3. Բացահայտելով լիտվերենն ու լիտվական մշակույթը․ ամփոփվեցին ԵՊՀ-ում անցկացված լիտվերենի դասընթացի արդյունքները
Մայիս 30, 2025 | 14:15
Բացահայտելով լիտվերենն ու լիտվական մշակույթը․ ամփոփվեցին ԵՊՀ-ում անցկացված լիտվերենի դասընթացի արդյունքները
ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ լիտվերենի դասընթացի մասնակիցների վկայագրերի հանձնման արարողությունը։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկած դասընթացը կազմակերպել էր ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչությունը։
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, շնորհակալություն հայտնելով դասընթացի մասնակիցներին ցուցաբերած աշխատասիրության և պատասխանատվության համար, առանձնահատուկ շեշտեց դասընթացավարի՝ Օլգա Արզումանյանի նախաձեռնողականության ու նվիրումի մասին, ինչի շնորհիվ մասնակիցները ձեռք են բերել լիտվերենի իմացություն և Լիտվայի վերաբերյալ արժեքավոր գիտելիքներ։
Օլգա Արզումանյանը նշեց, որ դասերն անցկացվել են ինչպես լսարանային պայմաններում, այնպես էլ արտալսարանային՝ սոցիալ-մշակութային շեշտադրումով․ «Շատ ուրախ եմ, որ այստեղ հավաքվել են այնպիսի ուսանողներ, որոնք կա՛մ արդեն առնչություններ ունեն Լիտվայի և լիտվական մշակույթի հետ, կա՛մ դա ապագայում են նախատեսում»։
Օլգա Արզումանյանը հույս հայտնեց, որ դասընթացի մասնակիցներից ոմանք կզբաղվեն լիտվերեն տեքստերի թե՛ իրավաբանական և թե՛ գրական թարգմանություններով՝ լրացնելով դաշտում առկա բացը։
«Կցանկանայի ընդգծել, որ լիտվերենի իմացությունը լայն հնարավորություն է տալիս նաև մեկնելու Լիտվա, մասնակցելու դասընթացների և այնտեղ կրթաթոշակ ստանալու, որն ամբողջությամբ փոխհատուցում է թռիչքի, կեցության և սննդի ծախսերը։ Դա նաև հնարավորություն է է՛լ ավելի խորքային մակարդակով ուսումնասիրելու լեզուն, մշակույթը, երկիրը»,- հավելեց դասընթացավարը։
Դասընթացի մասնակից Հայարփի Խաչատրյանը պատմեց, որ լիտվերենի և լիտվական մշակույթի հանդեպ մեծ սեր վաղուց է տածել՝ որպես օրինակ աչքի առջև ունենալով անվանի մասնագետ Ֆելիքս Բախչինյանին։ ԵՊՀ-ում կազմակերպված դասընթացը նրան հնարավորություն ընձեռեց շարունակելու արդեն իսկ ձևավորված ավանդույթները։
«Այստեղ պատահական մարդիկ չկան, բոլորս այս կամ այն կերպ առիթ ենք ունեցել շփվելու լիտվական մշակույթի հետ և շատ ուրախ ենք, որ լիտվերենը կամրջել է մեզ»,- նշեց Հայարփին։
Դասընթացի մասնակից, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր Ժաննա Պայլոզյանը շեշտեց, որ միշտ առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ունեցել Լիտվայի նկատմամբ, և ԵՊՀ-ում կազմակերպված դասընթացը հիանալի առիթ էր այդ հետաքրքրությունը ևս մեկ անգամ բավարարելու համար։
«Պետք է ասել, որ դասընթացի շրջանակում առիթ ենք ունեցել շփվելու նաև լիտվական համայնքի հետ։ Այստեղ մեծ են եղել Օլգա Արզումանյանի ջանքերը, որն իր լավատեսությամբ և աշխատասիրությամբ բոլորիս համախմբել է։ Դասընթացից մեծագույն հաճույք եմ ստացել և հույս ունեմ, որ նմանօրինակ դասընթացները շարունակական կլինեն»,- շեշտեց նա։

3. Discovering Lithuanian language and culture: Summary of Lithuanian language course at YSU
A certificate award ceremony was held at Yerevan State University for the participants of the Lithuanian language course. The course, which began on October 1, 2024, was organized by YSU International Cooperation Office.
Alexander Markarov, Head of the International Cooperation Office, expressed his gratitude to the participants for their diligence and sense of responsibility. He particularly emphasized the initiative and dedication of the course instructor, Olga Arzumanyan, thanks to whose efforts the participants acquired knowledge of the Lithuanian language as well as valuable insights into Lithuania.
Olga Arzumanyan noted that the classes were held both in a classroom setting and beyond it, with an emphasis on socio-cultural activities. "I am truly delighted that the course brought together students who either already have connections with Lithuania and its culture or intend to develop such connections in the future," she stated.
Olga Arzumanyan expressed hope that some of the participants would go on to work in the legal and literary translation of Lithuanian texts, thus helping to fill an existing gap in this field.
"I would like to emphasize that knowledge of Lithuanian also opens the door to studying in Lithuania on a scholarship basis, which fully covers expenses related to travel, accommodation, and meals. It is a wonderful opportunity to explore the language, culture, and the country in greater depth," she added.
One of the course participants, Hayarpi Khachatryan, shared that her affection for the Lithuanian language and culture dates back many years and was inspired by the example of renowned scholar Felix Bakhchinyan. The course at YSU allowed her to further pursue this well-established interest.
"There are no random individuals here. Each of us, in one way or another, has had the opportunity to engage with Lithuanian culture, and we are truly pleased that the Lithuanian language has served as a bridge connecting us," Hayarpi noted.
Zhanna Paylozyan, another participant of the course and Doctor of Pedagogical Sciences at the Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University, noted her long-standing interest in Lithuania. She emphasized that the course provided an excellent opportunity to deepen her understanding of the country.
"We also had the chance to interact with the Lithuanian community within the framework of the course. This was largely made possible due to the efforts of Olga Arzumanyan, whose optimism and commitment united all of us. I thoroughly enjoyed the course and sincerely hope that similar initiatives will continue in the future," she concluded.