3. ԳՈՐԾԱՐԱՐ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԱՌԿԱ ՌԻՍԿԵՐՆ ՈՒ ԴՐԱՆՑ ԼՈՒԾՄԱՆ ՈՒՂԻՆԵՐԸ
Տնտեսագիտությունը և կառավարումը մարդկային կենսագործունեության կարևորագույն այն ոլորտներից են, որոնք ազդեցություն են ունենում հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր բնագավառների վրա. միջազգային առևտրից մինչև սոցիալական քաղաքականություն, ֆինանսների կառավարումից մինչև զարգացման ռազմավարությունների մշակում։
Տնտեսագիտությունն ու հարակից մասնագիտությունները 21-րդ դարում վերաիմաստավորվել են՝ հնարավորություն ստանալով վերլուծելու տվյալները, կատարելու մասնագիտական կանխատեսումներ և կայացնելու հիմնավորված որոշումներ, ինչի շնորհիվ թե՛ ֆիզիկական անձինք, թե՛ կազմակերպությունները, թե՛ կառավարական կառույցները հնարավորություն են ունենում արդյունավետ բաշխելու առկա սահմանափակ ռեսուրսները և բարձրացնելու կյանքի որակը։
Արագ փոփոխվող աշխարհում անհրաժեշտ է նույնքան արագ արձագանքել ոլորտային տարաբնույթ փոփոխություններին։ Գաղտնիք չէ՝ ժամանակակից աշխարհում գերատեսչություններն ու կազմակերպությունները պարբերաբար բախվում են տնտեսական խնդիրների, որոնց թվում են ֆինանսատնտեսական ճգնաժամերը, պարենի անբավարարությունը, աղքատությունն ու գնաճը: Հմուտ տնտեսագետները և կառավարման մասնագետները փնտրում են հենց դրանց լուծման ուղիները։ Դա է պատճառը, որ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում, որակավորված տնտեսագետների և կառավարիչների պահանջարկն անընդհատ աճում է։
Գործարար ոլորտում գնալով մեծանում են ռիսկն ու անորոշությունը. խելամիտ կառավարիչների շնորհիվ հնարավոր է ոչ միայն ճշգրիտ որոշումներ կայացնել, կառավարել կազմակերպության ֆինանսները, այլև կառավարել մարդկային ռեսուրսները և մշակել իրատեսական նախագծեր ու ռազմավարություններ։
ՀՀ աշխատաշուկայում տնտեսագետներն ունեն մեծ պահանջարկ, ինչը նպաստում է, որ մասնագետների եկամուտը կրկնակի գերազանցի ՀՀ միջին աշխատավարձի չափը։
Տնտեսագետների հիմնական առաջնահերթություններից է տնտեսական զարգացման մեջ առավելագույն նպաստ բերելը։ Դժվար է գտնել տնտեսական շահի, էթիկական և բնապահպանական խնդիրների ճիշտ հավասարակշռություն, քանի որ դա պահանջում է համապարփակ պատկերացում ինչպես տնտեսական, այնպես էլ սոցիալական և բնապահպանական համակարգերի փոխառնչությունների մասին։
Նմանօրինակ հմտություններ, մրցունակ և աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագետներ պատրաստող բակալավրիատական և մագիստրոսական կրթական ծրագրեր է առաջարկում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը։
Բակալավրիատի առկա և հեռակա ուսուցման համակարգերում կրթությունը կազմակերպվում է հետևյալ նեղ մասնագիտացումներով՝ «Տնտեսագիտություն», «Կառավարում», «Ֆինանսներ», իսկ մագիստրատուրայում՝  «Գործարար վարչարարություն» (կառավարում)», «Շուկայագիտություն» (մարքեթինգ)», «Ֆինանսներ», «Հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ», «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում», «Ինովացիոն կառավարում», «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ», «Տնտեսական քաղաքականություն և իրավունք»։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի կրթական ծրագրերում զուգակցված են ակադեմիական գիտելիքի ու պրակտիկ հմտությունների կատարելագործումը։ Ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ունենալով դասավանդման հարուստ փորձ և համատեղելով դասախոսական աշխատանքը պրակտիկ գործունեության հետ, ապահովում է որակյալ, արդիական և աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան կրթություն։
Ուսումնառության երկրորդ կուրսի առաջին կիսամյակից սկսած՝ ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն մասնակցելու միջազգային կրեդիտային շարժունության, ինչպես նաև ԵՊՀ և գործընկեր համալսարանների միջև ուսանողական փոխանակման ծրագրերի:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողներն ու շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու ֆինանսաբանկային, բիզնեսի կառավարման, պետական կառավարման, հաշվապահության և աուդիտի, միջազգային տնտեսական կառույցների և հարակից այլ ոլորտներում։
Ֆակուլտետը համագործակցում է ինչպես ՀՀ կենտրոնական բանկի, այնպես էլ մի շարք առևտրային բանկերի, նախարարությունների և այլ կազմակերպությունների հետ, որտեղ ուսանողները մասնագիտական պարտադիր պրակտիկա են անցնում՝ ստանալով համալսարանում ձեռք բերած տեսական գիտելիքները գործնականում կիրառելու և նոր հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն։

March 23, 2023 | 12:03
Economics and management are one of the most important areas of human activity, which have an impact on almost all areas of social life, from international trade to social policy, from financial management to planning development strategies.
Economics and related professions have been redefined in the 21st century by being able to analyze data, make professional predictions, and make justified decisions, thanks to which individuals, organizations, and government agencies have the opportunity to efficiently allocate the available limited resources and improve the quality of life.
In a rapidly changing world, it is necessary to respond to various sectorial changes just as quickly. It is no secret that in the modern world, agencies, and organizations regularly face economic problems, including financial and economic crises, food shortages, poverty, and inflation. Skilled economists and management specialists are looking for ways to solve them. That is the reason why the demand for qualified economists and managers is constantly growing all over the world, including in Armenia.
Risk and uncertainty are increasing in the business sector, but thanks to intelligent managers, it is possible to not only make accurate decisions, and manage the organization's finances, but also to manage human resources and develop realistic projects and strategies.
Economists are in great demand in the RA labor market, which contributes to the fact that the income of specialists is twice the average salary of RA.
One of the main priorities of economists is to make the maximum contribution to economic development. Finding the right balance between economic interests, and ethical as well as environmental concerns is difficult, as it requires a comprehensive understanding of the interrelationships of economic, social, and environmental systems.
The Faculty of Economics and Management of YSU offers Undergraduate and Master's educational programs that prepare specialists with similar skills, competitive and in line with the requirements of the labor market.
In the existing and distance learning systems of the Bachelor's degree, education is organized by the following narrow specializations: "Economics", "Management", "Finance", and in the Master's degree - "Business Administration" (Management)", "Marketing", "Finance", " Accounting and auditing", "Data science in business", "Innovation management", "International economic relations", "Economic policy and law".
The educational programs of the YSU Faculty of Economics and Management combine the improvement of academic knowledge and practical skills. The teaching staff of the faculty, having rich teaching experience and combining teaching work with practical activities, provides quality, modern, and labor market-compliant education.
Starting from the first semester of the second year of study, students of the faculty have the opportunity to participate in international credit mobility, as well as student exchange programs between YSU and partner universities.
Students and graduates of the YSU Faculty of Economics and Management have the opportunity to work in finance and banking, business management, public administration, accounting and auditing, international economic structures, and other related fields.
The faculty cooperates with the Central Bank of RA, as well as with many commercial banks, ministries, and other organizations, where students undergo mandatory professional practice, getting the opportunity to apply the theoretical knowledge acquired at the university in practice and acquire new skills.