3. ԵՊՀ-ՈՒՄ Է ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐ Վ. Վ. ԴԵՄԻԴՉԻԿԸ
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում Բելառուսի պետական համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան, Բելառուսի ԳԱԱ թղթակից անդամ, կ.գ.դ., պրոֆեսոր Վադիմ Դեմիդչիկը ներկայացրեց «Պլազմային թաղանթի մակարդակում բուսական բջջի առաջնային սթրեսային արձագանքի՝ վերօքս կախյալ մեխանիզմների պարզաբանումը» թեմայով զեկուցում:
professor-of-the-university-of-Belarus-v-is-at-ysu-v-Demidchik
Երևանի պետական համալսարանի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ, կ.գ.թ. Լիլիթ Գաբրիելյանը և Բելառուսի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Վադիմ Դեմիդչիկը համագործակցում են «Ֆիզիոլոգիական և կենսաքիմիական վերլուծության, թվային ֆենոտիպավորման և բջիջների ընտրության միջոցով Chlorellaceae միկրոջրիմուռների բելառուսական և հայկական շտամների աճման բնութագրերի ու H2-ի արտադրման ակտիվության ուսումնասիրություն և օպտիմալացում» հետազոտական ծրագրի շրջանակում:
Հետազոտական համատեղ աշխատանքներ կատարելու, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև քննարկումներ անցկացնելու նպատակով պրոֆեսորը ժամանել է Հայաստան:
Վ. Դեմիդչիկի՝ Երևանի պետական համալսարան կատարած կարճաժամկետ այցի շրջանակում կազմակերպվեց դասախոսություն, որի ընթացքում գիտնականը ԵՊՀ ուսանողներին ներկայացրեց Բելառուսի պետական համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի գործունեությունը, բակալավրիատի և մագիստրատուրայի կրթական ծրագրերն ու գիտական ուղղությունները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև Երևանի և Բելառուսի պետական համալսարանների միջև փոխանակման ծրագրերի հետ կապված մի շարք հարցեր:
Վ. Դեմիդչիկը, անդրադառնալով ֆակուլտետում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքներին, միաժամանակ ներկայացրեց իր մասնագիտական հետաքրքրությունները, ուսումնասիրությունները և գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը:
Ընդգծելով ԵՊՀ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը և առհասարակ համալսարանի նշանակալի դերը գիտության զարգացման գործում՝ բանախոսը նշեց. «Իմ կարծիքով՝ ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետը մի շարք առումներով առաջատար դիրքում է, օրինակ՝ ջրածնի ուսումնասիրության մեթոդները անհամեմատ լավ են մշակված. մենք միմյանցից շատ բան ունենք սովորելու»:
Լիլիթ Գաբրիելյանը, մեզ հետ զրույցում խոսելով վերոնշյալ դրամաշնորհային ծրագրից, մանրամասնեց, որ այն նվիրված է Հայաստանի և Բելառուսի հանքային աղբյուրներից ու տարբեր ջրավազաններից անջատված կանաչ ջրիմուռների շտամներում կենսաջրածնի արտադրության ուսումնասիրությանը, ինչպես նաև համակարգչային համապատասխան ծրագրի միջոցով առանձին բջիջների ֆենոտիպավորմանը:
«Այսպիսի հետազոտություններ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Բելառուսում, կարելի է ասել, առաջին անգամ են կատարվում: Այս ուղղությունը բավականին հեռանկարային է, քանի որ կենսաջրածինը միտում ունի փոխարինելու բնական գազին. այն էկոլոգիապես մաքուր է և չի աղտոտում շրջակա միջավայրը»,- ընդգծեց Լ. Գաբրիելյանը:
Դասախոսությանը ներկա ուսանողները մեզ հետ զրույցում հավաստիացրին, որ այսօրինակ փոխգործակցությունների շնորհիվ երկու համալսարանների պրոֆեսորներն ու ուսանողները կզարգացնեն մասնագիտական հմտությունները և կընդլայնեն գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը:

PROFESSOR OF THE UNIVERSITY OF BELARUS V. DEMIDCHIK IS AT YSU.
Dean of the Faculty of Biology of the State University of Belarus, Corresponding Member of the National Academy of Sciences of Belarus, Ph.D., Professor Vadim Demidchik presented a report on "Elucidation of the primary stress response of the plant cell at the level of the plasma membrane: redox-dependent mechanisms" at the Faculty of Biology of YSU.
Associate Professor of the Department of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology of Yerevan State University, Ph.D. Lilit Gabrielyan and Professor Vadim Demidchik of Belarus State University are collaborating within the framework of the research project "Investigation and optimization of growth characteristics and H2 production activity of Belarusian and Armenian strains of Chlorellaceae microalgae through physiological and biochemical analysis, digital phenotyping and cell selection".
The professor arrived in Armenia to carry out joint research works, exchange experiences, and hold discussions.
A lecture was organized within the framework of V. Demidchik's short-term visit to Yerevan State University, during which the scientist presented to YSU students the activities of the Faculty of Biology of Belarus State University, undergraduate, master’s educational programs, and scientific directions. During the meeting, a number of issues related to exchange programs between Yerevan and Belarus state universities were also discussed.
V. Demidchik, referring to the scientific research activities carried out in the faculty, simultaneously presented his professional interests, studies, and scope of scientific interests.
Emphasizing the importance of cooperation with YSU and the significant role of the university in the development of science in general, the speaker noted, "In my opinion, the Faculty of Biology of YSU is in a leading position in a number of aspects, for example, the methods of studying hydrogen are extremely well developed. We have a lot to learn from each other."
Lilit Gabrielyan, talking to us about the above-mentioned grant program, explained that it is dedicated to the study of biohydrogen production in green algae strains isolated from mineral springs and different water basins in Armenia and Belarus, as well as to the phenotyping of individual cells through the appropriate computer program.
"Such research is being conducted for the first time in both Armenia and Belarus. This direction is quite promising because biohydrogen tends to replace natural gas: it is ecologically clean and does not pollute the environment," emphasized L. Gabrielyan.
The students present at the lecture assured that thanks to such interactions, the professors and students of the two universities would develop their professional skills and expand the range of scientific interests.