3. «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամում սեռական ոտնձգության բացառման քաղաքականություն
«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամը (այսուհետ՝ ԵՊՀ), հավատարիմ մնալով մարդկանց միջև հավասարության պահպանման, մարդու արժանապատվության պաշտպանության, խտրականության բացառման հիմնարար սկզբունքներին, անթույլատրելի է համարում սեռական որևէ ոտնձգություն և որդեգրում է սույն քաղաքականությամբ սահմանված մոտեցումների ու կանոնների շրջանակում կանխարգելել ու պատժել սեռական ոտնձգության որևէ փորձ կամ միտում, ԵՊՀ աշխատողների ու ուսանողների համար ստեղծել անվտանգ ու ապահով աշխատանքային միջավայր:
Սեռական ոտնձգության բացառման սույն քաղաքականության (այսուհետև՝ քաղաքականություն) նպատակն է սահմանել հիմնական հասկացությունները, նկարագրել վարվեցողության անթույլատրելի դրսևորումները, հստակեցնել սեռական ոտնձգության կանխարգելման և պատժի հիմնական գործողությունները, ապահովել սեռական ոտնձգությունից զերծ միջավայր, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները և բացառվում է խտրականությունը։
ՍԵՌԱԿԱՆ ՈՏՆՁԳՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՇՐՋԱՆԱԿԸ
Սեռական ոտնձգությունը գենդերային խտրականության դրսևորման տեսակ է, խոսքային կամ ֆիզիկական դրսևորում ունեցող սեռական բնույթի գործողություն կամ ցանկացած իրավիճակ, որն ուղղված է անձի արժանապատվությունը նվաստացնելուն, վախեցնելուն, թշնամությանը, ստորացմանը կամ նմանատիպ իրավիճակներին:.
Սեռական ոտնձգության հասկացությունն իր մեջ ներառում է հետևյալ դրսևորումները, բայց սահմանափակված չէ դրանցով.
1. սեռական հարաբերության դիմաց աշխատանքային կարգավիճակի բարելավման խոստում տալը,
2. սեռական հարաբերության դիմաց աշխատանքի ընդունելու խոստում տալը,
3. սեռական հարաբերության դիմաց կրթական առաջընթացի խոստում տալը,
4. սեռական բնույթի կատակներ և մեկնաբանություններ անելը,
5. աշխատողների, կամ ուսանողների մասին սեռական բնույթի լուրեր տարածելը,
6. սեռական բնույթի նամակներ, հաղորդագրություններ, տեսաձայնային նյութեր ուղարկելը, կամ շրջանառելը,
7. անձի սեռական կյանքի մասին անհարկի հարցեր տալը, կամ մեկնաբանություններ անելը,
8. անցանկալի գրկախառնությունները, համբույրները և հպումները,
9. քրեորեն պատժելի արարքները՝ ներառյալ սեռական հետապնդումը, սեռական բռնություն գործադրելը, սեռական պարտադրանքը և այլն։
ՍԵՌԱԿԱՆ ՈՏՆՁԳՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՈՒՄԸ
Սեռական ոտնձգության կանխարգելման հիմնական գործիքը երևույթի, ինչպես նաև սույն քաղաքականության մասին ԵՊՀ աշխատողներին և ուսանողներին իրազեկումն է։ ԵՊՀ-ն, հանդիսանալով գիտելիքի ստեղծման և փոխանցման միջավայր, պետք է առաջին հերթին այդ միջավայրում գործող անհատներին իրազեկի վարվեցողության թույլատրելի և անթույլատրելի դրսևորումների մասին։
Աշխատանքի ընդունվող յուրաքանչյուր անձ ԵՊՀ անձնակազմի կառավարման բաժնի կողմից պետք է իրազեկվի սույն քաղաքականության մասին և ստորագրությամբ հաստատի ծանոթացումը։
Քաղաքականության ընդունման պահին ԵՊՀ-ում աշխատողները քաղաքականության մասին պետք է պատշաճ իրազեկվեն և ստորագրեն ծանոթացումը։
Սեռական ոտնձգության կանխարգելման եղանակների և ընթացակարգերի մասին իրազեկումը պետք է ներառվի նաև ԵՊՀ վերապատրաստման ծրագրերում։
ԵՊՀ ընդունվելիս, ինչպես նաև քաղաքականության ընդունման պահին ԵՊՀ-ում սովորողներին ծանուցվում է սույն քաղաքականության մասին՝ նրանց էլեկտրոնային փոստին ուղարկելու միջոցով։
ԵՊՀ անձնակազմի կառավարման բաժնի և ԵՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնի աշխատակազմերը պետք է անցնեն վերապատրաստում՝ սույն քաղաքականությամբ սահմանված գործառույթների իրականացման համար:
ՍԵՌԱԿԱՆ ՈՏՆՁԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿԱՑՆԵԼՈՒ ԵՎ ՔՆՆՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԳԸ
ԵՊՀ աշխատողը կամ ուսանողը կարող է տեղեկացնել սեռական ոտնձգության դեպքի մասին, անկախ այն հանգամանքից՝ ինքը ոտնձգության զոհն է, թե վկան։
Սեռական ոտնձգության դեպքի մասին տեղեկատվությունը աշխատողի դեպքում պետք է հասցեագրվի ԵՊՀ անձնակազմի կառավարման բաժնի ղեկավարին, իսկ ուսանողի դեպքում՝ ԵՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնի տնօրենին:
Տեղեկատվությունը ստանալուց անմիջապես հետ նշված ստորաբաժանումների ղեկավարները նախաձեռնում և իրականացնում են դեպքի քննություն:
Քննություն իրականացնող հանձնաժողովի անհատական կազմը հաստատում է ԵՊՀ ռեկտորի հրամանով:
Քննության հանձնաժողովի անդամները կամ ներգրավված մասնագետները պարտավոր են չհրապարակել սեռական ոտնձգության դեպքի քննության ընթացքում տեղեկատվություն տրամադրողի, ոտնձգության զոհի, ինչպես նաև ոտնձգության մեջ մեղադրվողի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, ինչի վերաբերյալ ստորագրում են համապատասխան հայտարարություն։
Քննության արդյունքում հաստատված տեղեկատվությունը ու դրա կապակցությամբ կատարված եզրակացությունը ներկայացվում է ԵՊՀ ռեկտորին՝ որոշում կայացնելու համար։
ԵՊՀ ռեկտորն իրավասու է քննություն իրականացրած հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա, ՀՀ օրենսդրությամբ և ԵՊՀ ներքին իրավական ակտերով սահմանված կարգով աշխատողին, կամ ուսանողին ենթարկել կարգապահական տույժի, կամ առերևույթ հանցագործության տարրեր պարունակելու դեպքում այդ մասին հաղորդում ներկայացնել իրավապահ մարմիններին։

"Yerevan State University" Foundation (hereinafter YSU), adhering to the fundamental principles of maintaining equality between people, protecting human dignity, and excluding discrimination, considers any sexual harassment unacceptable and adopts within the framework of the approaches and rules defined by this policy to prevent and punish any sexual harassment. experience or tendency to create a safe and secure working environment for YSU employees and students.
The purpose of this Sexual Harassment Prevention Policy (hereinafter referred to as the Policy) is to define key concepts, describe impermissible forms of behavior, specify key actions to prevent and punish sexual harassment, and provide a sexual harassment-free environment where human rights are respected and discrimination is excluded.
THE DEFINITION AND SCOPE OF SEXUAL VIOLATION
Sexual harassment is a form of gender discrimination, a verbal or physical act of sexual nature or any situation that is aimed at humiliating, intimidating, hostile, degrading or similar situations.
The concept of sexual harassment includes, but is not limited to, the following manifestations:
promising improved employment status in exchange for sex;
promising employment in exchange for sex;
promising educational advancement in exchange for sex;
making sexual jokes and comments;
spreading sexual rumors about employees or students,
sending or circulating emails, messages, audio-visual materials of a sexual nature;
asking unnecessary questions or making comments about a person's sex life;
unwanted hugs, kisses and touches
criminal acts, including sexual harassment, sexual assault, sexual coercion, etc.
SEXUAL VIOLENCE PREVENTION
The main tool for preventing sexual harassment is informing YSU employees and students about the phenomenon, as well as about this policy. YSU, being an environment for the creation and transfer of knowledge, should first of all inform the individuals operating in that environment about permissible and impermissible manifestations of behavior.
Every person hired by the YSU personnel management department must be informed about this policy and confirm the familiarization with a signature.
At the time of adoption of the policy, YSU employees must be properly informed about the policy and sign the familiarization.
Awareness about methods and procedures for preventing sexual harassment should also be included in YSU training programs.
Upon admission to YSU, as well as at the time of acceptance of the policy, YSU students are notified of this policy by sending it to their e-mail.
The staff of the YSU Personnel Management Department and the YSU Student Affairs Center must undergo training to perform the functions defined in this policy.
SEXUAL VIOLATION REPORTING AND INVESTIGATION PROCEDURE
A YSU employee or student can report a case of sexual harassment, regardless of whether he or she is the victim or witness of the harassment.
In the case of an employee, the information about the case of sexual harassment should be addressed to the head of the YSU personnel management department, and in the case of a student, to the director of the YSU student affairs center.
Immediately after receiving the information, the heads of the mentioned departments initiate and carry out an investigation of the case.
The individual composition of the examination committee is approved by the order of YSU rector.
The members of the examination commission or the involved specialists are obliged not to publish the information regarding the information provider, the victim of the harassment, as well as the person accused of the harassment during the investigation of the case of sexual harassment, for which they sign a corresponding statement.
The information confirmed as a result of the examination and the conclusion made in connection with it are presented to the rector of YSU to make a decision.
Based on the conclusion of the commission that conducted the investigation, YSU rector has the right to subject the employee or student to disciplinary punishment in accordance with the RA legislation and internal legal acts of YSU, or to submit a report to the law enforcement authorities in case of apparently containing elements of a crime.