3. ԱՄՆ-ում կայացավ «ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հերթական միջոցառումը
«ԵՊՀ բարեկամներ» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Կալիֆոռնիայի Գլենդել քաղաքում գտնվող «Hero House» նորարարական կենտրոնում անցկացվեց հանրային ծառայության թեմայով պանելային քննարկում՝ վերարժևորելու հայերի ունեցած ներդրումը Լոս Անջելեսի հասարակական կյանքում և ուղենշելու հանրային ներգրավվածության և կրթական ոլորտում նորարարությունների ապահովման նոր հեռանկարներ։
Հիմնադրամի խորհրդի անդամ Հայկ Նազարյանը համառոտ ներկայացրեց կազմակերպության առաքելությունն ու նպատակները՝ հիմնավորելով, թե ինչու և ինչպես պետք է շարունակել իրականացնել ռազմավարական ծրագրեր, որոնք կնպաստեն Երևանի պետական համալսարանի զարգացմանը՝ դրանով իսկ աջակցելով հայկական պետականությանն ու հասարակությանը։
Քննարկման մոդերատորն էր բազմաթիվ մրցանակների արժանացած լրագրող, «Amazon»-ի բեսթսելլերների հեղինակ, ԱՄՆ-ում առաջին իրանահայ-ամերիկացի հեռուստալրագրող Սիլվա Հայրապետյանը։
Պանելային քննարկման մասնակիցներից էին նորարար իրավաբան, Լոս Անջելեսի շրջանի Գերագույն դատարանի առաջին հայ դատավոր Արմենուհի Աշվանյանը, Լոս Անջելեսի շրջանի վերահսկիչ Քեթրին Բարգերի աշխատակազմի ղեկավար Աննա Մուրադյանը, Գլենդելի դպրոցների միացյալ շրջանի կրթության խորհրդի անդամ և նախկին նախագահ Շանթ Սահակյանը։
Բոլոր բանախոսները պանելային քննարկմանը ներկայացրին իրենց մասնագիտական ոլորտների (իրավունք, հանրային առաջնորդություն և կրթություն) շուրջ տեսակետներ՝ առաջարկելով համապարփակ պատկերացում այն ​​մասին, թե ինչպես են հայերը շարունակում իրենց ներդրումն ունենալ Լոս Անջելեսի հասարակական կյանքում: Նրանց մտքերն ու քննարկումները օգնեցին մասնակիցներին առավել խորությամբ հասկանալ հանրային ծառայության հնարավորություններն ու պատասխանատվությունը:
Քննարկումից հետո կազմակերպվեց հարցուպատասխան, որը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին ուղիղ երկխոսություն ունենալու բանախոսների հետ։ Այնուհետև հյուրերը զրույցը շարունակեցին ոչ պաշտոնական մթնոլորտում՝ գործընկերային նոր կապեր հաստատելու և գաղափարներ փոխանակելու նպատակով։
Միջոցառումը նշանավորվեց ակտիվ մասնակցությամբ, բովանդակալից զրույցներով, ինչպես նաև խթանեց հանրային ներգրավվածության նկատմամբ նոր ոգևորության ձևավորումը։ Այս բազմաբովանդակ և հանրամատչելի քննարկումը նպաստեց նաև բազմաթիվ տեսակետների փոխանակմանը։

3. Friends of YSU Foundation organizes another event in U.S.
At the initiative of the Friends of YSU Foundation, a panel discussion on public service was held at the Hero House in Glendale, California. The event aimed to reassess the contributions of Armenians to the civic life of Los Angeles and to outline new prospects for ensuring innovation in public engagement and education.
FoYSU Board Member Haig Nazarian briefly introduced the organization’s mission and goals, emphasizing the importance of continuing to implement strategic programs that contribute to the development of Yerevan State University, thereby supporting Armenian statehood and society.
The discussion was moderated by Silva Harapetian, an award-winning journalist, Amazon best-selling author, and the first Iranian-Armenian American television journalist in the United States.
Among the panelists were Armenui Ashvanian, a trailblazing jurist and the first Armenia-born judge on the Superior Court of Los Angeles County; Anna Mouradian, Chief of Staff to Los Angeles County Supervisor Kathryn Barger; and Shant Sahakian, Member and former President of the Glendale Unified School District Board of Education.
Each panelist brought the perspective of their respective field of service—law, civic leadership, and education—offering a well-rounded look at how Armenians continue to contribute to the public sphere in Los Angeles. Their reflections helped attendees gain a deeper understanding of both the opportunities and the responsibilities of public service.
Following the discussion, a Q&A segment allowed for direct dialogue with the panelists, after which guests stayed to continue the conversation informally, building new connections and sharing ideas.
The event drew strong participation, meaningful conversation, and renewed enthusiasm for civic involvement. This insightful and inclusive discussion further fostered the exchange of diverse viewpoints.