3. Քաղաքների կայուն զարգացումը՝ մարդու իրավունքների համատեքստում․ աշխատաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Քաղաքային կայուն զարգացում և մարդու իրավունքներ» խորագրով աշխատաժողովը, որը կազմակերպվել էր Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի, Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի, ինչպես նաև Կայուն զարգացման կենտրոնի համագործակցությամբ` «Եվրոպական ուսումնասիրությունների «Ժան Մոնե» գերազանցության կենտրոն. ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և անվտանգություն («DeHuRiS»)» ծրագրի շրջանակում։
ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի փորձագետ, «DeHuRiS» ծրագրի համակարգող Լուսինե Գևորգյանի խոսքով՝ կարևոր է այն, որ քաղաքային զարգացումը ոչ միայն դիտարկման է արժանանում որպես քաղաքաշինությանը կամ միայն երկրաբանությանը, շրջակա միջավայրին, մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիր, այլև ներկայացվում է համապարփակ ձևով՝ միջգիտակարգային տեսանկյունից:
Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ-գրասենյակի ղեկավար Գոռ Ալեքսանյանն էլ ընդգծեց, որ երբ քաղաքը դիտարկում ենք ոչ միայն որպես բնակության վայր, այլև «օրգանիզմ», ապա շատ կարևոր է կայուն զարգացման երեք հայեցակետերի (սոցիալական, տնտեսական, բնապահպանական) շրջանակում դիտարկել քաղաքի զարգացման ամբողջ ընթացքը:
«Աշխարհի բնակչության թիվը հատել է 8 մլրդ-ը, այդ բնակչության 50%-ն ապրում է քաղաքներում, սակայն այդ քաղաքները երկրագնդի ցամաքային տարածքի մոտ 3.5%-ն են զբաղեցնում: Եթե զուգահեռներ անցկացնենք ՀՀ օրինակով, որտեղ կա 49 քաղաքային բնակավայր, ապա կտեսնենք, որ բոլոր քաղաքներում միասին վերցրած ապրում է Հայաստանի բնակչության ավելի քան 64%-ը: Այս քաղաքները միասին կազմում են ՀՀ տարածքի մոտ 3%-ը: Այսինքն՝ աշխարհում ամբողջ բնակչության 50%-ն ապրում է իր 3%-ի վրա, իսկ Հայաստանում ավելի քան 64%-ն է ապրում իր 3%-ի վրա»,- ասաց Գոռ Ալեքսանյանը՝ նշելով, որ զուտ տոկոսային համամասնությամբ այս թիվը մեր երկրում շատ ավելի կարևոր ցուցանիշ է դիտարկվում քաղաքների կայուն զարգացումը և մարդու իրավունքները քննարկելու համար:
Նա նաև հավելեց, որ Երևանը՝ Հայաստանի մայրաքաղաքը, որտեղ ապրում է ՀՀ բնակչության մոտ 37%-ը, զբաղեցնում է ՀՀ տարածքի ընդամենը 0.75%-ը։
«Եթե մենք ուզում ենք ունենալ կայուն հասարակություն և կայուն զարգացող գործընթացներ, առաջին նպատակը, որին պետք է ուշադրություն դարձնենք, կայուն համայնքներն ու կայուն քաղաքներն են: Այս աշխատաժողովը կարևոր է նրանով, որ այստեղ խոսում ենք մեկ ընդհանուր թեմայի՝ կայուն քաղաքի մասին՝ ընդգծելով երկու կարևոր հայեցակետ՝ քաղաքի կայուն զարգացում, հատկապես՝ մարդու իրավունքների տեսանկյունից»,- ասաց Գոռ Ալեքսանյանն ու շեշտեց, որ գիտականորեն հիմնավորված մոտեցումները պրակտիկ խնդիրների գրեթե չեն հանդիպում:
Ռաուլ Վալենբերգի անվան մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտի ավագ հետազոտող Աննա Բրուսը ներկայացրեց «Քաղաքային պլանավորումն ու զարգացումը՝ որպես հավասարության և մարդու իրավունքների իրականացման գործիք՝ Շվեդիայի օրինակով» զեկուցումը:
«Իմ աշխատանքի հիմքում ընկած է այն մոտեցումը, որ տարբեր մասնագետների հետ համագործակցության միջոցով հասկանանք, թե ինչպես կարելի է մարդու իրավունքների սկզբունքները և մեթոդները ներդնել նրանց առօրյա կյանքում այնպես, որ դրանք լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն չստեղծեն, այլ բնականորեն համընկնեն արդեն գոյություն ունեցող ընթացակարգերի հետ։ Մարդու իրավունքների ոլորտում ես հիմնականում զբաղվում եմ հավասարության ու հաշմանդամության խնդիրներով։ Հաշմանդամության դեպքում նկատի ունենք միջավայրային խնդիրները՝ կառուցված միջավայրի խոչընդոտները, ինչպես նաև հասարակության վերաբերմունքը»,- ասաց Աննա Բրուսը՝ ընդգծելով, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ հիմնական խտրականության պատճառը հենց ոչ հարմար կառուցված միջավայրն է։
Նրա խոսքով՝ վերջին տասը տարիների ընթացքում մարդու իրավունքների մասնագետները սկսել են դիտարկել կառուցված միջավայրը՝ մտածելով, թե արդյոք այն կարող է ծառայել որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ևս մեկ գործիք կամ մեթոդ՝ ի հավելումն սոցիալական քաղաքականությունների, օրենսդրությունների և այլնի։
«Իրավունքներին վերաբերող հարցերն առաջանում են ոչ միայն ժամանակի, այլև տարածության մեջ, ուստի էական նշանակություն ունի, թե ինչպես է նախագծված այդ տարածությունը։ Օրինակ՝ որքա՞ն հեռու է դպրոցը, եթե դուք ապրում եք գյուղական տարածքում, արդյո՞ք այդ շենքը հարմարեցված է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար և նման շատ այլ հարցեր, որոնք վերաբերում են բոլորիս համար այդքան կարևոր մարդկային իրավունքների պաշտպանությանը»,- մատնանշեց նա:
Աննա Բրուսը նշեց, որ կայուն զարգացող քաղաքներ ունենալու համար պետք է կարողանալ պատասխանել մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ ինչպիսի կարողություններ, մտածելակերպ և գիտելիք պետք է ունենա մարդը, որ կարողանա օգտագործել այն, ինչ ստեղծվում է։
«Այն, թե ինչպես ենք մենք մտածում մարդկանց մասին, որոշում է, թե ինչ իրավունքներ կարող են ունենալ նրանք՝ ըստ մեզ, և ինչ լուծումներ պետք է ստեղծվեն այդ իրավունքների պաշտպանությունը ապահովելու համար։ Հետևաբար՝ մարդկանց մեկուսացումը հասարակությունից տեղի չի ունենում պարզապես սխալների պատճառով, այլ հետևանք է այն բանի, որ մենք նրանց ավելի քիչ դեր ու նշանակություն ենք տալիս»։
Օտարերկրյա հետազոտողն ընդգծեց, որ ուշադրությունը պետք է հատկապես կենտրոնացնել այն խմբերի վրա, որոնք նախկինում ուշադրության կենտրոնում չեն եղել, ինչն էլ հենց հավասարությունն է։
«Հավասարություն չի նշանակում պարզապես բոլորի հետ նույն կերպ վարվել»,- եզրափակեց Աննա Բրուսը։
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի սերվիսի ամբիոնի դոցենտ  Տիգրան Սարգսյանը խոսեց «Քաղաքների կայուն կառավարման փորձը և հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայից, քարտեզագրության և գեոմորֆոլոգիայի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արտակ Փիլոյանը ներկայացրեց «Թվային երկիր և տարածական արդարություն․ գեոինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների դերը կայուն և մարդակենտրոն քաղաքային կառավարման մեջ» ուսումնասիրությունը: Իսկ ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ Հարություն Վերմիշյանը ներկայացրեց «Իրավունք քաղաքի նկատմամբ․ վերաիմաստավորելով հայաստանյան հետարդյունաբերական քաղաքների կայուն զարգացումը» թեմայով զեկուցում: Ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը (թեմա՝ «Շրջակա միջավայրի գիտությունները կայուն քաղաքների համար. օրինակներ և գիտական վկայություններ»), նույն կենտրոնի ԱՏՀ և հեռազննման բաժնի ղեկավար և գիտական գծով փոխտնօրեն Շուշանիկ Ասմարյանը (թեմա՝ «Հեռազննման հնարավորությունները քաղաքային տարածքներում շրջակա միջավայրի խնդիրների հետազոտության համար»):

3. Workshop on sustainable urban development in the context of human rights held at YSU
Yerevan State University hosted a workshop titled "Sustainable Urban Development and Human Rights", organized jointly by the Center for European Studies, the Faculty of Geography and Geology, and the Center for Sustainable Development, within the framework of the "Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies: Democracy, Human Rights, and Security (DeHuRiS)" project.
According to Lusine Gevorgyan, expert at the YSU Center for European Studies and coordinator of the DeHuRiS project, it is essential to approach urban development not only as a matter of urban planning, geology, environment, or human rights, but comprehensively, from an interdisciplinary perspective.
Gor Aleksanyan, Deputy Dean and Office Head of the Faculty of Geography and Geology, emphasized that when a city is viewed not merely as a place of residence but as an "organism", it is important to consider its development through the three dimensions of sustainable development: social, economic, and environmental.
"The world population has surpassed 8 billion, with 50% living in cities, yet these cities occupy only about 3.5% of the Earth's land area. In Armenia, for example, 49 urban settlements together are home to over 64% of the population, covering only about 3% of the country's territory. In other words, while half of the global population lives on 3% of the land, in Armenia more than 64% of the population resides on 3% of the territory," Gor Aleksanyan said, noting that, from a purely proportional perspective, this figure is an especially important indicator in Armenia for discussing sustainable urban development and human rights.
He further pointed out that Yerevan, the capital city, is home to approximately 37% of Armenia's population while occupying only 0.75% of the national territory.
"If we want to have a sustainable society and sustainable development processes, the primary goal must be to ensure sustainable communities and sustainable cities. This workshop is important because it addresses a single overarching theme—the sustainable city—highlighting two key perspectives: urban sustainable development, particularly from the perspective of human rights," said Gor Aleksanyan, emphasizing that scientifically grounded approaches rarely encounter practical problems.
Anna Bruce, senior researcher at the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law, presented her report "Urban Planning and Development as a Tool for Equality and Human Rights: The Case of Sweden".
"So a lot of my work involves collaborating with different professions to see how we can integrate human rights principles and methods into their daily life, so that it isn’t extra work, but rather something that fits into existing processes. My main area in human rights is equality and disability. Regarding disability, we consider environmental challenges—the barriers within the built environment, as well as societal attitudes," said Anna Bruce, pointing out that for people with disabilities, the built environment is a key factor.
She noted that over the last ten years, people working in human rights have started looking at the built environment to see whether it can serve as one of the tools or methods for implementing human rights, in addition to social policy, legislation, and other measures.
"Issues related to rights arise not only in time, but also in space, and how that space is designed is crucial. For example, how far is the school if you live in a rural area? Is that building accessible for people with disabilities? And there are many other questions related to the human rights we all consider important," she added.
Anna Bruce further emphasized that, in order to have sustainable cities, we need to answer certain questions, such as what kinds of abilities, attitudes, and knowledge a person needs to be able to use what we are building right now.
She explained, "How we think about a person determines what rights we believe they can have and the solutions we need to build to realize those rights. So, it's not only by mistake that certain people are excluded from society—it's because we afford them less status and less importance."
The foreign researcher stressed that we need to focus particularly on groups that have been previously overlooked, which is at the heart of achieving equality.
"Equality is not treating everybody the same way," concluded Anna Bruce.
Tigran Sargsyan, Associate Professor at the YSU Faculty of Geography and Geology, spoke on "Experience and Challenges of Sustainable Urban Governance in Armenia", while Artak Piloyan, Acting Head of the Chair of Cartography and Geomorphology, presented "Digital Country and Spatial Justice: The Role of Geoinformation Technologies in Sustainable and People-Centered Urban Governance". Harutyun Vermishyan, Head of the Chair of Theory and History of Sociology at the YSU Faculty of Sociology, delivered a report on "Right to the City: Reinterpreting Sustainable Development of Post-Industrial Cities in Armenia".
Presentations were also delivered by Lilit Sahakyan, Director of the Center for Ecological-Noosphere Studies at the NAS RA, on "Environmental Sciences for Sustainable Cities: Examples and Evidence", and Shushanik Asmaryan, Head and Deputy Director for Science of the Remote Sensing and GIS Department at the same center, on "Remote Sensing Capabilities for Studying Environmental Issues in Urban Areas".