3. ՄԱԳԻՍՏՐՈՍԱԿԱՆ ԹԵԶ. ՈՒՂԵՑՈՒՅՑ
Մագիստրոսական թեզը ինքնուրույն հետազոտական, վերլուծական և/կամ կիրառական նշանակություն ունեցող աշխատանք է: Այն արտացոլում է մագիստրանտի՝ տվյալ մասնագիտական ոլորտի վերաբերյալ ձեռք բերած գիտելիքները գործնականում կիրառելու և ինքնուրույն ուսումնասիրություն կատարելու կարողությունները, գիտական խնդիրներ բարձրաձայնելու և դրանց համար լուծումներ գտնելու հմտությունները։
Մագիստրոսական թեզը մագիստրոսի կրթական ծրագրի անհատական և ամփոփիչ բաղադրիչն է:
Բոլոր մագիստրանտները մինչև 1-ին կուրսի 1-ին (հեռակա ուսուցման դեպքում՝ 2-րդ) կիսամյակի ավարտը պետք է ունենան թեզի հրամանագրված թեմաներ և ղեկավարներ։
Մագիստրոսական աշխատանքի նախապաշտպանությունն անցկացնում է մասնագիտացնող ուսումնական ստորաբաժանումը (միջամբիոնային հանձնախումբը) ստորաբաժանման և մագիստրոսական ծրագրի ղեկավարների, ինչպես նաև մագիստրանտի գիտական ղեկավարի մասնակցությամբ:
Թեզի նախապաշտպանության ընթացքում գրագողության հայտնաբերման դեպքում աշխատանքը չի թույլատրվում հրապարակային պաշտպանության:
Նշենք, որ գրագողություն է համարվում այլ աղբյուրներից օգտվելը՝ առանց հղման, կամ զգալի չափով որևէ նյութի (տեքստի) կիրառումը:
Մագիստրոսական թեզի հրապարակային պաշտպանությունն անցկացվում է՝ համաձայն ՀՀ ԿԳՄՍՆ հաստատած կարգի:
Թեզի պաշտպանությունն առկա ուսուցման դեպքում անցկացվում է 4-րդ, իսկ հեռակա ուսուցման դեպքում՝ 5-րդ կիսամյակում։
Հրապարակային պաշտպանության ժամանակ գրագողության հայտնաբերման դեպքում աշխատանքը գնահատվում է անբավարար։
Մագիստրոսական թեզը գնահատվում է 20-միավորանոց համակարգով՝ համաձայն սահմանված չափանիշների և դրանց համապատասխան չափորոշիչների: Թեզը գնահատում են ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի միայն այն անդամները, որոնք ներկա են եղել տվյալ մագիստրանտի պաշտպանության ամբողջ ընթացքին։ Ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի գնահատման արդյունքները հրապարակվում են ամփոփումից անմիջապես հետո շրջանավարտների ներկայությամբ։
Գնահատման արդյունքների հրապարակումից հետո հանձնաժողովի նախագահը մագիստրանտներին հարցնում է բողոքների առկայության մասին։ Մագիստրանտը գնահատման արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո դրանց վերաբերյալ բողոքի առկայության դեպքում դիմում է ներկայացնում հանձնաժողովի նախագահին։
Բողոքարկումը դիտարկվում է, եթե առկա են «ՀՀ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող հաստատությունների շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորման» կարգի ընթացակարգային դրույթների խախտումներ։
Հանձնաժողովի նախագահը դիմումը ստանալուց հետո շրջանավարտին է ներկայացնում հանձնաժողովի անդամների գնահատումների արդյունքները՝ համաձայն սույն կարգում սահմանված չափանիշների և չափորոշիչների։
Գնահատման գործընթացում ընթացակարգերի կիրարկման և գնահատման միավորների հաշվարկման ու ամփոփման սխալների հայտնաբերման դեպքում հանձնաժողովը՝
ա) փոխում է գնահատականը, եթե հայտնաբերված խախտումը կամ սխալն ազդել են գնահատման արդյունքի վրա,
բ) չի փոխում գնահատականը, եթե սխալը կամ թերությունը չեն ազդել գնահատման արդյունքի վրա,
գ) չեղարկում է պաշտպանության արդյունքները, եթե առկա են կարգի ընթացակարգային լուրջ խախտումներ, և անմիջապես կազմակերպում է նոր պաշտպանություն։

3. MASTER'S THESIS. GUIDE
A Master's thesis is a work of independent research, analysis, and/or application. It reflects the Master's student's ability to practically apply the knowledge gained in the given professional field and to conduct independent research, raise scientific problems and find solutions for them.
The Master's thesis is the individual and final component of the Master's program.
All graduate students must have prescribed thesis topics and supervisors by the end of the 1st (2nd in the case of distance learning) semester of the 1st year.
The pre-defense of the Master's work is conducted by the specialization study unit (inter-chair committee) with the participation of the heads of the unit and the Master's program, as well as the scientific supervisor of the Master's student.
If plagiarism is detected during the pre-defense of the thesis, the work is not allowed for public defense.
It should be noted that plagiarism is considered to be the use of other sources without reference, or the use of any material (text) to a significant extent.
The public defense of the Master's thesis is conducted according to the procedure established by the RA ESCS Ministry.
The defense of the thesis is held in the 4th semester in the case of full-time education and the 5th semester in the case of distance education.
In the case of the detection of plagiarism during public defense, the work is evaluated as insufficient.
The master's thesis is evaluated with a 20-point system according to the established criteria and their corresponding standards. Only those members of the final certification committee who were present during the entire defense of the Master’s student evaluate the thesis. The evaluation results of the final attestation committee are published immediately after the summation in the presence of the graduates.
After the publication of the evaluation results, the Chair of the commission asks the Master’s students about the existence of complaints. Immediately after the publication of the evaluation results, the Master's student submits an application to the Chair of the committee in case of a complaint regarding them.
The appeal is considered if there are violations of the procedural provisions of the “Final attestation of graduates of institutions implementing RA higher professional educational programs" order.
After receiving the application, the Chair of the committee presents to the graduate the results of the evaluations of the members of the committee, by the criteria and standards defined in this order.
In case of detection of errors in the implementation of procedures and the calculation and summarization of evaluation points during the assessment process, the committee:
a) Changes the assessment if the detected violation or error affected the assessment result,
b) Does not change the assessment, if the error or defect did not affect the assessment result,
c) Cancels the results of the defense, if there are serious procedural violations of the order, and immediately organizes a new defense.