4. Երիտասարդ վերլուծաբանի դպրոց
ՀՀ բուհերի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար հայտարարվում է ընդունելություն Երիտասարդ վերլուծաբանի դպրոցում։
Դպրոցն ունենալու է 15 ունկնդիր: Նախապատվությունը տրվելու է բարձր առաջադիմություն ունեցող և գիտահետազոտական աշխատանք կատարած ուսանողներին:
Դպրոցի ունկնդիրների համար վարպետության դասարանում (master class) հանդես են գալու նշանավոր գիտնականներ և փորձագետներ, որոնց գիտական աշխատություններն ու փորձագիտական մշակումները հայտնի են ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում:
Նրանց թվում են.
1. Գևորգ Պողոսյան – սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՌԴ և Չինաստանի գիտությունների ակադեմիաների արտասահմանյան անդամ,
2. Թաթուլ Մանասերյան – տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Սթենֆորդի համալսարանի հրավիրյալ պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար,
3. Աշոտ Թավադյան – տնտեսագիտության դոկտոր, Հայ-ռուսական համալսարանի պրոֆեսոր, ամբիոնի վարիչ,
4. Ալեքսանդր Սաֆարյան – պրոֆեսոր, ԵՊՀ թյուրքագիտության ամբիոնի վարիչ, Ղազախստանի և Թուրքմենստանի պետական պարգևների ասպետ, Աբայի միջազգային հիմնադրամի դափնեկիր։
Երիտասարդ վերլուծաբանի դպրոցում դասախոսություններով հանդես կգան եվրասիական ինտեգրացիոն տարածքի համալսարանների և փորձագիտական կենտրոնների նշանավոր մասնագետներ:
Դպրոցի նպատակն է վերլուծական և հետազոտական հատկանիշներով զինել երիտասարդ հետազոտողներին՝ նրանց համար ստեղծելով առավելագույն հնարավորություններ վերլուծական մեթոդներն ու հնարքները իրենց մասնագիտական աշխատանքում ներդնելու համար: Դպրոցի ունկնդիրներին հնարավորություն կտրվի գրելու վերլուծական հոդվածներ, որոնցից լավագույնները կհրապարակվեն ՌՀԿ-ի կայքէջում:

4. Young Analyst School
Admission to the Young Analyst School is announced for undergraduate and graduate students from Armenian universities.
The school will have 15 students. Preference will be given to high-achieving students and those who have conducted a research study.
In the school, the master classes will be conducted by prominent scientists and experts, whose scientific works and expert reports are known not only in Armenia but also abroad.
Among them are:
1. Gevorg Poghosyan - doctor of sociological sciences, professor, academician of NAS RA, foreign member of Russian and Chinese academies of sciences,
2. Tatul Manaseryan - doctor of economics, professor, guest professor at Stanford University, head of "Alternative" Research Center,
3. Ashot Tavadyan - doctor of economics, professor at Russian-Armenian University, head of a department,
4. Alexander Safaryan - professor, head of YSU Chair of Turkology, holder of state awards of Kazakhstan and Turkmenistan, laureate of the Abai International Foundation.
Prominent specialists from universities and expert centers of the Eurasian integration area will give lectures at the Young Analyst School.
The school aims to equip young researchers with analytical and research skills by creating maximum opportunities for them to apply analytical methods and techniques in their professional work. The students of the school will have the opportunity to write analytical articles, and the best ones will be published on the website of the Russian Studies Center.