3. Փոխակերպվող տնտեսություն, մարդկային կապիտալի զարգացում. ԵՊՀ-ում մեկնարկեց արդեն ավանդույթ դարձած միջազգային գիտաժողովը
Փոխակերպվող տնտեսություն, մարդկային կապիտալի զարգացում. ԵՊՀ-ում մեկնարկեց արդեն ավանդույթ դարձած միջազգային գիտաժողովը
08-10-2025
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում մեկնարկեց «Փոխակերպվող տնտեսություն. մարդկային կապիտալի զարգացում, ստեղծարար նորարարական տնտեսություն, կայուն ներառական աճ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը: Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող գիտաժողովը կազմակերպվում է ֆակուլտետի և Տարածաշրջանային գիտության ակադեմիայի համագործակցության շրջանակում:

3. Now-traditional international conference on transformative economy and human capital development kicks off at YSU
Now-traditional international conference on transformative economy and human capital development kicks off at YSU
08-10-2025
The International Conference "Transformative Economy: Human Capital Development, Co-Creative Innovative Economy, Sustainable Inclusive Growth" has officially commenced at the Faculty of Economics and Management, Yerevan State University. Now in its second edition, the conference is organized within the framework of collaboration between the faculty and the Regional Science Academy.