3. ԵՊՀ պատվիրակությունն ուսումնական այցի շրջանակում հյուրընկալվել է Զալցբուրգում
Երևանի պետական համալսարանն իր առանձնահատուկ տեղն ունի Եվրոպական միության բուհերի միջև փորձի և լավագույն մեթոդների փոխանակման գործում։ Այս մասին են վկայում «ERASMUS+» ծրագրի «Արժեքներին միտված կրթության խթանումը Հարավային Կովկասի բուհերում» (PROVE) նախագծի շրջանակում ԵՊՀ պատվիրակության ուսումնական այցը Զալցբուրգ և մասնակցությունը «VaKE» վերապատրաստումների զալցբուրգյան համաժողովին։
Ուսումնական այցի նպատակն էր աջակցել կովկասյան տարածաշրջանի բուհերին կայուն և արդյունավետ արժեքային կրթության կազմակերպման և մատուցման գործընթացին, խթանել տարածաշրջանային համագործակցությանը Հարավային Կովկասի և ԵՄ կրթական կառույցների միջև՝ համատեղ դիմակայելու մարտահրավերներին։
Ավստրիայի Զալցբուրգ քաղաք կազմակերպված ուսումնական այցը Արժեքների և գիտելիքի կրթության ասոցիացիայի (Զալցբուրգ) լավագույն նախաձեռնություններից էր՝ նվիրված «VaKE» մեթոդաբանությանը։
Ուսումնական այցին և վերապատրաստմանը մասնակցում էին Լինցի թեմի մասնավոր մանկավարժական համալսարանի (Ավստրիա), Արևմտյան Մակեդոնիայի համալսարանի (Հունաստան), ինչպես նաև Հարավային Կովկասի երկրների՝ Հայաստանի և Վրաստանի բուհերի ներկայացուցիչները։ «VaKE» վերապատրաստումների զալցբուրգյան համաժողովին ԵՊՀ-ից մասնակցեցին Որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն Արմեն Բուդաղյանը, կենտրոնի փոխտնօրեն Մարի Սանթուրջյանը, Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի դոցենտ Լուսինե Հայրապետյանը, Փիլիսոփայության պատմության, տեսության և տրամաբանության ամբիոնի ասիստենտ Սերոբ Խաչատրյանը։
«VaKE» արժեքների վրա հիմնված կրթության առանցքային սկզբունքներին նվիրված վերապատրաստումն անցկացրին Արժեքների և գիտելիքի կրթության ասոցիացիայի (Զալցբուրգ), Իլյայի պետական և Թելավիի Յակոբ Գոգեբաշվիլիի անվան պետական համալսարանների (Վրաստան) մասնագետները։ Այն հիմնականում ներառում էր քննադատական և անկախ մտածողության զարգացման մոտեցումներ, բարոյական երկընտրանքների միջոցով արժեքների և գիտելիքների միջև անջրպետի հաղթահարման ռազմավարություններ։
«PROVE» նախագծի զալցբուրգյան վերապատրաստումները միտված էին արժեքային կրթության ձևավորմանը՝ ուսումնական ծրագրերում ներառելով «VaKE» արժեքներ, որոնցից են համընդհանուր և ազգային արժեքները, մասնագիտական էթիկան և սոցիալական պատասխանատվությունը։
Հնգօրյա դասախոսությունները, քննարկումները, փորձարարական դասերը հնարավորություն տվեցին ամբողջական պատկերացում կազմելու, թե ինչպես կարող է բարոյական դիլեման օգնել լուծելու մտածողությունը խթանող մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են սովորողի անձնային աճին, մտածողության զարգացմանը, իսկ դասավանդողի մոտ բարձրացնում են մանկավարժական վարպետությունը։ Աշխատաժողովների ընթացքում անցկացվեցին խմբայի քննարկումներ, նախնական կարծիքի ձևավորման, փաստերի և արժեքների վերլուծություններ, դիրքորոշման ներկայացման և հիմնավորման մարտավարություններ, կատարվեցին անդրադարձ և ռեֆլեքսիա։
Այսօրինակ վերապատրաստումները նպատակ ունեն խթանելու բուհական համագործակցությանը, ինչպես նաև դասախոսների կարողությունների զարգացմանը՝ արժեքային կրթություն մատուցելու ուղղությամբ։

3. YSU delegation participates in study visit to Salzburg
Yerevan State University holds a distinct position among European Union universities in the exchange of experience and best practices. This was evidenced by the recent study visit of YSU delegation to Salzburg, held within the framework of the Erasmus+ project titled "Promoting Values Education in South Caucasus Higher Education Institutions" (PROVE), and their participation in the "VaKE" training conference.
The aim of the visit was to support higher education institutions in the South Caucasus region in establishing and delivering sustainable and effective value-based education, while also promoting regional cooperation between South Caucasus universities and EU educational institutions to jointly address emerging challenges.
Organized in Salzburg, Austria, the study visit was among the most notable initiatives of the Association for Values and Knowledge Education (Salzburg), focusing on the "VaKE" (Values and Knowledge Education) methodology.
Participants included representatives from the Private University College of Education of the Diocese of Linz (Austria), the University of Western Macedonia (Greece), as well as universities from Armenia and Georgia. Yerevan State University was represented at the Salzburg "VaKE" training conference by Armen Budaghyan, Director of the Quality Assurance Center; Mari Santurjyan, Deputy Director of the center; Lusine Hayrapetyan, Associate Professor at the Pedagogy and Educational Development Center; and Serob Khachatryan, Assistant at the Chair of History, Theory and Logic of Philosophy.
The training, focused on the core principles of value-based education, was conducted by experts from the Association for Values and Knowledge Education (Salzburg), Ilia State University, and Telavi State University named after Iakob Gogebashvili (Georgia). It primarily included approaches to fostering critical and independent thinking, as well as strategies to bridge the gap between knowledge and values through moral dilemmas.
The Salzburg training within the PROVE project aimed to integrate "VaKE" values—such as universal and national values, professional ethics, and social responsibility—into academic programs, thus contributing to the development of value-based education.
Over five days of lectures, discussions, and practical sessions, participants gained a comprehensive understanding of how moral dilemmas can stimulate critical thinking, support students' personal development, and enhance the pedagogical proficiency of educators. The workshops featured group discussions, formation of initial opinions, analysis of facts and values, strategies for presenting and justifying positions, as well as sessions for reflection and feedback.
Such training initiatives are designed to foster inter-university cooperation and enhance the capacity of lecturers to deliver value-oriented education.