3. Գիտությունը կամրջում է Սփյուռքն ու Հայաստանը․ լիբանանահայ երիտասարդ հետազոտողը՝ ԵՊՀ-ում
Ժնևի համալսարանի (Շվեյցարիա) շրջանավարտ Կալին Բոյաջյանը «Birthright Armenia» կամավորական ծրագրի շրջանակում միացել է ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի հետազոտական աշխատանքներին՝ ձեռք բերելու նոր հմտություններ և իր ներդրումն ունենալու գիտության ոլորտում։
Լիբանանահայ Կալինն այժմ Հայաստանում է «Birthright Armenia» ծրագրի շնորհիվ, որի շրջանակում աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայ երիտասարդները ներգրավվում են կամավորական աշխատանքներում՝ Հայաստանում ապրելով ընդունող ընտանիքներում և աշխատելով իրենց մասնագիտությամբ։
«Երբ լսեցի ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի մասին, որոշեցի գալ Հայաստան և ծանոթանալ նշյալ լաբորատորիայում կատարվող հետազոտական աշխատանքներին։ Ուզում էի ոչ միայն սովորել նոր մեթոդներ, այլև համադրել դրանք արդեն իմ ունեցած փորձի հետ։ Այստեղ իմ աշխատանքը տարբերվում է Շվեյցարիայի աշխատանքից, և հենց դա է հետաքրքրում ինձ»,- պատմում է Կալինը։
Նա այժմ կատարում է մանրէաբանական գիտափորձեր և տարբեր ուսումնասիրություններ։ Թեև գիտական տերմինները հայերենով երբեմն դժվար են ընկալվում, Կալինը վստահեցնում է՝ թե՛ համալսարանում, թե՛ համալսարանից դուրս բոլորը պատրաստակամ են օգնելու իրեն այս և շատ այլ հարցերում։
«Ինձ շատ է դուր գալիս այստեղի ընկերական մթնոլորտը։ Լաբորատորիայում էլ բոլորը սերտորեն համագործակցում են, ինչը մեծ ուժ է տալիս աշխատանքի ընթացքում»,- ասում է նա։
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի գիտաշխատող Լիանա Վանյանը, որն աշխատում է Կալինի հետ, մատնանշում է, որ կամավորը հետաքրքրված է հատկապես կենսաէներգետիկական հետազոտությամբ։
«Նա հետաքրքրասեր է, արագ է սովորում և միշտ առաջինն է ձեռնամուխ լինում կատարելու նոր գիտափորձեր։ Կալինը շատ ակտիվ է և ընդունակ»,- ընդգծում է Լ․ Վանյանը։
Կալինը կմնա Հայաստանում մինչև սեպտեմբերի կեսը։ Ինչպես ինքն է ասում, ուզում է այս ամիսները լիարժեք նվիրել նոր գիտելիքներ ձեռք բերելուն և հայրենիքի հետ կապի ամրապնդմանը։

3. Science bridges Diaspora and Armenia: Lebanese-Armenian young researcher at YSU
Kalin Boyajian, a graduate of the University of Geneva (Switzerland), has joined the research project of the Laboratory of Microbiology, Bioenergetics, and Biotechnology at YSU Institute of Biology within the framework of the Birthright Armenia volunteer program. Her goal is to gain new skills and contribute to the field of science.
Kalin, a Lebanese-Armenian, is currently in Armenia thanks to the Birthright Armenia program, which engages young Armenians from around the world in volunteer work, living with host families and working in their respective fields of expertise.
"When I heard about the research work being conducted at the Laboratory of Microbiology, Bioenergetics, and Biotechnology at YSU Institute of Biology, I decided to come to Armenia and familiarize myself with the ongoing projects. I wanted not only to learn new methods but also to integrate them with the experience I already had. My work here is different from the work I did in Switzerland, and that’s exactly what interests me," Kalin shares.
She is currently conducting microbiological experiments and various studies. Although scientific terms in Armenian can sometimes be challenging to understand, Kalin assures that both at the university and outside it, everyone is willing to help her with this and many other matters.
"I really enjoy the friendly atmosphere here. In the laboratory, everyone collaborates closely, which provides great strength during our work," she adds.
Liana Vanyan, a researcher at the Laboratory of Microbiology, Bioenergetics, and Biotechnology at YSU Institute of Biology, who works alongside Kalin, highlights that the volunteer is particularly interested in bioenergetic research.
"She is curious, quick to learn, and always the first to engage in new experiments. Kalin is very active and capable," emphasizes L. Vanyan.
Kalin will stay in Armenia until mid-September. As she says, she wishes to fully dedicate these months to acquiring new knowledge and strengthening her connection with her homeland.