3. ԵՊՀ-ում էր Օմանի ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղարը՝ քննարկելու արաբագիտության զարգացման հեռանկարները
Փետրվար 12, 2026 | 16:04
ԵՊՀ-ում էր Օմանի ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղարը՝ քննարկելու արաբագիտության զարգացման հեռանկարները
Երևանի պետական համալսարանում հյուրընկալվեց Օմանի ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղար Ջամալ ալ Մուսավին։ Այցի շրջանակում քննարկվեցին արաբագիտության զարգացման, ակադեմիական համագործակցության ընդլայնման և մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցեր։ Քննարկումները միտված էին նոր համագործակցությունների ձևավորմանը, որոնք կնպաստեն ինչպես ակադեմիական ծրագրերի զարգացմանը, այնպես էլ հայ-արաբական մշակութային կապերի ամրապնդմանը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով հայ-արաբական պատմական կապերին, ընդգծեց, որ արաբական աշխարհը կարևոր դերակատարում ունի հայ ժողովրդի պատմության մեջ։
«Հայոց ցեղասպանությունից հետո բազմաթիվ հայեր իրենց երկրորդ տունը գտան հենց արաբական երկրներում։ Արաբները հայերին ընդունեցին ամենաբարձր մակարդակով դեռևս մինչև 20-րդ դարի սկիզբը։ Այո՛, կարելի է պատմության մեջ ավելի խորանալ, սակայն միգրացիոն հիմնական հոսքը, հայկական հիմնական համայնքները Սիրիայում, Լիբանանում և այլ երկրներում ձևավորվեցին այդ ժամանակաշրջանում։ Հետագայում շատերը վերադարձան Հայաստան և սկսեցին այստեղ դասավանդել արաբերեն ու զարգացնել արաբագիտության ոլորտը։ Այդ հիմքի վրա ձևավորվեց ուժեղ դպրոց, որը մինչ օրս պահպանում է իր ամրությունը»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև արաբագետների վերապատրաստման և ուսանողական փոխանակման ծրագրերի հնարավորությունները։ Ջամալ ալ Մուսավին ընդգծեց, որ Օմանում գործում է արաբերենի ուսումնասիրման հատուկ ծրագիր ոչ լեզվակիրների համար։
Օմանի ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղարը անդրադարձավ Սիրիայում իրականացված մշակութային ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ թանգարանը երկար տարիներ ակտիվ գործունեություն է ծավալել այդ երկրում՝ մինչև ռազմական գործողությունների սրացումը։
Նրա խոսքով՝ կազմակերպությունը զբաղվել է մշակութային ժառանգության վերականգնմամբ՝ ներառյալ ճարտարապետական հուշարձաններ, թանգարանային նմուշներ, ինչպես նաև մասնագետների պատրաստում և աջակցություն դժվար ժամանակներում։
«Աշխատանքներ են տարվել նաև Հալեպի հայկական թաղամասում, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հուշարձանային գոտի է։ Հինգ տարի շարունակ Օմանի նախաձեռնությամբ վերականգնվել են 17-րդ դարի հայկական վաճառականների առանձնատները։ Սակայն ներկայում այդ ծրագրերը դադարեցված են»,- փաստեց նա։
Ջամալ ալ Մուսավին ընդգծեց, որ կառույցը մշտապես կապի մեջ է եղել հայկական համայնքի հետ և տեղյակ է եղել տարածաշրջանում տեղի ունեցած միգրացիոն գործընթացներից։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատեցին արաբագիտության կարևորությունը՝ որպես ԵՊՀ ռազմավարական առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։

3. Secretary-general of National Museum of Oman visits YSU to discuss development prospects of Arabic studies
February 12, 2026 | 16:04
Secretary-general of National Museum of Oman visits YSU to discuss development prospects of Arabic studies
Yerevan State University hosted Jamal Al Moosawi, Secretary-General of the National Museum of Oman. During the visit, discussions revolved around the development of Arabic studies, the expansion of academic cooperation, and issues related to the preservation of cultural heritage. The talks were aimed at establishing new partnerships that will contribute both to the advancement of academic programs and to the further strengthening of Armenian-Arab cultural ties.
In his remarks, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan reflected on the longstanding historical relations between Armenians and the Arab world, emphasizing the significant role the Arab world has played in Armenian history.
"Following the Armenian Genocide, many Armenians found their second home in Arab countries. Arabs welcomed Armenians at the highest level well before the beginning of the twentieth century. Certainly, one may delve further into earlier historical periods; however, the principal waves of migration and the formation of major Armenian communities in Syria, Lebanon, and other countries occurred during that time. Later, many returned to Armenia and began teaching Arabic here, contributing to the development of Arabic studies. On this foundation, a strong academic school emerged, which continues to retain its strength to this day," the rector said.
The meeting also addressed opportunities for Arabists' professional development and the implementation of student exchange programs. Jamal Al Moosawi underscored that Oman offers a specialized Arabic-language program designed specifically for non-native speakers.
The secretary-general of the National Museum of Oman also referred to cultural initiatives in Syria, highlighting that the museum had maintained active engagement in the country for many years until the escalation of hostilities.
According to him, the institution was involved in the restoration of cultural heritage, including architectural monuments and museum artifacts, as well as in the training and support of specialists during challenging periods.
"Work was also carried out in the Armenian quarter of Aleppo, a UNESCO-listed heritage site. Over a period of five years, at Oman's initiative, seventeenth-century mansions belonging to Armenian merchants were restored. However, these programs are currently suspended," he noted.
Jamal Al Moosawi further emphasized that the institution has consistently maintained contact with the Armenian community and has remained well-informed about migration processes in the region.
At the conclusion of the meeting, the parties reaffirmed the importance of Arabic studies as one of Yerevan State University's strategic priority areas.