3. Գիտության ներկան և ապագան․ ի՞նչ ճանապարհ է անցնում գիտությունը ԵՊՀ-ում
Ի՞նչ մարտահրավերների առաջ է կանգնած ժամանակակից գիտությունը, ինչպե՞ս է փոխվում գիտական միջավայրը Հայաստանում։ ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Կարեն Թռչունյանը և Ֆարմացիայի ինստիտուտի տնօրեն Աննա Մկրտչյանը պատմել են գիտության ներկայի ու ապագայի, ոլորտային ձեռքբերումների, հետազոտական աշխատանքի կարևորության, ինչպես նաև առաջիկա 10-15 տարիների գիտական զարգացումների մասին։
Տեսանյութում անդրադարձ է կատարվում նաև ԵՊՀ-ում գիտության զարգացման ընթացքին, առկա խնդիրներին և այն հնարավորություններին, որոնք կարող են ձևավորել վաղվա գիտական համայնքը։

3. Where science is headed at YSU: present and future
What challenges does contemporary science face, and how is the scientific environment in Armenia changing? Karen Trchounian, Director of the YSU Research Institute of Biology, and Anna Mkrtchyan, Director of the Institute of Pharmacy, discuss the present and future of science, sectoral achievements, the importance of research work, and expected scientific developments over the next 10–15 years.
The video also addresses the ongoing development of science at Yerevan State University, existing challenges, and the opportunities that may shape the scientific community of the future.