3. ԵՊՀ գիտական հարցերի գծով պրոռեկտորը՝ «Հաշվետու գիտաժողով-2026»-ի մասին
ԵՊՀ հաշվետու գիտաժողովը պարզապես ձեռքբերումների և կատարված աշխատանքի ամփոփում չէ, այլ գիտական մտքի, նոր գաղափարների և համագործակցության ձևավորման յուրօրինակ հարթակ։
Գիտաժողովի շրջանակում «հանդիպում են» տարբեր գիտաճյուղեր, ձևավորվում են նոր հետազոտություններ և ստեղծվում ապագայի գիտական համագործակցությունների հիմքեր։
ԵՊՀ գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանի խոսքով՝ համալսարանում գիտությունը զարգանում է կայուն և հետևողական տեմպերով․ ընդլայնվում են միջազգային համագործակցությունները, աճում է գիտական նախագծերի թիվը, իսկ հետազոտությունների արդյունքներն առավել կիրառական նշանակություն են ստանում։

3. YSU vice-rector for scientific affairs on Annual Review Conference 2026
The YSU Annual Review Conference is not merely a summary of achievements and completed work, but a unique platform for the development of scientific thought, new ideas, and collaboration.
During the conference, different scientific fields intersect, outlining new research directions and establishing foundations for future scientific cooperation.
According to Rafayel Barkhudaryan, Vice-Rector for Scientific Affairs at YSU, science at the university is developing at a steady and consistent pace. International cooperation is expanding, the number of research projects is increasing, and the results of scientific work are becoming increasingly applicable in practice.