3. ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետ․ նոր հորիզոններ ուսանողների և գիտնականների համար
Քիմիայի ֆակուլտետը համագործակցում է մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Գերմանիայի, Ավստրիայի, Նիդեռլանդների, Լիտվայի առաջատար հետազոտական ինստիտուտների հետ: Կաունասի տեխնոլոգիական համալսարանի հետ համագործակցության արդյունքում ֆակուլտետի ասպիրանտ Շուշաննա Վարդանյանը վերջերս առաջատար գիտական ամսագրերում տպագրել է գիտական հոդվածներ:
Ֆակուլտետի ուսանող Մարիամ Հարությունյանը նշում է, որ համալսարանում նրան հատկապես մոտիվացնում են ուսումը արտերկրում շարունակելու, տարբեր կոնֆերանսներում ելույթներով հանդես գալու և օլիմպիադաներին մասնակցելու հնարավորությունները:
Քիմիայի ֆակուլտետի գիտաշխատող Հասմիկ Շիլաջյանն էլ ընդգծում է՝ քիմիան պահանջված մասնագիտություն է ողջ աշխարհում, և միայն Հայաստանում այս պահին 500 քիմիկոսի պահանջարկ կա:

3. YSU Faculty of Chemistry: New horizons for students and researchers
The Faculty of Chemistry collaborates with leading research institutes in several countries, including Germany, Austria, the Netherlands, and Lithuania. As part of the cooperation with Kaunas University of Technology, the faculty's PhD student Shushanna Vardanyan has recently published scientific articles in reputable journals.
According to Mariam Harutyunyan, a student at the faculty, she is particularly motivated by the opportunities offered by the university to continue her studies abroad, to participate in various conferences and international olympiads.
Hasmik Shilajyan, a researcher at the faculty, emphasizes that chemistry is a highly demanded field worldwide and that there are currently around 500 positions for chemists in Armenia alone