3. ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի սաները միջազգային օլիմպիադայից վերադարձել են 7 մեդալով և Գրան պրի մրցանակով
Ինդոնեզիայի Բալի կղզում օրերս կայացած Կիրառական կենսաբանության միջազգային 6-րդ օլիմպիադայում Հայաստանի պատվիրակությունը գրանցել է բացառիկ արդյունքներ։ ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի սաները, որոնք ևս ՀՀ պատվիրակության կազմում էին, վերադարձել են 7 մեդալով և գլխավոր՝ Գրան պրի մրցանակով։
Այս տարի օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին մասնակցել են 214 ներկայացուցիչներ աշխարհի 7 երկրներից՝ Ինդոնեզիայից, Վիետնամից, Թայլանդից, Մալայզիայից, Հայաստանից, Ռուսաստանից և Ռումինիայից:
ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի տնօրեն Արամ Խաչատրյանը, խոսելով միջազգային հարթակներում արձանագրվող հաջողությունների մասին, փաստեց, որ դպրոցի սաներն արդեն երրորդ տարին են մասնակցում այս մրցույթին, և արդյունքները գնալով ավելի տպավորիչ են դառնում։
«Մասնակցության առաջին տարում ունեցել ենք երկու մասնակից, որոնք նվաճել ենք մեկ ոսկե և մեկ արծաթե մեդալ։ Հաջորդ տարի ունեցել ենք հինգ մասնակից, որոնք նվաճել են մեկ բրոնզե և չորս արծաթե մեդալ։ Իսկ այս տարի եզրափակիչ անցած ութ մասնակիցներից Բալի մեկնեցին յոթը (ցավոք, սովորողներից մեկը չկարողացավ մեկնել)։ Արդյունքում ունենք յոթ մասնակից, յոթ մեդալ և մեկ Գրան պրի։ Այս տեսանկյունից կարելի է ասել, որ գնալով անհամեմատ առաջընթաց ենք գրանցում»,- ընդգծեց նա։
Դպրոցի տնօրենն առանձնակի հպարտությամբ նշեց, որ հաջողության են հասել նաև 10-րդ դասարանի աշակերտները, որոնք դպրոցի օլիմպիական խմբակին անդամակցել են ընդամենը 6-7 ամիս. նրանցից մեկն արժանացել է արծաթե, մյուսը՝ բրոնզե մեդալի։ Ըստ Արամ Խաչատրյանի՝ հաջողության գրավականը հետևողական աշխատանքն է։
«Աշակերտները պետք է ունենան օլիմպիական մտածողություն և ծանոթ լինեն միջազգային օլիմպիադայի չափանիշներին, որ կարողանան հաջողություններ գրանցել»,- ասաց նա։
Օլիմպիական խմբակի ղեկավար, կ․գ․դ․, ԵՊՀ կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ Սեդա Մարությանը մանրամասնեց, որ օլիմպիադայի առաջին երկու փուլերն անցնում են Հայաստանում՝ առցանց ձևաչափով, թեստային տարբերակով։ Սահմանված անցողիկ շեմը հաղթահարած մասնակիցները մեկնում են Ինդոնեզիա՝ առկա ձևաչափով վերջնական փուլին մասնակցելու համար։
«Օլիմպիական խմբակի պարապմունքները սկսում ենք սեպտեմբերի սկզբից․ շաբաթական առնվազն երկու հանդիպում ենք ունենում։ Երբ պարզեցինք, որ Կիրառական կենսաբանության մրցույթի յոթ մասնակից ունենք, պարապմունքները ավելի ինտենսիվ դարձրինք»,- նշեց Սեդա Մարությանը և հավելեց, որ օլիմպիադայում կարևորվում է ոչ միայն տեսական գիտելիքը, այլև տեղեկությունը ճիշտ զտելու հմտությունը:
Բրոնզե մեդալակիր, ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանի սովորող Մարի Առաքելյանը պատմեց, որ առաջադրանքները կատարելիս իրենք օգտվել են բացառապես գիտական հավաստի աղբյուրներից, մասնավորապես՝ «Google Scholar»-ից և վերջին հինգ տարիներին տպագրված անգլերեն գիտական հոդվածներից:
Օլիմպիադայի բացարձակ հաղթող, ոսկե մեդալակիր և Գրան պրիի արժանացած 12-րդ դասարանի սովորող Նարեկ Ղազարյանը, կիսվելով տպավորություններով, նշեց, որ քննական ձևաչափը բավականին բարդ էր։
«Եզրափակիչ փուլում երկու մասից կազմված առաջադրանք ենք կատարել։ Ամենադժվարը, թերևս, լեզվի խնդիրն էր․ տրված թեմայի շրջանակում հարցերին պատասխանել ենք անգլերենով, իսկ տեղացիների առոգանությունը մի քիչ անհասկանալի էր մեզ համար»,- նշեց Նարեկը։
Արծաթե մեդալակիր Էլինա Հակոբյանը նույնպես ընդգծեց լեզվական խոչընդոտը, ինչը, նրա խոսքով, իրենք պատվով հաղթահարել են։
Բացի մեդալներից՝ աշակերտները Բալիից վերադարձել են մեծ տպավորություններով և նոր ընկերներով. նրանք մտերմացել են Վիետնամի, Ինդոնեզիայի և Չինաստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնց հետ շարունակում են ակտիվ շփումը:

3. YSU STEM High School students return from international olympiad with seven medals and Grand Prix
June 19, 2026 | 16:16
YSU STEM High School students return from international olympiad with seven medals and Grand Prix
Armenia's delegation has achieved exceptional results at the 6th International Applied Biology Olympiad, held recently on the Indonesian island of Bali. Students of YSU STEM High School, who were also part of the Armenian delegation, returned with seven medals and the competition's top prize, the Grand Prix.
This year, 214 representatives from seven countries took part in the final stage of the olympiad: Indonesia, Vietnam, Thailand, Malaysia, Armenia, Russia and Romania.
Speaking about the students' achievements on international platforms, YSU STEM High School Director Aram Khachatryan noted that the school's students have been participating in the competition for the third year, with the results becoming increasingly impressive.
"In the first year of participation, we had two participants, who won one gold and one silver medal. The following year, we had five participants, who won one bronze and four silver medals. This year, of the eight participants who reached the final, seven traveled to Bali; unfortunately, one student was unable to join the team. As a result, we have seven participants, seven medals and one Grand Prix. From this perspective, we can say that we are recording incomparably greater progress year by year," he said.
The school director noted with particular pride that 10th-grade students also achieved success, even though they had joined the school's Olympiad Club only six to seven months earlier. One of them won a silver medal, while the other won a bronze medal. According to Khachatryan, the key to success is consistent work.
"Students must have olympiad-style thinking and be familiar with the standards of international olympiads to achieve success," he said.
Seda Marutyan, Head of the Olympiad Club, Doctor of Biological Sciences and Associate Professor at the YSU Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology, explained that the first two stages of the olympiad are held in Armenia in an online test format. Participants who meet the required threshold then travel to Indonesia to take part in the final stage in person.
"We begin the Olympiad Club's sessions in early September and hold at least two meetings a week. When we found out that we had seven participants in the Applied Biology competition, we made the sessions more intensive," Marutyan said, adding that the olympiad values not only theoretical knowledge, but also the ability to properly filter information.
Bronze medalist and 10th-grade YSU STEM High School student Mari Arakelyan said that while completing the assignments, they relied exclusively on reliable scientific sources, particularly Google Scholar and English-language scientific articles published over the past five years.
Narek Ghazaryan, a 12th-grade student who became the absolute winner of the olympiad, won a gold medal and received the Grand Prix, said the examination format was quite difficult.
"In the final stage, we completed an assignment consisting of two parts. The most difficult issue was probably the language barrier. We answered questions in English within the given topic, while the local accent was a little difficult for us to understand," Narek said.
Silver medalist Elina Hakobyan also highlighted the language barrier, which, she said, they overcame with dignity.
In addition to medals, the students returned from Bali with strong impressions and new friends. They became close with representatives from Vietnam, Indonesia and China, with whom they continue to actively communicate.