3. Գաղափարի առևտրայնացում. ԵՊՀ-ում ամփոփվեցին «Mini MBA» հինգշաբաթյա ծրագրի արդյունքները
ԵՊՀ ISTC նորարարական կենտրոնում այսօր ամփոփվեց ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի «Mini MBA» հինգշաբաթյա ծրագիրը: Հաղթողները ստացան հավաստագրեր և դրամական պարգև:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ Երևանի պետական համալսարանի առաջարկած «Mini MBA» ծրագիրն իր տեսակի մեջ եզակի է և նոր խոսք կրթական իրականության մեջ: Ըստ ԵՊՀ ռեկտորի՝ վերջին շրջանում Բիզնես ինկուբատորը զգալի հաջողություններ է արձանագրել ոլորտում, ինչի վառ ապացույցներից մեկն էլ այս ծրագիրն է:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին, կարևորեց նրա և՛ գաղափարական, և՛ գործնական կողմը, այն է՝ գիտության և արտադրության փոխկապակցումով առաջընթացի և զարգացման ապահովում: Առևտրայնացնելով և աշխատաշուկայում իրացնելով ակադեմիական հետազոտությունները՝ կվերականգնվի ձեռներեցության և գիտության՝ անկախությունից ի վեր ցավալիորեն խզված կապը: Նմանօրինակ ծրագրերը մեծապես կաջակցեն գիտաարտադրական մեխանիզմների վերականգնմանը, ուստի ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի «Mini MBA» ծրագիրն առաջին հաջող փորձն է խոստումնալից գաղափարները հաջողակ բիզնեսների վերածելու տեսանկյունից:
ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի ղեկավար, տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի տնտեսագիտության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի պրոֆեսոր Ռուբեն Գևորգյանը, ներկայացնելով «Mini MBA»-ի առաջնահերթությունները, նշեց ծրագրի 3 գլխավոր նպատակները՝ կրթական, հետազոտական, համագործակցային:
ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի նախաձեռնությամբ ընթացիկ ուստարվա հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին հաջողությամբ անցկացված «Mini MBA» հինգշաբաթյա ծրագիրը գաղափարը շահույթի մշտական աղբյուրի վերածելու նվազագույն ուժեղ փաթեթ է: Այն հիանալի հնարավորություն է հատկապես այն գիտնականների համար, որոնք, շարունակելով գիտությամբ զբաղվել, ցանկանում են իրենց գիտելիքն ու գաղափարները վերածել իրականության:
Ծրագրին մասնակցել են ուսանողներ, ասպիրանտներ, շրջանավարտներ, դասախոսներ՝ ստանալով բիզնեսի վերաբերյալ հիմնարար գիտելիքներ, առաջնորդության, ռազմավարական մտածողության և ներկայացման հմտություններ, որոնք ժամանակակից տեխնոլոգիական և նորարարական միջավայրերում հաջողության հասնելու անհրաժեշտ գրավականն են:
Քառասուն դիմումատուներից նախ ընտրվել են քսան, ապա՝ տասներկու լավագույն մասնակիցներ: Վերջիններս ծրագրի ավարտին ստացան մասնակցության հավաստագրեր, փորձագիտական մենթորության հնարավորություն, իսկ լավագույն չորսը՝ Գևորգ Շահխաթունին, Լիանա Խաչատրյանը, Լուսինե Ալոյանը, Նարեկ Հարությունյանը, արժանացան նաև դրամական պարգևի:

3. Commercialization of idea: Results of five-week "Mini MBA" program summarized at YSU
Today, the five-week "Mini MBA" program of the YSU Business Incubator was concluded at the YSU International Science and Technology Center (ISTC). The winners received certificates and monetary awards.
In his welcoming remarks, Hovhannes Hovhannisyan noted that the "Mini MBA" program offered by Yerevan State University is unique in its kind and represents a new milestone in the educational landscape. According to the rector of YSU, the Business Incubator has recently achieved significant success in the field, and this program is a vivid example of those achievements.
Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan, welcoming the program participants, highlighted both the conceptual and practical significance of the initiative, namely ensuring progress and development through the integration of science and industry. By commercializing academic research and bringing it to the labor market, the long-standing and unfortunate disconnect between entrepreneurship and science since independence can be restored. Such programs significantly contribute to the revival of science-industry mechanisms; therefore, the YSU Business Incubator's "Mini MBA" program represents a first successful attempt at transforming promising ideas into successful businesses.
Ruben Gevorgyan, Head of the YSU Business Incubator and Professor of the Chair of Mathematical Modeling in Economics at the Faculty of Economics and Management, presented the key priorities of the "Mini MBA" program, outlining its three main objectives: educational, research, and collaborative.
Initiated by the YSU Business Incubator, the five-week "Mini MBA" program, successfully conducted during October–November of the current academic year, constitutes a comprehensive foundational package for turning an idea into a sustainable source of profit. It offers an excellent opportunity, particularly for scientists who wish to continue their academic work while translating their knowledge and ideas into real-world applications.
The participants of the program included undergraduate and graduate students, alumni, and lecturers, who acquired fundamental business knowledge, as well as leadership, strategic thinking, and presentation skills—essential competencies for achieving success in modern technological and innovative environments.
Out of forty applicants, twenty were initially selected, followed by the selection of twelve top participants. Upon completion of the program, the latter received participation certificates and opportunities for expert mentorship. The four best participants—Gevorg Shahkhatuni, Liana Khachatryan, Lusine Aloyan, and Narek Harutyunyan—were also awarded monetary awards.