3. Միավորելով ԵՊՀ շրջանավարտների համայնքի ներուժը․ կայացավ «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի ամենամյա երկրորդ միջոցառումը
Հուլիս 21, 2025 | 16:20
Միավորելով ԵՊՀ շրջանավարտների համայնքի ներուժը․ կայացավ «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի ամենամյա երկրորդ միջոցառումը
Լոս Անջելեսում ս․թ․ հուլիսի 17-ին տեղի ունեցավ «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի ամենամյա երկրորդ միջոցառումը՝ նշելու Հայաստանի առաջատար բուհի՝ Երևանի պետական համալսարանի հաջողությունները և ներկայացնելու հիմնադրամի գործունեությունը։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արմենուհի Աշվանյանի նախաձեռնությամբ։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԱՄՆ հայոց արևմտյան թեմի առաջնորդ տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, արտակարգ և լիազոր դեսպան, «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, դոկտոր Արմեն Բայբուրդյանը։
Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանն ընդգծեց «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի կարևորությունը ոչ միայն Երևանի պետական համալսարանի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար՝ առանձնացնելով համալսարանի բացառիկ առաքելությունը՝ ապահովելու երկիրը բարձր որակավորում ունեցող տարբեր ոլորտների մասնագետներով։
Արմեն Բայբուրդյանը՝ որպես ԵՊՀ շրջանավարտ, անդրադառնալով իր փորձառությանը, մեծապես արժևորեց համալսարանի կարևոր դերը իր մասնագիտական ուղու ձևավորման գործում։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանին և հիմնադրամի խորհրդի անդամներին համալսարանի զարգացման գործում ցուցաբերած մեծ նվիրվածության համար։ Նա ներկայացրեց ԵՊՀ-ում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները, որոնք ուղղված են ուսումնական ծրագրերի արդիականացմանը, գիտական հետազոտությունների և նորարարությունների խթանմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը և միջազգային գործակցությունների ընդլայնմանը։
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի «Միջազգային դատարաններ և արբիտրաժ» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար Եղիշե Կիրակոսյանը խոսեց իրավաբանական կրթության ոլորտում, մասնավորապես ԵՊՀ-ում կատարվող բարեփոխումների մասին, որոնք կարող են երկարաժամկետ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի իրավական և դատական համակարգերի վրա՝ նպաստելով երկրի անվտանգության և կայունության ապահովմանը։
«ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի խորհրդի անդամ Հայկ Նազարյանը ներկայացրեց հիմնադրամի առաքելությունը՝ հիմնավորելով, թե ինչու և ինչպես պետք է շարունակել իրականացնել ռազմավարական ծրագրեր, որոնք կուժեղացնեն Հայաստանի առաջատար համալսարանը՝ դրանով իսկ աջակցելով հայկական պետականությանն ու հասարակությանը՝ հաղթահարելու ժամանակակից մարտահրավերները։
Միջոցառմանը մասնակցեցին շուրջ 120 համայնքային առաջնորդներ և ԵՊՀ շրջանավարտներ, որոնք ներկայում բնակվում են ԱՄՆ-ում։ Միջոցառումը դարձավ հիշարժան երեկո՝ նվիրված համալսարանի զարգացմանն ու բարգավաճմանն ուղղված ծրագրերի քննարկմանն ու դրանց իրագործման համար անհրաժեշտ քայլերի մշակմանը։

July 21, 2025 | 16:20
On July 17, 2025, the Friends of Yerevan State University (FoYSU) Foundation held its Second Annual Gala Dinner in Los Angeles to celebrate the achievements of Armenia’s alma mater and showcase the Foundation’s activities.
The event was graciously hosted by FoYSU Board Member, the Honorable Amy Armenui Ashvanian, and opened with welcome remarks by His Eminence Archbishop Hovnan Derderian and Dr. Armen Baibourtian, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and Chair of the FoYSU Board.
In his opening remarks, His Eminence underscored the significance of the FoYSU initiative not only for Yerevan State University but for Armenia as a whole, highlighting the University’s unique mission in supplying the country with highly qualified professionals across all sectors of society and the economy.
Ambassador Baibourtian followed with personal reflections on his experience as a YSU alumnus, emphasizing the University’s critical role in shaping his professional journey.
YSU Rector Dr. Hovhannes Hovhannisyan extended his gratitude to His Eminence and the FoYSU Board for their unwavering commitment to the University’s advancement. He presented the wide-ranging reforms currently underway at YSU, aimed at modernizing academic programs, enhancing research and innovation, upgrading infrastructure, and expanding international partnerships.
In his keynote address, Dr. Yeghishe Kirakosyan, head of the International Courts and Arbitration Master’s Program at YSU, discussed how the reform of legal education—particularly at YSU—can have a lasting impact on Armenia’s legal and judicial systems, ultimately contributing to the country’s sovereignty, security, and resilience.
FoYSU Board Member Mr. Haig Nazarian provided an overview of the Foundation’s operational philosophy, articulating how and why Friends of YSU must continue to implement strategic programs that empower Armenia’s leading university and, through it, help the Armenian state and society meet the many challenges of the modern era.
The Gala Dinner was attended by approximately 120 distinguished community leaders and YSU alumni currently residing in the United States, marking a memorable evening of celebration, reflection, and renewed commitment to YSU’s future.