3. «Պետք է ունենալ իսկական հետաքրքրություն ուսման մեջ և ինքնիրացվել նաև ակադեմիական միջավայրից դուրս». ԵՊՀ ուսանողը՝ արտերկրում ուսանելու մասին
Մայիս 06, 2025 | 11:07
«Պետք է ունենալ իսկական հետաքրքրություն ուսման մեջ և ինքնիրացվել նաև ակադեմիական միջավայրից դուրս». ԵՊՀ ուսանողը՝ արտերկրում ուսանելու մասին
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Աննա Թեմուրյանը «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ուսումնառությունը շարունակում է Փարիզի քաղաքական գիտությունների ինստիտուտում (Ֆրանսիա)։ Նա նշում է, որ ինստիտուտը, Փարիզից բացի, Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում ևս ունի տարածաշրջանային մասնագիտացմամբ մասնաճյուղեր (Ասիա, Աֆրիկա, Արևմտյան Եվրոպա, միջերկրածովյան տարածաշրջան և այլն)։
Աննա Թեմուրյանը սովորում է Ռեյմս քաղաքի կամպուսում՝ Փարիզից ոչ շատ հեռու, որտեղ մասնագիտացումը Հյուսիսային Ամերիկայի և Աֆրիկայի տարածաշրջաններն են։ Ինստիտուտում ուսումնասիրում է միջազգային հարաբերություններին ու պատմությանը վերաբերող մի շարք դասընթացներ, այդ թվում՝ «Միջազգային իրավունք», «20-21-րդ դարերի համաշխարհային պատմություն», «Ճգնաժամ և վերակառուցում 20-րդ դարի Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում», «Միացյալ Թագավորություն և ԱՄՆ. հատուկ հարաբերություննե՞ր»։
Նա խորությամբ ուսումնասիրում է Եվրոպական միության ձևավորման պատմությունը և կառույցները, իսկ «Միջազգային իրավունք» դասընթացի շրջանակում՝ ծանոթանում միջազգային իրավական համակարգին և դրանում անհատների, պետությունների, միջազգային կառույցների ու դատարանների դերին։
«1970-ական թվականներից, մարդու իրավունքների առաջընթացով պայմանավորված, միջազգային իրավունքի ավանդական և առաջնային սուբյեկտների՝ պետությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների կողքին անհատները ևս աստիճանաբար իրենց տեղն են գտել միջազգային իրավական համակարգում։ Անհատները միջազգային իրավունքում ունեն սահմանափակ իրավասուբյեկտություն և չեն տիրապետում իրավաստեղծ գործառույթների»,- նշում է Աննան ու ընդգծում, որ չնայած դրան՝ միջազգային իրավունքում անհատների դերի վերարժևորումը թույլ է տվել վերջիններիս ավելի արդյունավետորեն պաշտպանել սեփական իրավունքները դրանք ոտնահարելու դեպքում՝ պետությունների դեմ դատական գործընթացներ սկսելով այնպիսի միջազգային ատյաններում, ինչպիսիք են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, Մարդու իրավունքների միջամերիկյան դատարանը, Մարդու և ժողովուրդների իրավունքների աֆրիկյան դատարանը՝ հետևելով որոշ հատուկ ընթացակարգերի:
«Բացի այս առարկաներից՝ շարունակում եմ ուսումնասիրել ֆրանսերենը: Նշեմ, որ ԵՊՀ-ում արդեն երեք տարի է, ինչ որպես երկրորդ օտար լեզու սովորում եմ ֆրանսերեն։ Այժմ Փարիզի քաղաքական գիտությունների ինստիտուտում օգտվում եմ լեզվակիրների միջավայրում ֆրանսերենի իմացությունս բարելավելու եզակի հնարավորությունից»,- հավելում է նա։
Ինչպես ԵՊՀ-ում, այնպես էլ Փարիզի քաղաքական գիտությունների ինստիտուտում Աննան մասնակցում է նաև կոնֆերանսների, որտեղ բանախոսում են անվանի գիտնականներ և հանրային գործիչներ: Նա նշում է, որ այդ կոնֆերանսներին մասնակցությունը կա՛մ ներառվում է տվյալ դասընթացի ծրագրում, կա՛մ խրախուսվում է. «Օրինակ՝ վերջերս համալսարան էր այցելել 2018 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, եզդի ակտիվիստ Նադյա Մուրադը, ում պատմությունն իսկապես հուզիչ էր և քաջալերող։ Երբեմն այցելում են նաև Ֆրանսիայում հավատարմագրված դեսպաններ, տարբեր երկրների կառավարության անդամներ, այլ բարձրաստիճան անձինք»։
ԵՊՀ ուսանողն ընդգծում է, որ իր կյանքում հիմա հնարավորինս շատ գիտելիք և փորձ քաղելու շրջան է. հետաքրքրվում է միջազգային հարաբերությունների ոլորտի մի շարք ճյուղերով՝ միջպետական հարաբերություններ և դիվանագիտություն, միջազգային իրավունք, միջազգային տնտեսական հարաբերություններ և ֆինանսական համակարգ, միջազգային մարդասիրական գործունեություն. «Միջազգային հարաբերություններն այն ոլորտն է, որը տալիս է մասնագիտանալու և վերամասնագիտանալու բազմաթիվ հնարավորություններ։ Ես փորձում եմ առավելագույնս լավ ծանոթ լինել դրանց՝ հիմա և ապագայում ճիշտ կողմնորոշվելու համար»:
Խոսելով բազմամշակութային միջավայրից՝ Աննան շեշտեց, որ թեպետ տարբեր ազգերի հետ շփման ընթացքում երբեմն լինում են թյուրըմբռնումներ մշակութային տարբերությունների պատճառով, սակայն այդ միջավայրը նպաստում է մարդու աշխարհաճանաչողությանը, լայն մտահորիզոնի ձևավորմանը, տարբեր անհատների հետ շփման եզրեր գտնելու ունակությանը։
Ընդգծելով այն քայլերը, որոնք նպաստել են արտերկրում ուսումը շարունակելուն, ԵՊՀ ուսանողն ասաց. «Բարձր առաջադիմությունն իր առաջնային դերն ունի արտերկրում կրթությունը շարունակելու հեռանկարների հարցում։ Պետք է ունենալ իսկական հետաքրքրություն ուսման մեջ, տեղյակ լինել գիտական անցուդարձից, մասնակցել կարևոր դասախոսություններին և կոնֆերանսներին, լսել ոլորտի գիտակ մարդկանց։ Բացի դրանից՝ կարևոր է ինքնիրացվել նաև ակադեմիական միջավայրից դուրս՝ մասնակցել կամավորական աշխատանքների, պրակտիկաների, նախաձեռնել սեփական ծրագրեր։ Առհասարակ, պետք է ձեռքը տվյալ ոլորտի իրադարձությունների և հնարավորությունների զարկերակին պահել ու ակտիվություն ցուցաբերել»։
Ներկայացնելով արտերկրի դասախոսների մոտեցումները՝ նա ընդգծեց, որ որոշ դասախոսների կապը ուսանողների հետ փոքր-ինչ ավելի անմիջական է, քան ԵՊՀ-ում. «Թեպետ ինստիտուտում գրեթե բոլորն էլ խստապահանջ են թե՛ ուսման հարցում, թե՛ գնահատման ժամանակ, բայց հանդիպում են դասախոսներ, որոնք, այնուամենայնիվ, չեն կաշկանդվում լսարանում իրենց անձնական կյանքից խոսելուց, անում են կատակներ, որոնք լսարանում լսելն արտասովոր է»:
Ֆրանսիայի լավագույն ինստիտուտներից մեկում ուսումնառությունն Աննայի համար անփոխարինելի փորձ է մասնագիտական և անձնական աճի տեսանկյունից. «Ինձ համար մեծ պատիվ և միաժամանակ պատասխանատվություն կլիներ ստացածս գիտելիքն ու փորձը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական աշխատանքում ծառայեցնելը։ Իսկ մինչ այդ դեռ ճանապարհ կա անցնելու։ Նշեմ նաև, որ բակալավրի կոչում ստանալուց հետո պատրաստվում եմ ընդունվել մագիստրատուրա միջազգային հարաբերությունների կամ այլ հարակից ոլորտում»։
Աննան վստահ է՝ ԵՊՀ-ն մեծ ներուժ ունի, և ուսանողների համար նշաձողը հետևողականորեն բարձր պահելը է՛լ ավելի կբարելավի ուսումնական գործընթացը և դրա արդյունքները։

3. "One must have genuine interest in learning and also self-actualize outside the academic environment": YSU student on studying abroad
May 06, 2025 | 11:07
"One must have genuine interest in learning and also self-actualize outside the academic environment": YSU student on studying abroad
Anna Temuryan, a third-year student at YSU Faculty of International Relations, is currently continuing her studies at the Paris Institute of Political Studies (Sciences Po) in France through the Erasmus+ program. She notes that besides its main campus in Paris, the institute has regional branches in other cities across France, each specializing in different geographical regions such as Asia, Africa, Western Europe, the Mediterranean, and others.
Anna is enrolled at the Reims campus, located not far from Paris, where the academic focus is on the regions of North America and Africa. At the institute, she is attending several courses on international relations and history, including International Law, Global History of the 20th and 21st Centuries, Crisis and Reconstruction in 20th-Century Europe and North America, and The United Kingdom and the United States: Special Relationship?
She is delving deeply into the history and institutions of the European Union, while the International Law course acquaints her with the international legal system and the roles played within it by individuals, states, international organizations, and courts.
"Since the 1970s, with the advancement of human rights, individuals have gradually found their place alongside the traditional and primary subjects of international law—states and international organizations—within the legal system. Individuals have limited legal subjectivity in international law and do not possess law-making functions," Anna explains, highlighting that despite this, the reevaluation of the role of individuals in international law has nevertheless allowed for more effective protection of their rights in case of violations. This includes initiating legal proceedings against states in international courts such as the European Court of Human Rights, the Inter-American Court of Human Rights, and the African Court on Human and Peoples’ Rights, following specific procedures.
"In addition to these courses, I am continuing my studies in the French language. I should note that I have been studying French as a second foreign language at YSU for the past three years. Now, at the Paris Institute of Political Studies, I have the unique opportunity to improve my French proficiency in a native-speaking environment," she adds.
Just as at YSU, Anna also participates in conferences at Sciences Po, where renowned scholars and public figures are invited to speak. She notes that attendance at these conferences is either integrated into course curricula or actively encouraged: "For instance, recently, the university hosted Nadia Murad, the 2018 Nobel Peace Prize laureate and Yazidi activist. Her story was truly moving and inspiring. At times, ambassadors accredited in France, government officials from various countries, and other high-ranking individuals also visit."
The student emphasizes that this is a period in her life where she is striving to gain as much knowledge and experience as possible. She is interested in various aspects of international relations, including interstate relations and diplomacy, international law, international economic relations and the financial system, and international humanitarian activities. "International relations is a field that offers numerous opportunities for specialization and re-specialization. I am trying to explore them as much as possible to make the right decisions now and in the future," she says.
Speaking about the multicultural environment, Anna stressed that although misunderstandings sometimes arise due to cultural differences when interacting with people from different nations, this environment contributes to a person's worldview, the development of a broad mindset, and the ability to find common ground with individuals from diverse backgrounds.
Reflecting on the steps that contributed to her decision to continue her studies abroad, YSU student noted, "High academic performance plays a primary role in the prospects of continuing education abroad. One must have genuine interest in learning, stay informed about scientific developments, attend important lectures and conferences, and listen to experts in the field. Furthermore, it is crucial to self-actualize outside the academic environment—participate in volunteer work, internships, and initiate personal projects. In general, one should keep their finger on the pulse of the events and opportunities in the field and remain active."
Presenting the approaches of foreign professors, she emphasized that the connection some professors have with students is slightly more friendly than at YSU. "Although almost all professors at the institute are demanding in terms of both academic work and assessment, there are some who are not hesitant to talk about their personal lives in the classroom, make jokes, and engage in behavior that is unusual to hear in a classroom setting."
Studying at one of the best institutions in France has been an invaluable experience for Anna in terms of both professional and personal growth. "It would be a great honor and responsibility for me to use the knowledge and experience I have gained for the benefit of the diplomatic work of the Republic of Armenia. However, there is still a long way to go before that. I would also like to mention that after obtaining my bachelor's degree, I plan to pursue a master's degree in international relations or another related field."
Anna is convinced that YSU has great potential, and that consistently raising the bar for students will further improve the educational process and its outcomes.