5. Կայացավ «Հայագիտական կադրերի վերապատրաստում. արհեստական բանականության (ԱԲ) և մասնագիտական նոր մեթոդների կիրառումը հայագիտական հետազոտություններում» խորագրով աշնանային դպրոցի երկրորդ փուլը
Կայացավ «Հայագիտական կադրերի վերապատրաստում. արհեստական բանականության (ԱԲ) և մասնագիտական նոր մեթոդների կիրառումը հայագիտական հետազոտություններում» խորագրով աշնանային դպրոցի երկրորդ փուլը
Նոյեմբեր 28, 2025
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ) նախաձեռնությամբ և Հայագիտական ուսումնասիրությունները ֆինանսավորող համահայկական հիմնադրամի (ՀՈՒՖՀՀ) աջակցությամբ ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայագիտական կադրերի վերապատրաստում. արհեստական բանականության (ԱԲ) և մասնագիտական նոր մեթոդների կիրառումը հայագիտական հետազոտություններում» աշնանային դպրոցի երկրորդ փուլը։
Դպրոցի շրջանակում դասախոսությամբ հանդես եկավ Մարիամ Պետրոսյանը, որը ներկայացրեց ԱԲ նորագույն գործիքները, դրանց հնարավորությունները և կիրառական արդյունավետությունը հայագիտական ուսումնասիրություններում։ Դասախոսն առանձնացրեց մի շարք նոր հարթակներ ու մեթոդաբանություններ, որոնք կարող են նպաստել հետազոտական գործընթացների ավտոմատացմանը, տվյալների վերլուծության արդյունավետ կազմակերպմանը և գիտական արդյունքների ներկայացման խորքային բարելավմանը։
Դպրոցի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան գործնականում փորձարկելու ներկայացված գործիքները՝ կիրառելով դրանք սեփական հետազոտական նախագծերում։ Գործնական առաջադրանքների ընթացքում ներկայացվեցին ԱԲ-ի առաջարկած նորարարական լուծումները, ինչպես նաև քննարկվեց դրանց ներուժը հայագիտության տարբեր ոլորտներում։
Աշնանային դպրոցի երկրորդ փուլը նպատակ ուներ ինչպես ամրապնդելու Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ողջ անձնակազմի հմտությունները նորարարական մեթոդների կիրառման ուղղությամբ, այնպես էլ խթանելու գիտական հետազոտությունների զարգացումը ժամանակակից տեխնոլոգիական միտումներին համընթաց։

5. Second phase of Autumn School "Training Armenian Studies Scholars: The Application of Artificial Intelligence (AI) and New Professional Methods in Armenian Studies" held
Second phase of Autumn School "Training Armenian Studies Scholars: The Application of Artificial Intelligence (AI) and New Professional Methods in Armenian Studies" held
November 28, 2025
On the initiative of the Institute for Armenian Studies at Yerevan State University and with the support of the Pan-Armenian Fund for Armenian Studies, the second phase of the Autumn School "Training Armenian Studies Scholars: The Application of Artificial Intelligence (AI) and New Professional Methods in Armenian Studies" took place in the YSU Academic Council Session Hall.
Within the framework of the school, Mariam Petrosyan delivered a lecture introducing the latest AI tools, their capabilities, and their practical effectiveness in Armenian studies. The lecturer highlighted a number of new platforms and methodologies that can contribute to the automation of research processes, the efficient organization of data analysis, and the in-depth presentation of scientific results.
Participants of the school had the opportunity to apply the presented tools practically in their own research projects. During hands-on exercises, innovative solutions proposed by AI were demonstrated, and their potential across various fields of Armenian studies was discussed.
The second phase of the autumn school aimed not only to strengthen the skills of the entire staff of the Institute for Armenian Studies in applying innovative methods but also to promote the development of scientific research in line with modern technological trends.