5. Կենտրոնի փորձագետները հաջողությամբ վերապատրաստվել են Հնդկաստանում
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի փորձագետները Հնդկաստանում փետրվարի 24-ից մարտի 7-ը մասնակցել են վերապատրաստման ծրագրի, որն ուղղված էր քիմիկոսների անալիտիկ հմտությունների և գիտելիքների բարելավմանը ապօրինի թմրամիջոցների, ինչպես նաև ներդաշնակեցված համակարգի (ՆՀ) դասակարգված ապրանքների վերլուծության ոլորտում։
«Ապօրինի թմրամիջոցների և այլ ապրանքների համար ժամանակակից վերլուծական գործիքների մասնագիտական ծրագիր» խորագրով վերապատրաստմանը մասնակցելը մրցութային կարգով էր։ Այն հաջողությամբ հաղթահարել և ծրագրին մասնակցել են կենտրոնի փորձագետներ Էլա Մինասյանը և Լուսինե Հայրապետյանը։
Ծրագիրը կազմակերպել է Հնդկաստանի կենտրոնական եկամուտների վերահսկման լաբորատորիան՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու հոգեմետ նյութերի և թմրամիջոցների նմուշների քիմիական վերլուծության հմտությունները, ժամանակակից սարքավորումներ կիրառելով՝ կատարելու ներդաշնակեցված համակարգի դասակարգման վերլուծություն, ինչպես նաև արդիականացնելու մասնակիցների գիտելիքները ժամանակակից մեթոդների և տեխնոլոգիաների վերաբերյալ։
Ծրագիրը համատեղել է տեսական և գործնական պարապմունքները՝ օգտագործելով ժամանակակից գործիքային սարքավորումներ: Մասնակիցներին հնարավորություն է տրվել վերլուծելու իրական նմուշներ և մեկնաբանելու ստացված տվյալները:
Ծրագիրը եզրափակվել է համատեղ քննարկմամբ և հավաստագրերի հանձնմամբ։ Կենտրոնի փորձագետների մասնագիտական հաջող վերապատրաստումը կնպաստի կառույցի հետագա աշխատանքների արդյունավետությանը։

Experts from the Scientific-Educational Center for Drug Quality Control and Monitoring YSU Institute of Pharmacy participated in a training program in India from February 24 to March 7, aimed at enhancing the analytical skills and knowledge of chemists in the analysis of illicit drugs and harmonized system (HS) classified goods.
The training, titled "Professional Programme for Illicit Drugs & HS Goods by Modern Analytical Tools," was conducted on a competitive basis. Experts Ela Minasyan and Lusine Hayrapetyan successfully completed the training.
The program was organized by the Central Revenues Control Laboratory in India to develop skills for the chemical analysis of psychoactive substances and drug samples. It focused on the use of modern equipment to analyze HS goods and aimed to update participants’ knowledge of contemporary methods and technologies.
The program combined theoretical and practical sessions, using state-of-the-art analytical instruments. Participants had the opportunity to analyze real samples and interpret the data obtained.
The program concluded with a discussion and presentation of certificates. The successful professional training of the center's experts will contribute to the effectiveness of its operations.