3. Բանահյուսությունից դեպի հրաշապատում արձակ. ԵՊՀ գրադարանում մեկնարկեց հեղինակային աշխատարանների շարք Ալվարդ Ջիվանյանի հետ
Սեպտեմբեր 10, 2025 | 15:53
Բանահյուսությունից դեպի հրաշապատում արձակ. ԵՊՀ գրադարանում մեկնարկեց հեղինակային աշխատարանների շարք Ալվարդ Ջիվանյանի հետ
ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանը հանդես եկավ նոր նախաձեռնությամբ՝ ԵՊՀ պրոֆեսոր, հեքիաթագետ, թարգմանիչ, լեզվաբան, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ալվարդ Ջիվանյանի հետ մեկնարկելով «Բանահյուսությունից՝ հրաշապատում արձակ (ֆոլկլորից՝ ֆենթեզի)» խորագրով հեղինակային աշխատարանների շարք։
Վեց հանդիպումներից բաղկացած այս ծրագիրը համատեղում է թե՛ տեսական, թե՛ գործնական բաղադրիչներ։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեն լսելու հետաքրքիր զրույցներ և բանախոսություններ, կատարելու ստեղծագործական առաջադրանքներ ու վարժանքներ, որոնց մի մասը տանը՝ հանդիպումների միջև ընկած ժամանակահատվածում։ Ուշագրավ է, որ նրանք կկարողանան ստեղծել իրենց հրաշապատում պատմվածքները, որոնք կներկայացվեն հատուկ շնորհանդես-քննարկման ժամանակ։ Աշխատարանների ավարտին կընտրվեն լավագույն պատմվածքները և կհրատարակվեն։
Գրադարանի տնօրեն Ավետիք Մեջլումյանի խոսքով՝ նախաձեռնության նպատակը ոչ միայն մասնակիցների ստեղծագործական կարողությունների զարգացումն է, այլև գրադարանի՝ որպես կրթության, քննարկումների և գրական հետաքրքրությունների տարածքի դերակատարության ամրապնդումը։
«Մեր նպատակը գրադարանն ավելի կենդանի դարձնելն է։ Մենք այն չենք դիտարկում միայն որպես գրքերի պահոց, այլև մի վայր, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, ձևավորվում է հետաքրքրություն գրականության հանդեպ, և զարգանում են մասնագիտական հմտություններ»,- ընդգծեց նա։
Հեքիաթագետ Ալվարդ Ջիվանյանը, կարևորելով ծրագրի թեման և արդիականությունը, ընդգծեց ընտրված ոլորտի յուրահատուկ նշանակությունը ստեղծագործական հմտությունները զարգացնելու տեսանկյունից։
«Բանահյուսությունն ինձ համար ոչ միայն անցյալի պատմությունների հավաքածու է, այլև ստեղծագործական անսպառ աղբյուր։ Ժամանակակից հրաշապատում արձակը՝ ֆենթեզին, շատ առումներով սնվում է հին ավանդույթներից։ Ինձ համար հետաքրքիր է ցույց տալ, թե ինչպես կարելի է ժողովրդական պատմվածքներից, առասպելներից ու հեքիաթներից անցում կատարել դեպի ժամանակակից հրաշապատում աշխարհներ։ Սա ոչ միայն գրական վարժանք է, այլ նաև մտածողության ձևափոխում, երբ սովորում ես ստեղծել «այլ աշխարհներ»՝ դրանց տրամաբանությամբ, կերպարներով ու կանոններով»,- ասաց պրոֆեսորը։
Ծրագրի մտահղացման մասին խոսելով՝ գրադարանի տնօրեն Ա. Մեջլումյանը հավելեց, որ աշխատարանների գաղափարը ծնվել է դեռ ամիսներ առաջ, երբ գրադարանը հյուրընկալել էր Ալվարդ Ջիվանյանին նրա թարգմանած վիպաշարի քննարկման շրջանակում։ Հանդիպումն այնքան մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել, որ որոշվել է այն շարունակել արդեն ավելի խորացված և գործնական ձևաչափով։
Մասնակցությունը բաց է բոլորի համար, ոչ միայն ԵՊՀ համայնքի։ Հայտերի մեծ քանակը վկայում է ծրագրի նկատմամբ հասարակական հետաքրքրության մասին։ Թեպետ տեղերի սահմանափակ լինելու պատճառով ընդունվել է հայտերի մոտ կեսը, այնուամենայնիվ նախաձեռնությունը խոստանում է դառնալ ստեղծագործական յուրօրինակ հարթակ, որտեղ հեքիաթներն ու առասպելները վերածվելու են ժամանակակից հրաշապատում պատմությունների։

3. YSU Library launches session of author workshops series on "From Folklore to Fantasy" with Alvard Jivanyan
September 10, 2025 | 15:53
YSU Library launches session of author workshops series on "From Folklore to Fantasy" with Alvard Jivanyan
YSU Sarkis and Marie Izmirlian Library has launched a new initiative in collaboration with Professor Alvard Jivanyan—fairy tale scholar, translator, linguist, and Doctor of Philological Sciences—kicking off a series of author workshops titled "From Folklore to Fantasy."
This six-part program combines both theoretical and practical components. Participants are offered the opportunity to engage in insightful discussions and lectures, as well as complete creative tasks and exercises—some of which are to be done independently between sessions. Notably, participants will also create their own fantasy short stories, which will be presented during a special showcase and discussion event. Upon completion of the series, the best stories will be selected for publication.
According to Library Director Avetik Mejlumyan, the initiative aims not only to foster participants’ creative potential but also to strengthen the library's role as a dynamic space for education, dialogue, and literary engagement.
"Our goal is to make the library a more vibrant place. We don’t see it solely as a repository of books, but as a space where new ideas are born, where interest in literature is cultivated, and where professional skills are developed," he emphasized.
Professor Alvard Jivanyan, underlining the significance and relevance of the program’s theme, highlighted the unique role folklore plays in nurturing creative skills.
"For me, folklore is not merely a collection of stories from the past—it is an inexhaustible source of creativity. Modern fantasy literature draws heavily from ancient traditions. I’m particularly interested in demonstrating how one can transition from folk narratives, myths, and fairy tales into contemporary fantasy worlds. This is more than a literary exercise; it’s a transformation in thinking—learning to create 'other worlds' with their own logic, characters, and rules," the professor explained.
Speaking about the origin of the idea, Avetik Mejlumyan added that the concept for the workshops emerged months ago, following an event in which the library hosted Alvard Jivanyan for a discussion on her novel series. The overwhelming interest in that event led to the decision to develop it into a more in-depth and hands-on program.
The workshops are open to the public, not limited to members of YSU community. The large number of applications received is a testament to the strong public interest in the program. Although only about half of the applicants could be accepted due to limited space, the initiative is set to become a unique creative platform where folk tales and myths are transformed into modern fantasy stories.