3. «eCAMPUS» նախագծի շրջանակում ԵՊՀ-ում բացվել է հիբրիդային ուսուցման ևս մեկ լսարան
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում բացվեց հիբրիդային ուսուցման խելացի լսարան «Էրազմուս+» ծրագրի «eCAMPUS» նախագծի շրջանակում: Լսարանը վերանորոգվել է համալսարանի միջոցներով և կահավորվել Եվրոպական միության «Էրազմուս+» ծրագրի աջակցությամբ:
Անդրադառնալով հիբրիդային լսարանների առավելություններին՝ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը մատնանշեց, որ դրանք նորույթ են Հայաստանում։
«Հուսով եմ, որ նոր լսարանները մեծ հեռանկարներ կստեղծեն մեր ուսանողների համար, կծառայեն որպես աշխարհի տարբեր երկրներից պրոֆեսորների հետ հաղորդակցման հարթակ, ինչպես նաև մեզ հնարավորություն կտան ցանկացած երկրի ու համալսարանի պրոֆեսորների մասնակցությամբ կազմակերպելու դասընթացներ։ Վստահաբար կարելի է ասել, որ այս լսարանի բացմամբ մենք է՛լ ավելի կբարելավենք համալսարանական կրթության որակը»,- ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Տիգրան Եփրեմյանը հիբրիդային լսարանի բացումը ներկայացրեց որպես կրթական ոլորտում հերթական առաջընթաց` ընդգծելով, որ մագիստրոսական ծրագրերում ֆակուլտետը ներգրավում է նաև արտերկրի բուհերի դասախոսների։
«Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում, օրինակ, առցանց ձևաչափով դասավանդում են Բելգիայի, ԱՄՆ-ի, Նոր Զելանդիայի բուհերի դասախոսներ: Լիահույս եմ, որ հիբրիդային լսարանը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ կերպով կազմակերպելու կրթական գործընթացը»,- ասաց նա:
Նոր Զելանդիայից հեռավար կապով իր ողջույնի խոսքն ասաց Միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Ռուբեն Ազիզյանը, որն իր դասընթացներն անցկացնում է հեռավար ձևաչափով: Նա ժամանակ առ ժամանակ նաև այցելում է ԵՊՀ՝ մասնակցելու գիտաժողովների: Պրոֆեսորը, անդրադառնալով ֆակուլտետի գիտակրթական գործընթացներին, որոնք համահունչ են աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին, ընդգծեց, որ Արևելքի, Եվրոպայի և Եվրասիայի ուսումնասիրություններն արդեն շատ զարգացած են Հայաստանում, և տեսակետ հայտնեց, որ ներկայում անհրաժեշտ է է՛լ ավելի զարգացնել Ասիայի և Չինաստանի ուսումնասիրությունները՝ խորացնելու գիտելիքները նաև այդ երկրների վերաբերյալ:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Վացլավ Շտերբանը ոգևորիչ համարեց ԵՊՀ-ում լինելն ու նորաբաց լսարանը տեսնելը։
«Այս լսարանը համալսարանի համար կծառայի որպես կապող օղակ ողջ աշխարհի հետ և հնարավորություն կտեղծի աշխատելու միջազգային մակարդակում, ինչը, անշուշտ, ամենակարևորն է, երբ ուսումնասիրում ենք միջազգային հարաբերությունների ոլորտը»,- մատնանշեց նա:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ ԵՄ-ն Հայաստանը դիտարկում է որպես եվրոպական հարևանության կարևոր երկրներից մեկը, և փորձ է արվում զարգացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ։
«Մեր գործընկերային կապերը մինչ այժմ երբեք այսքան սերտ չեն եղել, սակայն սա միայն նոր ճանապարհի և փոխըմբռնման սկիզբն է։ Ուստի շնորհակալ եմ, որ ստեղծել եք այս լսարանը, որտեղ հնարավորություն կունենաք նաև լսելու եվրոպական համալսարանների փորձագետների, գիտնականների, որոնք կկիսվեն միջազգային հարաբերությունների ոլորտի և եվրոպական ինտեգրման վերաբերյալ իրենց գիտելիքներով և տեսակետներով»,- շեշտեց Վացլավ Շտերբան:
Նշենք, որ «eCAMPUS» նախագծի նպատակն է դասախոսական կազմի թվային կարողությունների և հմտությունների խթանումը և առցանց դասավանդման, ուսումնառության ու գնահատման (ԴՈՒԳ) որակի բարելավումը ԵՄ թվային կրթության գործողությունների 2021-2027 թթ. պլանին համահունչ՝ ներդնելով թվային համարժեք համակարգեր:

December 17, 2025 | 12:38
A hybrid smart classroom has opened at the YSU Faculty of International under the Erasmus+ eCAMPUS project. The classroom was renovated with university funding and equipped with the support of the European Union's Erasmus+ program.
Commenting on the benefits of hybrid classrooms, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted that they are a novelty in Armenia.
"I hope that the new classrooms will create significant opportunities for our students, serve as a platform for communication with professors from different countries, and allow us to organize courses with the participation of professors from any university worldwide. With this classroom, we will further improve the quality of our education," Rector Hovhannisyan said.
Dean of the Faculty of International Relations, Tigran Yepremyan, described the opening of the hybrid classroom as another step forward in education, emphasizing that the faculty involves lecturers from foreign universities in its master's programs.
"For example, professors from universities in Belgium, the United States, and New Zealand teach at the Faculty of International Relations in an online format. I am confident that the hybrid classroom will enable us to organize the educational process more effectively," he said.
Professor Ruben Azizyan of the Chair of International Relations and Diplomacy, speaking remotely from New Zealand, extended his greetings. He conducts his courses online and occasionally visits YSU to participate in conferences. Professor Azizyan highlighted that the faculty's academic programs are aligned with global geopolitical developments, noting that studies of the East, Europe, and Eurasia are already well-developed in Armenia. He added that there is a current need to further expand studies on Asia and China to deepen knowledge of these regions.
Deputy Head of Cooperation at the EU Delegation to Armenia, Vaclav Sterba, was delighted to visit YSU and see the newly opened classroom.
"This classroom will serve as a bridge to the world for the university and provide opportunities to work at an international level, which is undoubtedly crucial when studying international relations," he said.
The EU representative also emphasized that the European Union regards Armenia as an important country in the European neighborhood and is working to strengthen relations with it.
"Our partnerships have never been closer than they are now, but this is just the beginning of a new path and mutual understanding. Therefore, I am grateful that you have created this classroom, where you can host experts and scholars from European universities who will share their knowledge and insights on international relations and European integration," Sterba added.
The eCAMPUS project aims to enhance the digital competencies and skills of academic staff and to improve the quality of online teaching, learning, and assessment (TLA) in line with the EU Digital Education Action Plan 2021–2027 by introducing equivalent digital systems.