5. ԵՊՀ և Աթենքի համալսարան. քննարկվել են գիտակրթական և մշակութային նոր գործակցության հեռանկարները
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսին և Աթենքի համալսարանի պրոռեկտոր Խրիստոս Կարագիանիսին՝ քննարկելու համագործակցության ընդլայնման ու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում նոր գաղափարների իրագործման հնարավորությունները։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵՊՀ ակադեմիական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնի ղեկավար Լիզա Քարիմյանը, ինչպես նաև ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնի վարիչի տեղակալ Նաիրա Մնացականյանը։
ԵՊՀ ռեկտորը գործընկերներին ներկայացրել է համալսարանի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով ԵՊՀ գիտական ներուժը և միջազգային համագործակցության դերը։ Նրա խոսքով՝ ԵՊՀ-ն այսօր Հայաստանի գիտական կյանքի առանցքային հարթակն է, իսկ ոլորտը կարգավորող նոր օրենքի շնորհիվ ակնկալվում է, որ այն կդառնա երկրի գլխավոր հետազոտական կենտրոնը։
Աթենքի համալսարանի պրոռեկտոր Խրիստոս Կարագիանիսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրել համալսարանի գործունեությունը՝ նշելով, որ այն Հունաստանի հնագույն և ամենամեծ բուհն է՝ շուրջ 60 000 ուսանողով և 43 ֆակուլտետով։ Նա կարևորել է ակադեմիական կապերի վերագործարկման անհրաժեշտությունը և ընդգծել ԵՊՀ-ի հետ հնագիտության և աստվածաբանության ոլորտներում համագործակցությանը նոր շունչ հաղորդելու պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵՊՀ-ի և Աթենքի համալսարանի միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունները, հատկապես հումանիտար ոլորտներում։ Կողմերը անդրադարձել են նաև «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում իրականացվող նախաձեռնություններին և համատեղ կրթական ծրագրերի իրագործման հեռանկարներին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել կապերը ոչ միայն գիտական և կրթական, այլև մշակութային ուղղություններով՝ նոր ծրագրեր և փոխայցելություններ նախաձեռնելու ակնկալիքով։

5. YSU, University of Athens discuss prospects for new academic and cultural cooperation
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan today hosted Christos Sofianopoulos, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia, and Christos Karagiannis, Vice-Rector of the University of Athens, to discuss the expansion of cooperation and the implementation of new initiatives in areas of mutual interest.
The meeting was attended by Elina Asriyan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU; Liza Karimyan, Head of the Research Center-Library of Greek Studies at YSU; and Naira Mnatsakanyan, Deputy Head of YSU International Relations Office.
YSU rector presented the main directions of the university’s activities, emphasizing YSU’s scientific potential and the role of international cooperation. According to him, YSU today serves as a key platform for scientific life in Armenia, and with the new law regulating the sector, it is expected to become the country’s leading research center.
Christos Karagiannis, Vice-Rector of the University of Athens, expressed gratitude for the warm reception and presented an overview of his university, noting that it is the oldest and largest higher education institution in Greece, with approximately 60,000 students and 43 faculties. He stressed the need to reinvigorate academic ties and highlighted the university’s readiness to bring new momentum to cooperation with YSU, particularly in the fields of archaeology and theology.
During the meeting, opportunities to deepen cooperation between YSU and the University of Athens were discussed, especially in the humanities. The parties also addressed initiatives carried out within the framework of the Erasmus+ program and the prospects for implementing joint educational programs.
At the conclusion of the meeting, both parties agreed to strengthen ties not only in scientific and educational areas but also in cultural spheres, with the expectation of launching new projects and exchange visits.