3. Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում բացվեց ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիա
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը կարմիր ժապավենի կտրման արարողությամբ այսօր ազդարարեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանման՝ ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիայի պաշտոնական բացման մասին:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության և ԵՊՀ ուսանողներին նման հնարավորություն ընձեռելու համար, նշեց, որ միայն տեսական և պրակտիկ գիտելիքի համադրումը կարող է արդյունք տալ։
«Տարբեր մասնագիտությունների գծով փորձում ենք ունենալ նման հարթակներ, ուսանողների արտադրական պրակտիկան կազմակերպել տարբեր հաստատություններում, այդ թվում՝ դատախազությունում։ Մեր շատ ուսանողներ պրակտիկա են անցնում պետական մարմիններում, բայց սա բոլորովին այլ մոտեցում է, երբ ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանումը հենց ՀՀ գլխավոր դատախազությունում է, և ուսանողները հնարավորություն են ունենալու շփվելու դատախազների հետ»,- ընդգծեց ԵՊՀ ռեկտորը:
Աննա Վարդապետյանը, շնորհավորելով ներկաներին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում Իրավաբանական լաբորատորիա բացելու կապակցությամբ, ընդգծեց, որ այն տեսական գիտելիքի և պրակտիկ աշխատանքի «հանդիպման վայր» է, ոչ ֆորմալ կրթության հարթակ, որտեղ նախատեսվում է կազմակերպել իրավական արդի հարցերի քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ ու գիտաժողովներ, իրականացնել իրավական խնդիրների հետազոտություններ:
«Մենք ստեղծել ենք մի հարթակ, որտեղ հատկապես բարձր կուրսերի ուսանողները, որոնք արդեն որոշակի գիտելիք ունեն, կկարողանան իրենց տեսական գիտելիքները կատարելագործել, շփվել դատախազների հետ, մասնակցել վարպետաց դասերի: Դատախազությունը ձգտում է իր դռները բացել լավագույնների համար: Մենք մեկ չափանիշ ունենք՝ ընտրել լավագույններին, ընտրել բարեվարքներին»,- նշեց հանրապետության գլխավոր դատախազը:
«Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Քրիս Պարնագիանն էլ շեշտեց, որ միությունը հպարտ է համագործակցության և նախագծի իրականացմանն աջակցելու համար։ Նրա խոսքով՝ իրավական ոլորտի բազմաթիվ տաղանդավոր փաստաբաններ կան, որոնք կարող են համագործակցել ուսանողների հետ։
Լաբորատորիայի շրջանակում նախատեսվում է նաև սփյուռքում գործունեություն ծավալող հայազգի իրավաբանների հետ կազմակերպել փորձի փոխանակում:
Հավելենք, որ Իրավաբանական լաբորատորիայի ձևավորման հիմքը Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշումն է, ինչպես նաև «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև 2024 թվականի օգոստոսի 28-ին ստորագրված մտադրությունների վերաբերյալ հայտարարությունը:

3. Legal laboratory opened in administrative building of Prosecutor General's Office
Today, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, and the Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, officially inaugurated YSU Legal Laboratory in the administrative building of the Prosecutor General's Office, marking the occasion with a ceremonial ribbon-cutting.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan expressed gratitude for the cooperation and for providing YSU students with such an opportunity, emphasizing that only the combination of theoretical and practical knowledge can yield real results.
"We are trying to create similar platforms across various academic disciplines, organizing student internships in different institutions, including the Prosecutor General’s Office. While many of our students have already completed internships in public bodies, this represents an entirely new approach, where a YSU academic unit is now based within the RA Prosecutor General’s Office. This provides students with the unique opportunity to engage directly with prosecutors," the rector noted.
Congratulating attendees on the opening of the Legal Laboratory at the RA Prosecutor General’s Office, Anna Vardapetyan highlighted its role as a "meeting point" between academic knowledge and practical application. The lab, she explained, will serve as a platform for non-formal education—hosting discussions on current legal issues, hands-on activities, seminars, conferences, and legal research projects.
"We’ve created a place where especially senior students — those with a solid legal foundation — can refine their theoretical knowledge, interact with prosecutors, and participate in training classes. The Prosecutor’s Office aims to open its doors to the best. We have one criterion: to select the most capable, the most ethical," stated the Prosecutor General.
Chris Parnagian, a representative of the Armenian Bar Association, also emphasized the organization’s pride in supporting the project and contributing to its implementation. He noted that many talented legal professionals from the Armenian diaspora are eager to collaborate with students.
As part of the laboratory’s initiatives, plans are underway to organize experience-sharing programs with Armenian legal professionals from the diaspora.
The foundation of the Legal Laboratory stems from the decision of YSU Board of Trustees on December 25, 2024, as well as a statement of intent signed on August 28, 2024, between Yerevan State University, the RA Prosecutor General’s Office, and the Armenian Bar Association.