5. Ռոմանտիզմից մինչև Մեսոլոնգի. Բայրոնը՝ որպես հայ-հունական կապի խորհրդանիշ
ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի նախաձեռնությամբ համալսարանում կայացավ «Ռոմանտիզմից մինչև Մեսոլոնգի. Լորդ Բայրոնի ճանապարհորդությունը» խորագրով միջոցառում։ Այն նպատակ ուներ ներկայացնելու Ջորջ Բայրոնի կյանքի կարևոր փուլերը (հատուկ անդրադարձով Մեսոլոնգիի ելքին)՝ որպես ազատության և պայքարի խորհրդանիշ, ինչպես նաև ընդգծելու նրա կապը հունական ազատագրական շարժման հետ և խթանելու հայրենասիրական արժեքների ընկալումը երիտասարդության շրջանում։
Ջորջ Գորդոն Բայրոնը 19-րդ դարի անգլիացի բանաստեղծ է, ռոմանտիզմի ամենանշանավոր ներկայացուցիչներից և եվրոպական գրականության առանցքային դեմքերից մեկը։ Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում գտնվող Մխիթարյան միաբանությունում նա ուսումնասիրել է հայերեն, մասնակցել թարգմանական աշխատանքների և նպաստել անգլերեն-հայերեն բառարանի ստեղծմանը։ Բայրոնը նաև ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Հունաստանի ազատագրական պայքարին, որի ընթացքում էլ մահացել է։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ընդգծելով այս իրադարձության կարևորությունը, ասաց. «Ջորջ Բայրոնը յուրօրինակ կամուրջ է հայ և հույն ժողովուրդների միջև։ Նրա գործունեությունը՝ կապված թե՛ Մխիթարյան միաբանության, թե՛ Հունաստանի ազատագրական պայքարի հետ, միավորում է երկու ժողովուրդներին պատմական և մշակութային հարթության մեջ»։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը մատնանշեց, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր ունեն կրթության և ինքնազարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ համալսարանական կրթությունը պետք է նպաստի անձի և հասարակության զարգացմանը։
Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը, կարևորելով հայ-հունական կրթական և մշակութային համագործակցությունը, նշեց, որ միջոցառումը միավորում է գրականությունը, պատմությունն ու ընդհանուր արժեքները՝ հնարավորություն տալով վերաիմաստավորելու ոչ միայն Բայրոնի գրական ժառանգությունը, այլև նրա կապը Հունաստանի հետ։ Նա ընդգծեց, որ այս տարին առանձնահատուկ է Մեսոլոնգիի դիմադրության 200-ամյակի առթիվ, երբ քաղաքի բնակիչները հանձնվելու փոխարեն նախընտրեցին դիմադրությունը։
ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոնի գրադարանի տնօրեն Լիզա Քարիմյանը, խոսելով միջոցառման նշանակության մասին, ընդգծեց, որ այն նվիրված է ոչ միայն մեծ բանաստեղծին, այլև համամարդկային արժեքներին՝ ազատությանը, արժանապատվությանը և համերաշխությանը։ Նրա խոսքով՝ Բայրոնը իր գործունեությամբ դարձել է հայ և հույն ժողովուրդների միջև հոգևոր կամուրջ՝ միավորելով նրանց պատմական հիշողությունն ու փորձառությունը։
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի հունարենի և հունական մշակույթի կենտրոնի ղեկավարը, Երևանի «Պոնտի» հունական համայնքի ղեկավարը, համայնքի անդամներ, ուսանողներ և այլ հյուրեր։

5. From romanticism to Missolonghi: Byron as a symbol of Armenian–Greek connection
Yerevan State University hosted an event titled "From Romanticism to Missolonghi: Lord Byron's Journey," initiated by its Research Center–Library of Greek Studies. The event aimed to present significant phases of George Byron's life, with particular emphasis on the Exodus of Missolonghi, portraying him as a symbol of freedom and struggle. It also sought to highlight his connection to the Greek War of Independence and to promote an understanding of patriotic values among young people.
George Gordon Byron was a 19th-century English poet, one of the most prominent representatives of Romanticism and a central figure in European literature. While residing at the Mekhitarist Congregation on San Lazzaro Island in Venice, he studied the Armenian language, participated in translation work, and contributed to the development of an English–Armenian dictionary. Byron also actively participated in the Greek War of Independence, during which he ultimately died.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the importance of the event, stated: "George Byron is a unique bridge between the Armenian and Greek peoples. His activities, connected both with the Mekhitarist Congregation and the Greek War of Independence, unite the two nations on historical and cultural grounds."
The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, noted that such initiatives play an important role in education and self-development, emphasizing that university education should contribute to the development of both individuals and society.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia, Christos Sofianopoulos, highlighting Armenian–Greek educational and cultural cooperation, stated that the event brings together literature, history, and shared values, offering an opportunity to reinterpret not only Byron's literary legacy but also his connection to Greece. He added that this year is particularly significant, marking the 200th anniversary of the resistance of Missolonghi, when the city's inhabitants chose resistance over surrender.
Director of the YSU Research Center–Library of Greek Studies, Liza Karimyan, speaking about the significance of the event, emphasized that it is dedicated not only to the great poet but also to universal values such as freedom, dignity, and solidarity. According to her, Byron became a spiritual bridge between the Armenian and Greek peoples, uniting their historical memory and shared experience through his work and legacy.
Among the attendees at the event were representatives of the YSU academic staff, the head of the Center for Greek Language and Greek Culture at Brusov State University, the head of the Pontic Greek community of Yerevan, members of the community, students, and other guests.