5. ԵՊՀ գիտաշխատողն ընտրվել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի փոխնախագահ
ԵՊՀ գիտաշխատողն ընտրվել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի փոխնախագահ
Մարտ 4, 2025
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Սուրեն Մանուկյանն ընտրվել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի (Observatory on History Teaching in Europe) փոխնախագահ:
Եվրոպայի խորհրդի՝ Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանը ստեղծվել է Եվրոպայի խորհրդի որոշմամբ 2020 թ. նոյեմբերին, երբ առանձին համաձայնագիր ստորագրվեց Եվրոպայի խորհրդի մասնակից երկրների միջև:
«Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի հիմնական գործառույթն է դիտարկել ԵԽ անդամ երկրներում պատմության ուսումնասիրությունը, քանի որ կա տեսակետ, ըստ որի՝ երկրների միջև բախումները հիմնականում առաջանում են նաև դասավանդման ընթացքում երիտասարդ սերունդներին մատուցված խնդրահարույց տեղեկությունների հիման վրա: Այսինքն՝ հնարավոր է, որ դասավանդման ժամանակ ի հայտ գան ազգայնամոլության տարրեր, այլատյացություն, հնարավոր է նաև ցածր լինի հանդուրժողականության մակարդակը դասավանդման ընթացքում»,- ասաց ԵՊՀ գիտաշխատող, Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի փոխնախագահ Սուրեն Մանուկյանը:
Նա նշեց, որ դիտարանում ուսումնասիրվում է, թե ինչպես է «Պատմություն» առարկան դասավանդվում ԵԽ անդամ երկրներում, սակայն նրա գործառույթը ոչ թե գրաքննելն է, այլ դիտարկելը։
«Փորձում ենք հասկանալ, թե տարբեր երկրներում որ դասարանից սկսած է դասավանդվում «Պատմություն» առարկան, ինչ մեթոդներ են կիրառվում դասավանդման ընթացքում, հիմնական շեշտադրումն ինչի վրա է դրվում՝ գիտելիքի՞, հմտությունների՞, թե՞ կարողությունների: Արդեն իսկ առանձին դասագրքերի և դասացուցակների քննարկման փուլին ենք հասել. 2026 թ. զեկույցը նվիրված կլինի դասացուցակների քննարկմանը, իսկ 2027 թ. զեկույցը՝ դասագրքերի»,- մատնանշեց Սուրեն Մանուկյանը:
ԵՊՀ գիտաշխատողը հավելեց նաև, որ դիտարանը պարբերաբար հրատարակում է տարբեր ձեռնարկներ՝ նպաստելու պատմության դասավանդման որակի բարձրացմանը։ Նշյալ ձեռնարկները հասանելի են նաև առցանց՝ դիտարանի կայքէջում։ Բացի դրանից՝ դիտարանի նախաձեռնությամբ յուրաքանչյուր տարի կազմակերպվում են գիտաժողովներ՝ քննարկելու պատմության ուսումնասիրման նոր մեթոդաբանությունը, դասավանդման ու ներկայացման ձևերը, որոնց մասնակցելու հնարավորություն ունեն թե՛ ուսուցիչները, թե՛ աշակերտները:
«Երեք տարին մեկ հրապարակում ենք մեծ զեկույց պատմության ուսումնասիրման վիճակի մասին: Հրապարակել ենք նաև թեմատիկ երկու զեկույցներ, որոնցում անդրադարձել ենք պատմության դասագրքերում բնական աղետներին, դրանց ներկայացմանը դասավանդման ընթացքում, ինչպես նաև դպրոցական դասագրքերում տնտեսական ճգնաժամերին ու տնտեսության զարգացման արտացոլմանը»,- ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ անցած տարի կազմակերպված գիտաժողովներից մեկի ժամանակ քննարկվել է նաև արհեստական բանականության ազդեցությունը պատմության դասավանդման վրա, իսկ մեկ այլ գիտաժողովի շրջանակում էլ ներկայացվել է՝ ինչպես պայքարել առցանց հարթակներում պատմական կեղծիքների տարածման դեմ:
«Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի լիիրավ անդամ գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչները շեշտում են, որ իրենց երկրներում «Պատմություն» առարկայի նկատմամբ թերահավատության աճ կա, և դա նկատվում է նաև այն պատճառով, որ պատմությունը կարծես չի կատարում իր հիմնական գործառույթը, այն է՝ վերլուծել անցյալը և ապագայում խուսափել բախումներից»,- ասաց Սուրեն Մանուկյանն ու հավելեց, որ դիտարանի դերը կարևոր է նաև իրենց՝ պատմագիտության ճգնաժամի համար որոշակի լուծումներ առաջարկելու տեսանկյունից:
Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի՝ Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի հիմնադիր անդամներից է: Սուրեն Մանուկյանն այս կառույցում աշխատում է հիմնադրման օրվանից. նրա թեկնածությունն առաջադրվել է ՀՀ ԱԳՆ կողմից: Նա վերջին 4 տարում դիտարանի բյուրոյի անդամ է եղել: Ներկայում ընտրվել է դիտարանի փոխնախագահ և հնարավորություն ունի վերընտրվելու երկու տարի անց:
Եվրոպայում պատմության ուսումնասիրության դիտարանի նախագահը Հունաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Դմիտրի Սոտիրոպոլուսն է:
Հայաստանի հետ համահիմնադիր երկրներ են Ալբանիան, Անդորան, Ֆրանսիան, Կիպրոսը, Ուկրաինան, Վրաստանը, Լյուքսեմբուրգը, Մալթան, Հունաստանը, Իռլանդիան, Չեռնոգորիան, Պորտուգալիան, Սերբիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Սլովենիան: Այսօր կազմակերպության լիիրավ անդամ երկրների թիվը 20 է:
«ԵԽ անդամ երկրներին խորհուրդ է տրվում անդամակցել կառույցին, սակայն, օրինակ, Ադրբեջանը հրաժարվել է անդամակցելուց: Ես ուսումնասիրել եմ Ադրբեջանի դասագրքերը․ այնտեղ խնդրահարույց հարցերը շատ են, հետևաբար դիտարկելու փուլում հարցեր շատ կառաջանային: Իսկ ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով էլ Ռուսաստանն է դուրս բերվել կառույցից»,- ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառույցը համագործակցում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ի և «ԿԶՆԱԿ» հիմնադրամի հետ: Նախատեսվում է այս տարվա աշնանը ԵՊՀ-ում կազմակերպել միջոցառում ուսուցիչների համար, որի շրջանակում կդիտարկվեն հետազոտության ամբողջ արդյունքները՝ բարելավելու պատմության դասավանդման որակն ու մեծացնելու հետաքրքրությունը «Պատմություն» առարկայի նկատմամբ:

Suren Manukyan, a researcher at YSU Institute of Armenian Studies, has been elected as the vice-chair of the Council of Europe’s Observatory on History Teaching in Europe.
The Council of Europe launched the Observatory on History Teaching in Europe in November 2020 as an Enlarged Partial Agreement.
"The primary function of the Observatory on History Teaching in Europe is to monitor the teaching of history in the Council of Europe member states, as it is believed that conflicts between countries often arise based on problematic information presented to younger generations during history lessons. In other words, elements of nationalism, intolerance, or even a lack of tolerance might emerge during teaching," stated researcher Suren Manukyan.
He explained that the observatory examines how the subject of "History" is taught in the member countries of the Council of Europe. However, its role is not to censor but to observe and analyze.
"We aim to understand at what grade level the subject of 'History' is taught in different countries, what teaching methods are used, and what the main focus is: knowledge, skills, or competences. We have already reached the stage of discussing specific textbooks and curricula. The 2026 report will focus on curriculum discussions, while the 2027 report will address textbooks," he said.
Suren Manukyan also added that the observatory regularly publishes various guides to improve the quality of history teaching. These materials are available online on the observatory's website. In addition, the observatory organizes conferences every year to discuss new methodologies in history teaching and presentation, in which both teachers and students can participate.
"Every three years, we publish a comprehensive report on the state of history teaching. We have also published two thematic reports, addressing natural disasters in history textbooks, their presentation in teaching, and the reflection of economic crises and economic development in school textbooks," Suren Manukyan noted.
He emphasized that one of the conferences held last year discussed the impact of artificial intelligence on history teaching, while another focused on how to combat the spread of historical falsifications on online platforms.
"Representatives from nearly all member states of the օbservatory emphasize that there is an increasing skepticism towards the subject of 'History' in their countries, which is partly because history seems to be failing in its main role—to analyze the past and prevent future conflicts," stated Suren Manukyan. He also noted that the օbservatory plays an important role in offering potential solutions to the crisis in historiography.
Armenia is one of the founding members of the Council of Europe’s Observatory on History Teaching in Europe. Suren Manukyan has been working in this organization since its inception, with his candidacy being proposed by the Armenian Ministry of Foreign Affairs. He has been a member of the observatory’s bureau for the last four years and was recently elected vice-chair, with the opportunity to be re-elected in two years.
The Observatory on History Teaching in Europe is currently chaired by Dimitris Sotiropoulos, who also serves as the director of the National Archives of Greece.
The founding member countries alongside Armenia include Albania, Andorra, France, Cyprus, Ukraine, Georgia, Luxembourg, Malta, Greece, Ireland, Montenegro, Portugal, Serbia, Russia, Turkey, and Slovenia. Today, the organization has 20 full member countries.
"The Council of Europe encourages its member states to join the organization, but, for example, Azerbaijan has refused to become a member. I have examined Azerbaijan's textbooks, and there are many problematic issues, so numerous questions would arise during the observation phase. Also, due to the Russo-Ukrainian war, Russia has been removed from the organization," said Suren Manukyan.
He emphasized that the observatory collaborates with Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture, and Sports and NCEDI Foundation. It is planned to organize an event for teachers at YSU this autumn, during which the findings of the research will be presented to improve the quality of history teaching and increase interest in the subject of 'History'.