5. «Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության ու որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» դասընթացի երկրորդ փուլը
«Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության ու որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» դասընթացի երկրորդ փուլը
Ընթացիկ ուսումնական տարվա մայիսի 23-ին Ծաղկաձորում մեկնարկեց «Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության ու որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» խորագրով քառափուլ դասընթացի երկրորդ փուլը։
Հիշեցնենք, որ դասընթացը կյանքի է կոչվել Երևանի պետական համալսարանի հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի և «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի սերտ համագործակցության շնորհիվ։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ դասընթացի կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ. Վահրամ Պետրոսյանը։ Նա ընդգծեց, որ դասընթացի շրջանակում ներառված են ռազմագիտական, սոցիոլոգիական և տնտեսագիտական բլոկներ, որոնք միտված են մասնակիցներին տալու բազմակողմանի գիտելիքներ տարածաշրջանային և միջազգային գործընթացների վերաբերյալ։
Ներկաներին ողջունեց նաև «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի ղեկավար Նաիրա Գևորգյանը՝ կարևորելով նման կրթական նախաձեռնությունների դերը մասնագիտական կարողությունների զարգացման գործում։
Այնուհետև Վահրամ Պետրոսյանը ներկայացրեց դասընթացի առաջին բանախոս գեներալ-մայոր, ռազմական փորձագետ Գենադի Տավարածյանին, որը մասնակիցներին ներկայացրեց իր մասնագիտական հարուստ փորձը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ռազմաքաղաքական իրադրությանը, ռազմական ռազմավարությանն առնչվող հիմնախնդիրներին և անվտանգային մարտահրավերներին։
Օրվա երկրորդ բանախոսն էր ԵՊՀ հետազոտող, իրանագիտության ամբիոնի դոցենտ Արտյոմ Տոնոյանը, որը ներկայացրեց «Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմավարական խոսույթի առանձնահատկությունները 1991-2020 և 2020-2026 թթ.» վերտառությամբ քննական վերլուծությունը:
Երրորդ զեկուցմամբ հանդես եկավ ՀՊՏՀ միջգիտակարգային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Սոս Խաչիկյանը, որը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության զարգացման դինամիկան, առկա մարտահրավերներն ու կառուցվածքային առանձնահատկությունները։ Նա անդրադարձավ նաև մրցակցային և համագործակցային տնտեսական մոդելներին՝ կարևորելով դրանց միջև հավասարակշռված մոտեցման անհրաժեշտությունը կայուն զարգացման ապահովման համատեքստում։
Առաջին օրվա դասախոսությունների շարքը եզրափակեց ԱԳՆ բազմակողմ քաղաքականության և զարգացման համագործակցության վարչության պետ Դավիթ Կնյազյանը: Բանախոսը հանդես եկավ «Հայաստան–ԵՄ համագործակցությունը ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում» վերտառությամբ դասախոսությամբ:
Դասընթացի երկրորդ օրը՝ մայիսի 24-ին, ««Մենք» և «Նրանք». ազգային ինքնության բնորոշման նոր մոտեցումներ» խորագրով դասախոսությամբ հանդես եկավ Երևանի պետական համալսարանի կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, ք.գ.դ., պրոֆեսոր Արթուր Աթանեսյանը:
Դասախոսություններն անցան գերազանցապես մտագրոհի ձևաչափով՝ մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածությամբ և քննարկումներով։
Դասընթացի այս փուլի ավարտին Վ. Պետրոսյանը ներկայացրեց խմբային հետազոտական աշխատանքների թեմաները, որոնց արդյունքները մասնակիցները կներկայացնեն ծրագրի ավարտական փուլում։

5. Second phase of course "South Caucasus and Fundamental Principles of EU Policy and Decision-Making" held
On May 23, the second phase of the four-module course titled "South Caucasus and Fundamental Principles of EU Policy and Decision-Making" was launched in Tsaghkadzor.
The opening remarks at the event were delivered by the Chair of the Organizing Committee of the course, Director of the YSU Institute for Armenian Studies, Doctor of Historical Sciences Vahram Petrosyan. He emphasized that the course includes military-strategic, sociological, and economic modules aimed at providing participants with comprehensive knowledge of regional and international processes.
Participants were also welcomed by Naira Gevorgyan, Head of Programs of the Armenia office of the Friedrich Ebert Foundation, who highlighted the importance of such educational initiatives in developing professional capacities.
Subsequently, Vahram Petrosyan introduced the first lecturer of the course, Major General and military expert Genadi Tavaratsyan, who presented his extensive professional experience and shared insights into Armenia's military-political situation, military strategy, and security challenges.
The second speaker of the day was Artyom Tonoyan, researcher at Yerevan State University and Associate Professor of the Chair of Iranian Studies, who delivered a critical analysis titled "The Specific Features of Azerbaijan's Political and Strategic Discourse in 1991–2020 and 2020–2026."
The third presentation was given by the Head of the Interdisciplinary Research Center of the Armenian State University of Economics, economist Sos Khachikyan, who discussed the dynamics of Armenia's economic development, existing challenges, and structural characteristics. He also addressed competitive and cooperative economic models, emphasizing the need for a balanced approach between them in the context of sustainable development.
The first day of lectures was concluded by the Head of the Multilateral Policy and Development Cooperation Department of the Ministry of Foreign Affairs, Davit Knyazyan. He delivered a lecture titled "Armenia–EU Cooperation within the Framework of the United Nations and Other International Organizations."
On the second day of the course, May 24, a lecture titled "'We' and 'They': New Approaches to Defining National Identity" was delivered by Head of the YSU Chair of Applied Sociology, Doctor of Sociological Sciences, Professor Artur Atanesyan.
The lectures were held primarily in a brainstorming format, with active participation and discussions among attendees.
At the conclusion of this phase of the course, Vahram Petrosyan presented the topics for group research assignments, the results of which participants will present during the final stage of the program.
The course is being implemented through close cooperation between the YSU Institute for Armenian Studies and the Armenia office of the Friedrich Ebert Foundation.