5. «Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության արխիվի տեղեկագիր մատյան. Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարան» (Հատոր Ա) գրքի լույսընծայում ԵՊՀ-ում
«Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության արխիվի տեղեկագիր մատյան. Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարան» (Հատոր Ա) գրքի լույսընծայում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի հետ համագործակցությամբ լույս է ընծայել «Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության արխիվի տեղեկագիր մատյան. Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարան» գիրքը՝ աշխատասիրությամբ Լուսինե Սահակյանի, Անի Ոսկանյանի, Անի Սարգսյանի (խմբագրակազմ՝ Վահրամ Շէմմասսեան, Վաչե Բրուտյան, Ռուբեն Մելքոնյան, Միհրան Մինասյան, Ալեքսանդր Սաֆարյան, Սերգեյ Վարդանյան, Սեդա Գասպարյան, Վարուժան Պողոսյան)։
Գրքում առաջին անգամ ցուցակագրվել և մանրամասն նկարագրվել են 1938 թվականից Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանում պահվող 1919-1922 թվականների Կ. Պոլսի հայոց պատրիարք Զավեն Տեր-Եղիայանի հովանու ներքո ստեղծված «Տեղեկատու դիվանի»՝ «Հայկական հարցի և հայոց ցեղասպանության» 11 տուփից բաղկացած անմշակ արխիվի առաջին տուփի վավերագրերը՝ համապատասխան ծանոթագրություններով։ Այն ընդգրկում է 635 վավերագրի (2038 էջ) նկարագրություն՝ հայերենով, օսմաներենով, ֆրանսերենով, անգլերենով, գերմաներենով, ռուսերենով։
Տասնմեկ տուփերում պահվող բազմահազար էջանոց բացառիկ այս արխիվն ունի աղբյուրագիտական եզակի արժեք և նշանակություն։ Այն մանրամասներ է հաղորդում 1912-1922 թվականների Հայկական հարցի զարգացման հանգրվանների և Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության մասին։
Արխիվում են հավաքված հայ և օտար քաղաքական, հասարակական, հոգևոր գործիչների, դիվանագետների բազմաթիվ զեկույցներ, տեղեկագրեր, նամակներ, ականատեսների վկայություններ և օրագրեր։
Արխիվում տեղ են գտել ինչպես Առաջին աշխարհամարտից առաջ, այնպես էլ հետո Արևմտյան Հայաստանի, Կիլիկիայի և Օսմանյան կայսրության հայաբնակ այլ վայրերի հայ բնակչության, որբերի, բռնի իսլամացված ու առևանգված հայերի, նյութական կորուստների վիճակագրական ցանկեր, առաջնորդարաններից Կ. Պոլսի պատրիարքարան ուղարկված նամակներ, Օսմանյան իշխանությունների՝ հայերի բնաջնջման հրամանագրեր, երիտթուրք ոճրագործների անվանացանկեր, քեմալականների իրականացրած ոճրագործությունները վկայող վավերագրեր և այլն։
«Տեղեկատու դիվանի» այս եզակի արխիվը ստեղծվել է որպես հայց՝ Օսմանյան ռազմական ատյաններում Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչ պատասխանատուներին ու մասնակից հանցագործներին օրինական պատժելու և արդարությունը վերականգնելու նպատակով։

5. "The Armenian Question and the Armenian Genocide Archive Report Book: Armenian Patriarchate of Jerusalem" (Volume I) Presentation at YSU
"The Armenian Question and the Armenian Genocide Archive Report Book: Armenian Patriarchate of Jerusalem" (Volume I) Presentation at YSU
The Institute for Armenian Studies at Yerevan State University, in collaboration with the Armenian Patriarchate of Jerusalem, has published the book "The Armenian Question and the Armenian Genocide Archive Report Book: Armenian Patriarchate of Jerusalem," authored by Lusine Sahakyan, Ani Voskanyan, and Ani Sargsyan (with the editorial board consisting of Vahram Shemmassian, Vache Brutyan, Ruben Melkonyan, Mihran Minasyan, Alexander Safaryan, Sergey Vardanyan, Seda Gasparyan, and Varuzhan Poghosyan).
The book for the first time provides a detailed description of the documents in the first box of the archive, which has been preserved since 1938 at the Armenian Patriarchate of Jerusalem. This archive, created under the patronage of the Armenian Patriarch of Constantinople, Zaven Ter-Yeghiyan, between 1919-1922, consists of 11 boxes in total. The book includes a description of 635 documents (2038 pages) in Armenian, Ottoman Turkish, French, English, German, and Russian, with corresponding annotations. This exceptional archive holds unique scholarly value and significance. It offers detailed insights into the development of the Armenian Question and the study of the Armenian Genocide between 1912 and 1922.
The archive contains numerous reports, memoranda, letters, eyewitness testimonies, and diaries from both Armenian and foreign political, social, and religious figures, as well as diplomats. The materials include statistical lists of the Armenian population in Western Armenia, Cilicia, and other Armenian-inhabited areas of the Ottoman Empire, including orphans, forcibly Islamized or abducted Armenians, and their material losses both before and after World War I. The archive also contains letters sent from diocesan offices to the Patriarchate of Constantinople, and Ottoman decrees for the extermination of Armenians, lists of Young Turk criminals.