5. ԵՊՀ ՀՀԻ-ում 2025-2026 ուստարվանից վերագործարկվում է «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը
ԵՊՀ ՀՀԻ-ում 2025-2026 ուստարվանից վերագործարկվում է «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը
Մարտ 10, 2025
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում (ՀՀԻ) 2025-2026 ուստարվանից վերագործարկվում է «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը, որը, նախկինում գործող ծրագրի համեմատ, էապես բարեփոխվել և համապատասխանեցվել է միջազգային չափանիշներին։
Ծրագրի շրջանավարտները ստանալու են միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի որակավորում` «Ցեղասպանագիտություն» մասնագիտությամբ։ Այդ մասնագիտությամբ ծրագիրը միակն է Հայաստանում։
Ծրագիրը գործելու է 1․5 տարի տևողությամբ։ Տարեկան վարձավճարը կազմելու է 550 000 ՀՀ դրամ։
Մագիստրոսական ծրագրի ղեկավարն է պ.գ.դ․, պրոֆեսոր, ԵՊՀ ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտության» բաժնի ղեկավար Աշոտ Հայրունին:
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում անհրաժեշտ է կապ հաստատել հետևյալ էլհասցեների միջոցով՝ ashot.hayruni@ysu.am, mariam.topakyan@ysu.am կամ զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարով` (+374 60) 710 092 (ներքին՝ 10-96):

5. "Genocide Studies" master’s program to be reintroduced for 2025-2026 academic year at YSU IAS
The Institute for Armenian Studies at Yerevan State University will reintroduce the "Genocide Studies" master's program for the 2025-2026 academic year. This program has undergone significant reforms and now aligns with international standards.
Graduates of this revamped program will earn a Master's degree in International Relations, with a specialization in "Genocide Studies."
The program will span 1.5 years, and the annual tuition fee is set at 550,000 AMD.
Dr. Ashot Hayruni, Head of the Genocide Studies Department at YSU Institute for Armenian Studies, will lead the program.
For more information, please write at ashot.hayruni@ysu.am, mariam.topakyan@ysu.am, or call (+374 60) 710 092 (extension 10-96).