5. ԵՊՀ հետազոտողը դասախոսությամբ հանդես կգա Փարիզի հեղինակավոր համալսարանում
Երևանի պետական համալսարանի միջազգային համագործակցության վարչության և Փարիզի Սիտե համալսարանի (Université Paris Cité) միջև ձևավորված գործակցության շրջանակում ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի քաղաքակրթական և մշակութային հետազոտությունների բաժնի առաջատար գիտական աշխատող Ալեքսանդր Աղաջանյանը առաջին անգամ դասախոսությամբ հանդես կգա Փարիզի համալսարանում։
Սա բացառիկ հնարավորություն է՝ ներկայացնելու Երևանի պետական համալսարանը եվրոպական հեղինակավոր ակադեմիական հարթակներից մեկում։
Մեզ հետ զրույցում Ալեքսանդր Աղաջանյանը նշեց, որ ունի միջազգային փոխանակման և ակադեմիական համագործակցության հարուստ փորձ, սակայն առանձնացնում է հատկապես երկու երկիր, որոնց հետ համագործակցությունը համարում է նշանակալի թե՛ ԵՊՀ-ի, և թե՛ իր անձնական գիտական ուղու համար։
«Կցանկանայի հատկապես ընդգծել մեր համագործակցությունը ԱՄՆ-ի, մասնավորապես Արիզոնայի համալսարանի «Մելիքյան» կենտրոնի հետ։ Այդ ծրագիրը շարունակվում է մինչև այսօր՝ ապահովելով փոխայցելություններ, դասավանդում և գիտական համագործակցություն։ Այդ համագործակցության շրջանակում ես հնարավորություն եմ ունեցել դասավանդելու նաև Արիզոնայում»,- նշեց պրոֆեսորը։
Երկրորդ երկիրը, որի հետ Ալեքսանդր Աղաջանյանը երկարամյա ակադեմիական կապեր ունի,  Ֆրանսիան է։ Չնայած բազմաթիվ կրթական այցերին՝ սա առաջին անգամն է, երբ նրան հրավիրել են Փարիզի համալսարան՝ հենց Երևանի պետական համալսարանի հետ պաշտոնական համագործակցության շրջանակում։
ԵՊՀ հետազոտողը հանդես կգա հայ ազգային ինքնության սոցիոլոգիայի և մարդաբանության վերաբերյալ դասախոսություններով։
«Ֆրանսիացի ուսանողներին կներկայացնեմ իմ վերջին ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնք անդրադառնում են այնպիսի կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են՝ ինչպես է հիշվում անցյալը (հատկապես՝ սովետականը), հայ-ռուսական մշակութային և քաղաքական հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև ազգային ինքնության ներկայիս ձևավորումն ու դրսևորումը Հայաստանում»,- ասաց Ալեքսանդր Աղաջանյանը։
Հարկ է նշել, որ այսօրինակ համագործակցությունները ոչ միայն մասնագիտական նշանակության են, այլև կարևոր քայլ են հայագիտական թեմաները միջազգային ակադեմիական հարթակներում ճանաչելի դարձնելու գործում։

5. YSU researcher to deliver lecture at prominent university in Paris
As part of the cooperation between YSU International Cooperation Office and Université Paris Cité, Aleksandr Aghajanyan, senior researcher at the Center for Culture and Civilization Studies, YSU Institute for Armenian Studies, will deliver a lecture at a prominent university in Paris for the first time.
This marks a unique opportunity to represent Yerevan State University on one of Europe’s esteemed academic platforms.
In the interview with us, Aleksandr Aghajanyan noted that although he has extensive experience in international academic exchange and cooperation, two countries stand out with particularly meaningful partnerships—both for Yerevan State University and for his own academic career.
"I would especially like to highlight our cooperation with the United States, particularly with the Melikian Center at Arizona State University. That partnership is ongoing and has fostered reciprocal visits, teaching engagements, and academic collaboration. As part of that program, I have also had the opportunity to teach in Arizona," the professor stated.
The second country with which Aleksandr Aghajanyan has longstanding academic ties is France. Despite numerous academic visits to the country, this is the first time he has been officially invited to lecture at a Parisian university as part of official cooperation between YSU and Université Paris Cité.
YSU researcher will deliver lectures on the sociology and anthropology of Armenian national identity.
"I will present the results of my recent research to French students, focusing on critical issues such as how the past—especially the Soviet past—is remembered, the evolution of Armenian-Russian cultural and political relations, and the current shaping and expression of national identity in Armenia," he explained.
It is worth emphasizing that such collaborations are not only of professional importance but also play a vital role in bringing Armenian studies to the forefront of the international academic stage.