3. ԵՊՀ-ՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎՈՒՄ Է ԻՆՏԵԼԵԿՏՈՒԱԼ ՄՐՑԱՇԱՐ
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի կազմակերպած «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» մրցաշարը կզուգորդվի դասընթացներով և փուլային խաղերով։
what-where-when-at-YSU-Faculty-of-Mathematics
Ակումբի նպատակն է նպաստել մասնակիցների մտքի ճկունությանը, բանալի բառերի օգնությամբ արագորեն կողմնորոշվելուն, գիտելիքների պաշարը հարստացնելուն և տրամաբանությունը զարգացնելուն:
Առաջին խաղին մասնակցում էր 8 թիմ, որոնցից հաղթեցին «Orden Phoenix» (թիմի անդամները՝ Դիանա Բաղդասարյան, Լիլիթ Թառումյան, Լիդա Արիստակեսյան, Անի Աղասյան, Էդուարդ Ամիրբեկյան, Ավետիք Միդոյան) և «2be1» (թիմի անդամները՝ Արեգա Պռազյան, Հայարփի Մկրտչյան, Անուշ Գևորգյան, Դավիթ Արսենյան, Աննա Ասլանյան, Դինա Պետրոսյան) թիմերը։
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ուսխորհրդի նախագահ Հայկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ֆակուլտետի ուսխորհրդի գիտակրթական հանձնաժողովի կազմակերպած ինտելեկտուալ մրցաշարի շրջանակում նախատեսվում է դասընթացների և գործնական խաղերի կազմակերպում:
«Խաղին մասնակցում են 8 թիմեր, որոնց անդամները ինչպես Երևանի պետական համալսարանի, այնպես էլ հանրապետության այլ բուհերի ուսանողներ են։ Ակումբի շրջանակում նախատեսում ենք անցկացնել 12 հադիպում՝ յուրաքանչյուրը 2 ժամ տևողությամբ: Հանդիպումների առաջին 30 րոպեների ընթացքում կանցկացվի դասընթաց, որի շնորհիվ մասնակիցները կծանոթանան խաղի կանոններին, ապա կսկսվի խաղը»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Հայկը։
Հայկը նաև հավելեց, որ աշնանային մրցափուլից հետո առավելագույն միավորներ հավաքած թիմը կճանաչվի հաղթող և կստանա հատուկ մրցանակ: Մյուս թիմերը կստանան հավաստագրեր առ այն, որ մասնակցել են դասընթացներին:
Մասնակիցները մեզ հետ զրույցում հավաստիացնում են, որ ծանոթանալով խելամիտ ուսանողների հետ, կիսելով միևնույն հետաքրքրությունները՝ նրանք միմյանցից նոր բաներ են սովորում, ձեռք բերում նոր գիտելիքներ: Նրանց խոսքով՝ թիմերը բազմակողմանի զարգացած են, քանի որ դրանց անդամները տարբեր մասնագիտություններ ունեցող ուսանողներ են:
Նշենք, որ ծրագրի վերջում՝ մեծ խաղի ժամանակ, թիմերը կմրցեն միմյանց դեմ: Խաղը կվարի ինտելեկտուալ խաղի հայաստանյան հիմնադիր Կարեն Քոչարյանը՝ հատուկ այդ խաղի համար ստեղծված հարցաշարով: Առաջին տեղն զբաղեցրած թիմը հնարավորություն կունենա մասնակցելու եթերային արտամրցութային խաղին:

AN INTELLECTUAL TOURNAMENT IS HELD AT YSU
The "What, where, when" tournament organized by the student council of the Faculty of Mathematics and Mechanics of YSU will be combined with courses and stage games.
The purpose of the club is to contribute to the flexibility of the participants' minds, to navigate quickly with the help of keywords, to enrich the stock of knowledge, and to develop logic.
8 teams participated in the first game, of which "Orden Phoenix" (team members: Diana Baghdasaryan, Lilit Tarumyan, Lida Aristakesyan, Ani Aghasyan, Eduard Amirbekyan, Avetik Midoyan) and "2be1" teams (team members: Arega Prazyan, Hayarpi Mkrtchyan, Anush Gevorgyan, Davit Arsenyan, Anna Aslanyan, Dina Petrosyan)) won.
According to Hayk Hovhannisyan, president of the student council of the Faculty of Mathematics and Mechanics of YSU, it is planned to organize training and practical games within the framework of the intellectual tournament organized by the scientific and educational committee of the faculty's student council.
"8 teams are participating in the game, the members of which are students of both Yerevan State University and other universities of the republic. Within the framework of the club, we plan to hold 12 meetings, each lasting 2 hours. During the first 30 minutes of the matches, training will be held and the participants will get to know the rules of the game, and then the game will start," Hayk said.
Hayk also added that the team with the most points after the autumn round will be recognized as the winner and will receive a special prize. Other teams will receive certificates for participation.
The participants assure us that by getting to know smart students; and sharing the same interests, they learn new things from each other, and gain new knowledge. According to them, the teams are multifaceted, because their members are students with different specialties.
At the end of the program, the teams compete against each other during the big game. Karen Kocharyan, the Armenian founder of the intellectual game, will conduct the game with a questionnaire specially created for the game. The first-place team will have the opportunity to participate in an on-air playoff game.