3. «ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆՆ ԸՆՏՐԵԼ ԵՄ ԳԻՏՆԱԿԱՆ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ԵՐԱԶԱՆՔԻՍ ՀԱՍՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ»․ ՄԱՐԳԱՐԻՏԱ ԿԱՐԱԼՅԱՆ
Մարգարիտա Կարալյանը ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանող է: Նրա հետ զրուցել ենք մասնագիտության ընտրության, ապագայում գիտական ուղի սկսելու, այդ ուղղությամբ կատարված մեկնարկային քայլերի և այլ հարցերի շուրջ:
interview-with-Margarita-Karalyan
Պատմում է ինքը՝ Մարգարիտան:
Ֆիզիկայի հանդեպ հետաքրքրությունս մեծ էր դեռևս դպրոցական տարիներից: Երբ ուսուցիչս ասաց, որ ֆիզիկան հնարավորություն է տալիս չբացահայտվածը բացահայտելու և ուսումնասիրելու, յուրաքանչյուր անելանելի իրավիճակից ելք գտնելու, ինչպես նաև հասկանալու, որ կատարված աշխատանքները ի նպաստ մարդկության են, հասկացա, որ իմ նպատակը հենց ֆիզիկոս դառնալն է:
Այժմ ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետում սովորելով ու ստանալով համակողմանի գիտելիքներ՝ ինձ համար հասկանալի է դառնում այն, որ ֆիզիկան ամենահետաքրքիր գիտություններից է. մի ելքը գտնում ես ու առաջանում են նոր հարցեր, որոնք կրկին ուսումնասիրման կարիք ունեն և կարող են ծնունդ տալ նոր բացահայտումների: Օրինակ՝ 100 տարի առաջ գիտնականները մտածում էին, որ ֆիզիկան ամբողջովին ուսումնասիրել են, բայց դրանից որոշ ժամանակ անց բացահայտվեց քվանտային ֆիզիկան:
Երազում եմ գիտնական դառնալու մասին, և համալսարանն ընտրեցի երազանքիս հասնելու համար: Այդ ճանապարհին ինձ ոգևորում ու քաջալերում են իմ դասախոսները, ընկերները և հայրս: Ինձ համար շատ կարևոր է, որ նրանք հավատում են, որ կարող եմ անվանի գիտնական դառնալ: Ի դեպ, հայրս նույնպես գիտությամբ է զբաղվում, և ես, կարելի է ասել, շարունակում եմ նրա ուղին:
Ամեն անգամ՝ նոր բան բացահայտելիս, փոխվում է իմ աշխարհայացքը, և շատ եմ ուզում, որ այն ոգևորությունն ու ուրախությունը, որ զգում եմ ֆիզիկան ուսումնասիրելիս, զգան բոլորը: Ցանկանում եմ ինչ-որ ձևով նպաստել Հայաստանում գիտության զարգացմանը, միաժամանակ փորձում եմ երեխաների մեջ սեր ու հետաքրքրություն առաջացնել ֆիզիկայի հանդեպ, մի խոսքով՝ ձգտում եմ անել ամեն բան, որ բոլորը սիրեն գիտությունը և հետաքրքրվեն դրանով:
Արդեն սկսել եմ գիտության տարածմանն ուղղված առաջին քայլերս: ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերության միջազգային երիտասարդական 8-րդ գիտաժողովի շրջանակում ցուցադրել եմ գիտափորձեր, որոնք ի հայտ են բերում ֆիզիկայի բնույթն ու յուրօրինակությունը: Ներկաները, տեսնելով դրանք, սկսեցին հետաքրքրվել ֆիզիկայով, և դա ինձ համար շատ ոգևորիչ էր:
Թեև առաջին կուրսում եմ սովորում, բայց արդեն մտածում եմ գիտական գործունեություն ծավալելու մասին: Նպատակ ունեմ խորացնելու գիտելիքներս աստղաֆիզիկայի ոլորտում, քանի որ դա այն բնագավառն է, որը ներառում է ֆիզիկայի բոլոր ուղղությունները: Շատ բարդ է հասկանալ այն, թե ինչ է կատարվում տիեզերքում, բայց մյուս կողմից էլ այն, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ, շատ գեղեցիկ է:
Եթե մարդիկ քայլելիս ոչ միայն ներքև նայեն, այլև վերև, կնկատեն իրենց շրջապատող գեղեցկությունը: Որքան էլ կյանքում դժվարություններ լինեն, միշտ հնարավոր է գտնել գեղեցիկը. իմ կարծիքով՝ տիեզերքը դրա վառ վկայությունն է:
Համոզված եմ, որ կրթությունս շարունակելով ԵՊՀ-ում ու հարստացնելով գիտելիքներս՝ կկարողանամ հասնել գիտնական դառնալու երազանքիս և իմ ավանդը կներդնեմ երկրիս բարգավաճման գործում:

Student, Education, Science
Margarita Karalyan is a freshman in the Physics Faculty of YSU. We talked with her about choosing a profession, starting a scientific path in the future, the initial steps taken in that direction, and other topics.
Narrated by Margarita herself.
I have been interested in physics since my school days. When my teacher said that physics gives an opportunity to discover and study the unknown, to find a way out of every hopeless situation, and understand that the work done is for the benefit of humanity, I understood that my goal is to become a physicist.
While studying at YSU Faculty of Physics and getting comprehensive knowledge, it becomes clear to me that physics is one of the most interesting sciences. One finds a way out and new questions arise that need to be re-examined, which can give birth to discoveries. For example, 100 years ago scientists thought they had physics figured out, but sometime after that quantum physics was discovered.
I dream of becoming a scientist, and I chose the university to achieve my dream. My father, professors, and friends encourage me along the way. It is vital for me that they believe I can become a prominent scientist. By the way, my father is also engaged in science, and I continue his path.
Every time I discover something new, my worldview changes, and I want everyone to feel the excitement and joy I feel while studying physics. I want to contribute somehow to the development of science in Armenia, and at the same time, I try to instill love and interest in physics among children. In short, I try to do everything so that everyone becomes a science-lover and is interested in it.
I have already started my first steps toward the dissemination of science. Within the framework of the 8th International Youth Conference of the YSU Student Scientific Society, I demonstrated scientific experiments that revealed the nature and uniqueness of physics. Seeing them made the audience interested in physics, which was very exciting for me.
Despite being a freshman, I am already thinking about starting a scientific activity. I aim to deepen my knowledge in the field of astrophysics, as it includes all directions of physics. It is very difficult to understand what is happening in space, but on the other hand, what is happening there is alluring.
If people not only look down but also look up while walking, they will notice the beauty around them. Despite the difficulties in life, it is always possible to find beauty. In my opinion, the universe is vivid proof of that.
I am sure that by continuing my education at YSU and enriching my knowledge, I will be able to achieve my dream of becoming a scientist and contribute to the prosperity of my country.