3. ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է ԵՊՀ ՍԹԵՄ ԴՊՐՈՑԻ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ
2023-2024 ուսումնական տարվանից Երևանի պետական համալսարանին կից գործելու է բնագիտամաթեմատիկական ուղղվածությամբ ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցը։ Դպրոցի ընդունելության էլեկտրոնային հայտադիմումն անհրաժեշտ է լրացնել մարտի 22-ից ապրիլի 12-ը։
admission-to-YSU-STEM-school-starts
ԵՊՀ ՍԹԵՄ դպրոց ընդունվելու համար դիմորդները հանձնում են մեկ պարտադիր գրավոր քննություն՝ «Մաթեմատիկա», «Ֆիզիկա», «Քիմիա» կամ «Կենսաբանություն» առարկաներից որևէ մեկը (առարկայի ընտրությունը կատարում է դիմորդը)։
Ընդունելության քննությունների քննաթերթիկները կազմվում են հետևյալ սկզբունքներով․
• 10-րդ դասարանի համար՝ համապատասխան առարկայի՝ հանրակրթական դպրոցների մինչև 9-րդ դասարանի առաջին կիսամյակի ծրագրի հիման վրա,
• 11-րդ դասարանի համար՝ համապատասխան առարկայի՝ հանրակրթական դպրոցների մինչև 10-րդ դասարանի առաջին կիսամյակի ծրագրի հիման վրա։
Քննաթերթիկները պարունակում են ընտրովի և ընդարձակ պատասխանով հարցեր և առաջադրանքներ։ Հարցերի միավորների ընդհանուր քանակը 40 է, որից 15-ը՝ ընտրովի պատասխանով հարցեր, 25-ը՝ ընդարձակ պատասխանով հարցեր։
Հարցերը և առաջադրանքները միաժամանակ կարող են ստուգել մի քանի թեմայի իմացություն:
Հարցերին և առաջադրանքներին կից կարող է լինել օժանդակ նյութ (լուսանկար, դիագրամ, գծագիր, սխեմա, տվյալների աղյուսակ, գրաֆիկական պատկեր և այլն): Նմանօրինակ դեպքերում անհրաժեշտ է ուշադիր կարդալ պահանջը և ներածական հատվածը:
Ընդարձակ պատասխանով հարցերին պատասխանելիս անհրաժեշտ է ցույց տալ կատարված աշխատանքը, քանի որ կիրառված մեթոդի համար կարող են տրվել միավորներ, եթե անգամ վերջնական պատասխանում սխալ է թույլ տրված:
Ընտրովի պատասխանով հարցերի պատասխանները անհրաժեշտ է նշել համապատասխան աղյուսակում։ Ընդարձակ պատասխանով հարցերի դեպքում անհրաժեշտ է օգտագործել յուրաքանչյուր հարցի համար նախատեսված հատվածը՝ պարզորոշ պատասխան գրելու համար:

3. YSU STEM SCHOOL ADMISSION LAUNCHED
Starting from the 2023-2024 academic year, YSU STEM High School with an emphasis on natural sciences and mathematics will operate under Yerevan State University. The electronic application for admission to the school must be completed between March 22 and April 12.
admission-to-YSU-STEM-school-starts
To be admitted to the YSU STEM School, applicants pass one mandatory written exam in any of the subjects "Mathematics", "Physics", "Chemistry" or "Biology" (the subject is chosen by the applicant).
The exam papers for the entrance exams are drawn up according to the following principles:
• For the 10th grade, based on the program of the first semester of the public schools up to the 9th grade of the relevant subject,
• For the 11th grade, based on the program of the first semester of the public schools up to the 10th grade of the relevant subject.
The exam papers contain multiple-choice questions and extended answer assignments. The total number of points for the questions is 40, of which 15 are for multiple-choice questions and 25 are for extended answer assignments.
Questions and tasks can simultaneously test knowledge of several topics.
Questions and tasks can be accompanied by supporting material (photo, diagram, drawing, scheme, data table, graphic image, etc.). In such cases, it is necessary to carefully read the claim and the introductory part.
When answering the extended answer questions, it is necessary to show the work done, because points can be given for the method used, even if a mistake is made in the final answer.
It is necessary to indicate the answers to the questions with an optional answer in the appropriate table. For extended answer questions, use the space provided for each question to write a clear answer.