3. Կոսմոլոգիայի լաբորատորիա
Կոսմոլոգիայի գիտահետազոտական կենտրոնը (ներկայումս լաբորատորիա) ստեղծվել է 2008 թվի մարտի 14-ին պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանի ղեկավարությամբ:
Լաբորատորիայում իրականացվում են կոսմոլոգիայի ոչ գծային խնդիրների հետազոտություններ, մութ նյութի և մութ էներգիայի բնույթի, տիեզերքում նյութի մեծ տարածքային բաշխման վերաբերյալ, ներառյալ արբանյակային գիտափորձերից ստացված դիտողական տվյալների մշակում, տեսական մոդելների արտածում, օգտագործելով տեսական, թվային, մեքենայական ուսուցման մեթոդներ:
Համագործակցում ենք արևմուտքի առաջատար կենտրոնների հետ՝ Ռուսաստանի (Լանդաուի անվ. ինստիտուտ), ԱՄՆ-ի (Քալտեխ), Մեծ Բրիտանիայի (Օքսֆորդ), Իտալիայի, Ֆրանսիայի մասնագետների հետ, ներգրաված ենք LARES (Italian Space Agency, European Space Agency, Վ. Գուրզադյանը՝ ծրագրի ղեկավար խորհրդի անդամ) արբանյակային ծրագրում, որի նպատակն է Հարաբերականության ընդհանուր տեսության, հիմնարար ֆիզիկական սկզբունքների մեծ ճշտությամբ ստուգումը հատուկ արձակված արբանյակների միջոցով:
Հիմնական ուղղությունները
Դիտողական կոսմոլոգիա, ոչ գծային աստղաֆիզիկական համակարգերի դինամիկա, այդ թվում՝ գրավիտացիոն համակարգեր, էապես օգտագործելով դինամիկական համակարգերի տեսության մեթոդներ, բնութագրիչներ (KS-էնտրոպիա, Կոլմոգորովի ստոխաստիկական պարամետր և այլն) և համապատասխան մոդելավորում, մեքենայական ուսուցման ալգորիթմներ:
Նվաճումները
Հետազոտությունների արդյունքները տպագրվում են բարձր ազդեցության գործակցով միջազգային ամսագրերում, զեկուցվում միջազգային գիտաժողովներում: Որոշ արդյունքներ (Երկրի գրավիտացիոն մակընթացային հատկությունների և արբանյակների ուղեծրերի ճշգրիտ հաշվարկի վերաբերյալ, լույսի արագության ինվարիանտության ստուգում Եվրոպական սինքրոտրոնում (ESRF, Grenoble) մեր առաջարկով իրականացված գիտափորձի տվյալներով) սփռվել են միջազգային լրատվամիջոցներով և ներկայումս ընդգրկված են տարբեր հանրագիտարաններում:
Աշխատակիցներից 3–ը ընդգրկվել են ՀՀ արդյունավետ գիտաշխատողների ցուցակներում: 2008-ից պաշտպանվել է 9 թեկնածուական ատենախոսություն Վ. Գուրզադյանի ղեկավարությամբ (2 PhD Իտալիայում):

3. Cosmology Laboratory
The Cosmology Research Center (currently a laboratory) was established on 14 March 2008 under the leadership of Professor Vahagn Gurzadyan.
The laboratory conducts research in nonlinear problems of cosmology, the nature of dark matter and dark energy, and the large spatial distribution of matter in the universe, including the processing of observational data from satellite experiments, and theoretical model generation using theoretical, numerical, and machine learning methods.
We cooperate with the leading centers of the West: Russia (Landau Institute), USA (Caltech), Great Britain (Oxford), specialists from Italy, and France, and are involved in LARES (Italian Space Agency, European Space Agency, Gurzadyan is the Program lead board member) satellite program aimed at high-precision verification of the General Theory of Relativity, fundamental physical principles, using specially launched satellites․
Main Directions
Observational cosmology, dynamics of nonlinear astrophysical systems, including gravitational systems, essentially using methods of dynamical systems theory, characteristics (KS-entropy, Kolmogorov stochastic parameter, etc.) and corresponding modeling, machine learning algorithms.
Achievements
Research results are published in international journals with a high impact factor, and reported in international conferences. Some results (accurate calculation of Earth's gravitational tidal properties and orbits of satellites, verification of the invariance of the speed of light at the European Synchrotron (ESRF, Grenoble) with the data of our proposed experiment) have been spread in the international media and are currently included in various encyclopedias.
Three employees were included in the list of efficient scientific workers of RA. Since 2008, 9 PhD theses have been defended under the supervision of V. Gurzadyan (2 PhDs in Italy).