3. ԵՊՀ ՇՐՋԱՆԱՎԱՐՏՆԵՐԻ ԵՎ ԿԱՐԻԵՐԱՅԻ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ԱՄՐԱՊՆԴԵԼ ՈՒՍԱՆՈՂ-ԳՈՐԾԱՏՈՒ ԿԱՊԸ
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնը կազմակերպել էր դասընթացներ և գիտաճանաչողական երկօրյա այցեր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի, ապա՝ ԵՊՀ մյուս ուսանողների համար։ Այցի նպատակն էր ուսանողներին աշխատաշուկայում առկա հնարավորություններին ծանոթացնելը, դասընթացների միջոցով նոր գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցելը։
YSU-graduate-and-career-center-continues-to-strengthen-the-student-employer-connection
Հագեցած օրերի ընթացքում ուսանողները մասնակցեցին «Գրագետ CV կազմելու կանոնները. ինչպե՞ս ներկայանալ գործատուին» խորագրով դասընթացին, որի շրջանակում ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի մասնագետ Արուսյակ Սահակյանը ներկայացրեց ինքնակենսագրական գրելու հիմնական դրույթները, ապա՝ գործատուին ճիշտ ներկայանալու ձևը՝ նշելով, որ դրանք կարևոր նախապայմաններ են աշխատանքի ընդունվելու համար:
«Իմեքս գրուպ» ընկերության փոխտնօրեն, մարդկային ռեսուրսների տնօրեն Վարդուհի Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում նշեց. «Մեր ընկերությունը ԵՊՀ-ի հետ համագործակցում է բավականին երկար ժամանակ: Մեզ համար շատ կարևոր է այսօրինակ գործակցությունը, քանի որ մեր թիրախը հենց ԵՊՀ շրջանավարտներն են, որոնք էլ հետագայում դառնում են մեր աշխատակիցները: Արժևորում ենք նման միջոցառումների համատեղ կազմակերպումը, քանի որ ուսանողները, ամրապնդելով գործնական գիտելիքները, կկարողանան հետագայում դրանք լավագույնս կիրառել: Կարծում եմ՝ երկուստեք կարևոր է, որ համատեղ աշխատանքը շարունակական լինի»:
Վ. Հարությունյանի ներկայացրած «Ինչպես գտնել հենց քո երազած աշխատանքը» խորագրով դասընթացի շրջանակում ուսանողները ձեռք բերեցին սեփական անձը բացահայտելուն, սահմանած նպատակներին հասնելուն և այլ հարցերին վերաբերող գիտելիքներ:
Այնուհետև «Արդշինբանկ» ՓԲԸ զարգացման և հավաքագրման բաժնի մասնագետները ներկայացրին «Դարձի՛ր բանկիր» ուսանողական ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս ստանալու տեսական և գործնական գիտելիքներ ոլորտի վերաբերյալ:
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանը, անդրադառնալով նախաձեռնությանը, ասաց, որ այսօրինակ այց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողների համար քանիցս կազմակերպվել է: Նրա խոսքով՝ COVID-19 համաճարակը խոչընդոտել է դրա հաճախակի իրականացումը։ Կենտրոնի փոխտնօրենը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ անհրաժեշտ է նոր ծրագրեր մշակել, ինչը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներին հնարավորություն կտա ակտիվորեն ներգրավվելու նմանօրինակ նախաձեռնություններում:
Խոսելով այցի ընձեռած հնարավորություններից՝ նա մատնանշեց կենտրոնի առջև դրված գլխավոր նպատակներից մի քանիսը, որոնց թվում՝ ապահովել գործատու-ուսանող կապը և նրանց միջև ձևավորել կայուն հաղորդակցություն:
Հատկանշական է, որ Երևանի պետական համալսարանի և «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերության համագործակցության շրջանակում մշտապես կազմակերպվում են ԵՊՀ ուսանողների շրջայցեր՝ դեպի Կոկա-կոլա Երջանկության գործարան։
Այս անգամ ևս ուսանողներն այցելել են գործարան, ծանոթացել ապրանքանիշին, ընկերության գործունեությանը, ինչպես նաև պատկերացում կազմել մասնագիտական աճի հնարավորությունների մասին:
Հատկանշական է, որ երկօրյա այցի շրջանակում ուսանողներն իրենց ինքնակենսագրականները փոխանցել են գործատու կազմակեպությանը, ինչը նրանց համար լավ հնարավորություն է «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունում պրակտիկ և աշխատանքային գործունեություն ծավալելու համար։

YSU GRADUATE AND CAREER CENTER CONTINUES TO STRENGTHEN THE STUDENT-EMPLOYER CONNECTION
The YSU Alumni and Career Center organized courses and two-day educational visits firstly for the YSU Ijevan branch and then for other YSU students. The purpose of the visit was to acquaint the students with the opportunities available in the labor market and to transfer new knowledge and skills through the courses.
During the saturated days, the students participated in the course entitled "Rules of writing a competent CV and how to introduce yourself to the employer". Within the framework of the course YSU alumni and career center specialist Arusyak Sahakyan presented the main principles of writing a resume, then the way to present yourself correctly to the employer, noting that they are important prerequisites for employment.
Varduhi Harutyunyan, deputy director of "Imex Group" company, director of human resources, told us. "Our company has been cooperating with YSU for quite a long time. Such cooperation is very important for us because our target is YSU graduates, who later become our employees. We appreciate the joint organization of such events, because students, having strengthened practical knowledge, will be able to apply them in the best way in the future. I think it is important for both sides that the joint work is continuous."
In the framework of the course presented by V. Harutyunyan titled "How to find the job of your dreams", the students gained knowledge related to self-discovery, achieving the set goals, and other issues.
Then the specialists of the development and recruitment department of "Ardshinbank" CJSC presented the "Become a banker" student program, which provides an opportunity to get theoretical and practical knowledge about the field.
Referring to the initiative, Deputy Director of YSU Alumni and Career Center Karine Nazaryan said that such a visit for students of the YSU Ijevan branch has been organized several times. According to her, the COVID-19 pandemic has prevented its frequent implementation. The deputy director of the center told us that it is necessary to develop new programs, which will allow the YSU Ijevan branch students to be actively involved in similar initiatives.
Speaking about the opportunities provided by the visit, she pointed out some of the main goals of the center, among which were to ensure the employer-student connection and to form stable communication between them.
It is noteworthy that within the framework of the cooperation between Yerevan State University and "The Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia" company, tours of YSU students to the Coca-Cola Happiness Factory are periodically organized.
This time, the students visited the factory, were acquainted with the brand, and the company's activities, and got an idea about the opportunities for professional growth.
During the two-day visit, the students submitted their CVs to the employer organization, which is a good opportunity for them to carry out practical and work activities in "Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia".