial registration phase, applicants underwent an interview process, and today the official launch of the simulation exercise was announced.
During the opening ceremony, Edgar Elbakyan, Director of the Armenian University, delivered a speech in which he offered a comprehensive overview of migration-related issues, aiming to inform especially those students who were less familiar with certain aspects of the topic.
This year saw particularly strong participation from students of French University in Armenia, Russian-Armenian University, and Brusov State University, once again highlighting the importance of the program as a platform for collaboration and unification.